TOKAT GAZETESİ

HÜSEYİN NİHAL ATSIZ’I ÖLÜMÜNÜN 40’CI YILINDA TOKAT’TA ANMAK

HÜSEYİN NİHAL ATSIZ’I ÖLÜMÜNÜN 40’CI YILINDA TOKAT’TA ANMAK

 

Yusuf UÇAR

 

“Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir

Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmemektir.

Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir

Kahramanlık;saldırıp bir daha dönmemektir”

                                                                                   ATSIZ

 

11 Ocak 2015 Pazar Günü saat 19.00’da 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezinde, Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Meslek Birliği ile İLESAM Tokat Temsilciliği tarafından düzenlenen bir programla; Kültür, Tarih, Edebiyat ve Fikir adamı Hüseyin Nihal Atsız ölümünün 40 yılında kalabalık bir dinleyici tarafından anılmıştır.

Tokat’ın kültürel değerlerine büyük katkılar sunmayı bir görev bilen fedakâr insanlar; başta TOSEB başkanı Mehmet Bekçi, Tokat İLESAM temsilcisi Eğitimci -Yazar Hasan Akar, G.O. P Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mahmut Hasgül, G.O. P Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Alparslan Demir Gümüşhane Üniversitesi Öğretim Görevlisi Talat Ülker ve TOŞAYAD Başkanı Remzi Zengin, Müzik Öğretmeni Seyfi Karslı, Şair–Eğitimci Sündüs Akça ve Yozgat’tan katılan konuk şair Çetin Kılıçaslan’a ve diğer emeği geçenlere şahsım adına teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Ulusal ve mahalli  Basından takip ettiğim ve Tokat’ta bulunan arkadaşlardan öğrendiğim  kadarıyla sunum, bilgi ve görsellik açısından doyurucu  geçmiş olan bu programı izleme imkânım olmadı. Aslında izlenmesi geren bu programa bir buçuk aydır Ordu ilinde olduğumdan dolayı katılamadım. Bu program benim için şu yönlerden önemliydi:

               Hüseyin Nihal ATSIZ bir fikir ve dava adamıydı. Türk Milliyetçilerinin fikir babası da sayılır. Benim fikirlerimin gelişmesinde onun çok büyük bir önemi vardır. Bizim gençlik yıllarımız çok çalkantılı bir dönemdi. Türkiye’nin üzerinde kara bulutların dolandığı ve siyasi hareketlerin zirve yaptığı bir dönem olması nedeniyle bize yön veren fikir adamlarından birisiydi.

İşte bize fikirleriyle yön veren Nihal Atsız, vatan sevgisinin, bayrak aşkının, Türk Milliyetçiliğinin susturulmak istendiği bir dönemde burcundan indirilmeyen bir bayrak olarak yetişmişti.

Atsız, millet davasında sağlam düşünce ve çelik iradesinin dehasıydı. Doğru bildiğini hayatı boyunca söyleyip, yazan ve yayan bir şahsiyetti. Onun için Türk Gençliğinin gönlünde sarsılmaz bir taht kurmuştu.

O, bir ülkü adamıydı. Duygulu ve kuvvetli bir şairdi. Dönemin yetiştirdiği kuvvetli bir dil bilgini, derin bir tarihçiydi. Ama hepsinin üzerinde gerçek bir dava adamıydı.

Türk Milliyetçiliğinin fikir ve ahlak cephelerinde derin bir boşluk bırakarak kırk yıl önce fani hayata veda eden Nihal ATSIZ, Türk Gençliğinin kalbinde ebediyen yaşamaya devam edecektir. Ruhu şâd olsun.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat