TOKAT GAZETESİ

AHMET SEVGİ’NİN MUSİKÎ PROGRAMLARI ÜZERİNE

Şiir ve müzik alanında, ayrı veya birlikte sayısız yazılar yazıldı. Konuşmalar yapıldı. Sanat geceleri, musikî programları icra edildi.

            Mısralar, dizeler, kıtalar bestekârların elinde öylesine işlendi, öylesine güzelleştirildi ki, şairler dahi yazdıklarını tanıyamadılar. Ya da yazarken bu mutlu sonu asla düşünmediler.

            Unutulmaz şiirler ve melodiler birbirini tamamladığında ulaştığı tüm beyinleri, tenleri, teslim alır. Mutluluk ile tarif edilen bu duygular, insana yaşama hazzı verir.

            Yaklaşık üç yıldır katıldığım, Ankara/Kızılay’da değişik mekânlarda Şiir ve Musikî Programları düzenleyen emekli eğitimci, araştırmacı ve yazar Ahmet Sevgi hocanın çok başarılı olduğunu ifade etmeliyim.

            Konulu programlar için, çok iyi hazırlık gerektiğini bilenlerdenim. Sadece müzik olsa kolaydır. Programda icra edilecek şarkıların notalarını sıraya koyarsınız. Program kendi seyrinde icra edilir. Yorulmazsınız.

            Ahmet Sevgi hocam programı çok ciddiye alıyor. Şarkıları titizlikle seçiyor. Bestekârla ilgili detaylı bilgiler veriyor. Varsa şiirin yazılış hikâyeleri ile şairleri ve dönemi hakkında çarpıcı bilgiler aktarıyor.

            Programın seyri içinde seçilen, konu ile ilgili misafirlerin sunumları ve birkaç şairden şiirler dinlemek katılanları mutlu ediyor.

            Hoca, programa katılacak kişileri bizzat telefon edip davet ediyor. Bendeniz her davet sonrasında masa takvimime not alıyor, olmazsa olmaz mazeretim yoksa mutlaka katılıyorum.

            Her katılmamda varsa yeni yayımlanmış kitaplarım ile Kümbet Altında dergisi son sayısından birkaç adet yanıma alıyor masasına bırakıyorum. Hocaya açıklama yapmaya gerek yok. Vakti gelince bu kitap ve dergileri eline alıyor, salonda bulunanlara gösterek hem kitap hem de dergi ile ilgili ne eksik ne de fazla söylemesi gerekenleri fevkelade seçilmiş cümlelerle, anlaşılır ve duru Türkçe ile tanıtıyor.  

            En son 07 Aralık 2014 Pazar günü Lâle Devri, Şiir ve Musikî programına katıldım.

            Salona girdiğimizde oturduğumuz koltuğun üzerinde programdaki müzik eserlerin güfteleri söyleniş sırasına göre 9 sayfa halinde fotokobi ile çoğaltılıp noylan poşetler içinde bize ulaştı.

            Bu program 12.00-17.00 saatleri arasında kesintisiz sürdü. Bu süre içinde çay içtiğimizi taze kurabiyeler yediğimizi de ifade etmeliyim.

            Hazırlanan son çalışmanın kapağında; programın adı, bestekâr ve şairlerin resimleri ile altında isimleri yer alıyor. Üst sol köşeden başlıyor, tamamını yazıma alıyorum. III. Ahmet, Nedim, Hacı Arif Bey, Yahya Kemal Beyatlı, Arif Sami Toker, Münir Nurettin Selçuk, Sadettin Kaynak, Muallim İsmail Hakkı Bey, İsa Kayacan, Mustafa Ünal Yılmazer, Giriftzen Âsım Bey’in resimleri ile birlikte isimleri yer alıyor. Programda yirmi altı eser icra edildi. Seçilen parçaların yarıdan fazlasını biliyorum. Müzisyenlerimiz icra ettiklerinde herkes eşlik edebiliyor. Şarkıların bir kaç tanesinin isimlerini yazıyorum. Dök Zülfünü Meydane Gel, Gidelim Göksu’ya, Çok Geç Kalmışız Canım (Lâle Devri), Güle Sor Bülbüle Sor, Yanık Ömer, Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine, Beni Düşünen Biri Var, Zeynebim, sanırım bu isimleri duyduğunuzda hemen sesli ve sessiz eserlere akıyorsunuz.

            Kanunî, Udî, Kemanî, Ritim Saz’dan oluşan sazendeler ile 2 bay, 2 bayan 4 hanendenin icra ettiği eserlere bulunanlar eslik ettiler.

             Dinlendiren, rahat ve tatlı bir huzur veren programda, yorgunluğumuzu gideriyoruz. Yaklaşık on yıldır yapıldığını ve bu programlara bazı kesimlerin Küçük Enderun dediğini öğreniyoruz.

            Lâle Devri, Osmanlı’nın 1718-1730 yılları arasındaki 12 yıllık dönem. Bu dönem çok yönlü ele alındı. Devletin, o tarihlerde, güzel sanatları, edebiyatı ve müziği teşvik ettigini bilgi notu olarak alabiliriz.

            Sözlerini merhum İsa Kayacan’ın, müziğini İsmet Değer’in Kürdî Fantezi makamında bestelediği Beni Düşünen Biri Var şarkısının son kıtasıyla yazımı noktalıyorum.

            Penceren aralık kalsın

            Dua ve sevgim ulaşsın

            Sana mutluluk bulaşsın                                                                      

            Diye çağıran biri var.

 

                                                                                                         04.01.2015 /Ankara

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat