TOKAT GAZETESİ

Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Hizmet Uzmanlığı Bölümü Öğrencisi Ebru Onaylı: “Sosyal Hizmet Uzmanları, dezavantajlı gruplarla ilgileniyor. O yüzden onlarla iyi iletişim kurmak zorundayız”

Cumhuriyet Üniversitesi

Sosyal Hizmet Uzmanlığı Bölümü Öğrencisi

Ebru Onaylı:

“Sosyal Hizmet Uzmanları, dezavantajlı gruplarla ilgileniyor.

O yüzden onlarla iyi iletişim kurmak zorundayız”

 

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

EBRU ONAYLI - Öncelikle Merhaba. Ben Ebru ONAYLI.  İlk olarak İzmir'de Kazım Dirik okulunda ilköğretim ve ortaöğrenimimi tamamladım.

Daha sonra liseyi Turgutlu Niyazi Üzmez Lisesinde bitirdim. Şu anda Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü 2.sınıf öğrencisiyim.

SORU-  Neden Sosyal Hizmetler? Neden Sivas? Bu okulu tamamlamadan önce ve şu an duygularınız arasında ne farklar var?

EBRU ONAYLI -Bu bölümü isteyerek ve severek tercih ettim.  Şehir benim için çok önemli bir faktör olmamakla birlikte, ailemden uzak ve kendi ayaklarımın üzerinde durabilmek için yaşadığım şehir olan İzmir'de hiç tercih yapmadım. Bu bölümde olduğum için çok mutluyum ve pişman değilim.

SORU- Bize ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur? Onların sizin bu çabalarınıza bakış açısı nasıldır?

EBRU ONAYLI -Biz çekirdek aileyiz. Annem ev hanimi, babam ise emekli. Ablam var ve o da Sakarya Üniversitesi PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) 4. sınıf öğrencisi. Ailem benim en büyük destekçim ve yaptığım her projede, etkinlikte yanımdalar, onlardan hep güç alırım. Hatta şöyle bir anımı paylaşayım. İşaret dili kursuna gidiyorum ve yaz tatilinde unutmamam için her gün televizyonda çıkan bir kanaldaki tercümanı bana izlettiriyordu annem. Her zaman bu şekilde bana destek verirler. Bu yüzden yaptığım en basit bir şeyde bile hep yanımdalar:)

SORU- Sosyal Hizmet Kulübü ile tanışma hikayenizi anlatır mısınız? Kulüp olarak bugüne kadar neler yaptınız?

EBRU ONAYLI- Sosyal hizmet kulübüyle tanışmam ilk Sivas’a geldiğimden sonraki süreçte gerçekleşti. Çeşitli etkinlikler yapılıyor ama yetersiz buluyorum, bu bölümde olduğumuz için projelere etkinliklere daha fazla önem vermeliyiz. Kulüp inşallah daha aktif, yerelde halkın desteğiyle birlikte daha güzel şeylere katilim sağlar.

SORU- Gençler genelde çekingen ve içine kapanık, siz ise aktif insansınız. Bunun faydaları neler? Yarın iş hayatında bunun ne faydasını göreceksiniz?

EBRU ONAYLI-  Evet, elimden geldiğince aktif olmaya çalışıyorum. Her şeyden önce insanları seviyorum ve insanlarla birlikte bir şeyler yapmak, bir şeyleri paylaşmak, beni huzurlu hissettiriyor. Her şeyden önce gönüllü olarak yapıyorum ve bu beni mutlu ediyor. İleriki yaşamım için ise mutlaka bir deneyim kazandıracağını düşünüyorum. Çünkü karşımıza gelen insanlar dezavantajlı ve onlarla doğru iletişim kurmamız çok önemli.

SORU- Bu meslekte nereye gelmek istersiniz?

EBRU ONAYLI-Bu meslekte bir yerlere gelmekten çok herhangi bir bulunduğum kurumda karşılaştığım vakalar ya da herhangi bir sorunla başa çıkabilmek ve süpervizyon sürecine gerek duymamam. Ama ÇİM (Çocuk İzleme Merkezi)’de çalışmayı düşünüyorum. Çalıştığım grup istismara uğramış çocuklar olacak ve bu benim için oldukça önemli ve hassas olduğum konu.

SORU- Siz diğer öğrencilerin aksine iletişim, yeni insanlar tanıma, engelli bireylerle iletişime geçme konusunda çok isteklisiniz. Bu sizlere neler kazandırıyor?

EBRU ONAYLI- Her şeyden önce hümanistim ve önyargılı yaklaşma konusunda kendimi minumuma indirmeye çalışıyorum ve bu şekilde pozitif bir iletişim kurabiliyorum. Bu farklılık gibi görünse de bence olması gereken bir durum ve bu sayede insanlarla olan iletişim bağımı ve kendimi bu yüzden çok şanslı hissediyorum.

SORU- Kişisel Gelişimi önemseyen insansınız. Bunun faydasını nasıl görüyorsunuz?

EBRU ONAYLI- Evet insanın kendini geliştirmesi her yaşta olabilecek bir şey. Ben kişisel gelişim kitapları okuyarak kendimi geliştirmeyi uman insanlardan değilim. İnsanın gelişimini içinde bulunduğu dünyada çok araştırarak, tek tip kitaplar okumayarak ve en önemlisi iletişim kurarak geliştireceğini düşünüyorum. Fayda olarak gördüğüm şey her yeni bir şey öğrendiğimdeki mutluluğumdur.)

SORU- Sosyal Hizmet Uzmanları genelde ne iş yapar? Siz Sosyal Hizmet Uzmanlığını nasıl tarif edersiniz?

EBRU ONAYLI- Öncelikle sosyal hizmet uzmanı demek; insanların sihirli değneği gibi bir şeydir. Fakat bizler bu değnekle her şeyi değiştirmiyoruz. Sadece sorunları minumuma indiriyoruz. Globalleşen dünyada bu sihirli değneklere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. İlerleyen teknolojiyle birlikte gelen yalnızlık ve olumsuz getirileri ile birlikte sosyal hizmet uzmanlarına ihtiyaç vardır. Dezavantajlı insanlarla birlikte mikro,mezzo ve makro düzeyde çalışıp daha yaşanılabilir bir dünya için bu mesleği icra edeceğiz. Çünkü başka bir dünya mümkün!

SORU-Bu bölümü tercih etmek isteyen Üniversite adaylarına neler önereceksiniz?

EBRU ONAYLI- Bu bölümü tercih etmek isteyen arkadaşlarım kesinlikle gelmelisiniz. Herkesin mutluluğu için bu bölüm doğru bir seçenektir.)

Bu röportajı yapan Turan YALÇIN' a çok teşekkür ediyorum.


 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat