TOKAT GAZETESİ

BİR AŞK HİKÂYESİ - FERHAT İLE ŞİRİN

Ferhat bir nakkaştır. Sultan Mehmene Banu’nun kız kardeşi Şirin için yaptırdığı köşkün süslemelerini yaparken Ferhat Şirin’i görür ve birbirlerine sevdalanırlar. Ferhat Sultan’a haber salarak Şirin’i istetir. Sultan kız kardeşini vermek istemez. Ferhat’ı oyalamak için, Elma Dağı’nı delip şehre su getirmesini, şart koşar. Ferhat sevdanın verdiği aşkla dağları delmeye başlar

            Mehmene Banu delip, suyu tamamlamak üzere olan Ferhat’ı yanına yaşlı dadısını göndererek Şirin’in öldüğü haberini ulaştırır. Ferhat bu acı haber üzerine elinde tuttuğu külüngü havaya atar. Düşen külünk Ferhat’ın başına isabet eder ve Ferhat ölür. Ferhat’ın acı haberini alan Şirin, korku ve heyecanla olayın geçtiği kayalığa gelir. Ferhat’ın öldüğünü görünce bu acıya dayanamaz ve kayalıklardan yuvarlanarak, orada can verir. Her iki sevgiliyi can verdikleri kayalarda yan yana gömerler.

Derler ki; her bahar iki mezar üzerinde, biri kırmızı biri beyaz iki gül bitermiş. Bu iki gül tam birbirine kavuşmak üzere iken mezarların ortasından bir karaçalı çıkar, iki gülün kavuşmalarını engellermiş.

            Bir aşk hikâyesidir. Bu hikâyeyi bilmeyenimiz, okumayanımız var mıdır bilmem. Ama bilinen bir gerçek var ki Amasya ile bütünleşmiştir. Ferhat ile Şiirin müzesini, Amasya çıkışında büstlerini ve parkını ziyaret etmek gerek. Hatta Ferhat’ın şehre su getirmek için deldiği ifade edilen su arklarını yerinde inceleme şansınız dahi var. Yukardaki metin oradaki ziyarette parkta görülmüş okuyucularımla paylaşılmak üzere aynen alınmıştır.

            Amasya son yıllarda turizm alanında çok önemli mesafeler almış, bölgeye ulaşan turların hemen hemen hepsi bu ilimize uğrar olmuştur.

            Doğduğum ve uzun yıllar görev yaptığım Tokat’ta batıya yaptığımız bütün seyahatlerde Amasya’ya uğrar, meslektaşlarımızı ve arkadaşlarımızı ziyaret eder, Amasya’daki gelişmeleri, değişimleri ve yöneticilerin çalışmalarını görür mutlu olur, aralıklarla da yazmaya çalışırım.

            Amasya meyve ve sebze deposudur. Şehrin giriş ve çıkışlarında sağlı sollu satış yerleri düzenlenmiş, yeryüzü yeşil, gökyüzü mavileşmiş etrafı dağlarla çevrili şehzadeler şehridir.

            Turizme açık bir şehir olarak gerek turlar için, gerekse özel ziyaretlere hizmet veren resmi ve özel birimler ile şehri tanıtmak üzere gönüllüler, ziyaretçileri beklemektedirler.

            Şehzadeler şehrine hoş geldiniz ifadesinin içinde uğradığınız, gezdiğiniz, ziyaret ettiğiniz tarihin güzelliklerinin temiz havayla da desteklendiğini göreceksiniz, hissedecek, ciğerlerinize çekeceksiniz.

            Bu şehrin kültür hizmeti yapan değerleri Kurtuluş Altunbaş ve Müzeyyen Keskin ile sürekli görüşüyor ve çalışmalarını çok yakından takip ediyorum.

 

 

            Dahası bu şehre uğradığınızdan dolayı mutlu olacaksınız.

            İnanıyorum ki yolunuz Amasya’ya düşecektir.

                                                                                                                      23.01.2015/Ankara

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat