TOKAT GAZETESİ

Ermeni Soykırımı Konusunda Bizimkilerin de Kafası Karışık

1915’de yapılan ‘tehcir’ olayının 100’cü yılı olan 24 Nisan yaklaşmakta ve bu nedenle Ermenilerin uluslararası çalışmaları da hız kesmeden devam etmektedir. Ermeniler bu ‘tehcir’ olayına ‘soykırım’ demektedirler. Bu konunun alevlenmesine; “Ermeni soykırımı büyük bir yalandır.”dediği için mahkûm edilen İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perincek neden olmuştur.

            Fransa, İsviçre ve birkaç ülke “soykırım yoktur.” demeyi suç olarak kabul etmiş ve bunu da yasalaştırmıştır. Strazburg’ta görülen dava bu haliyle “Perinçek’in kişisel davası” olarak görülebilir. Ama sonuç itibarıyla da bütün Türk Milletini ilgilendirir. İktidar bu olaya gereken önemi vermemiş ve muhalefet de yeteri kadar milletvekiliyle bu davanın arkasında olmamıştır. Çünkü iktidar ve muhalefet milletvekillerinin de kafası karışıktır. Başbakan Güney Doğuya gidiyor.  Diyarbakır’da miting düzenliyor ve burada yaptığı konuşmada;  “Kobani’yi kurtaran gençlerin alınlarından öperim.”diyor. Kobaniyi kurtaranlar kimlerdir? Türkiye’den giden PKK’lılar değil mi? Başbakan; milletvekilleri, bürokratlar ve Avrupa’daki Türkleri organize edip büyük bir gövde gösterisi ile bu olaya Strazburg’ta müdahil olsalar kötü mü olurdu?

            Türk Milletini, Cumhuriyet değerlerini reddederek kimliksiz bir toplum algısı yaratmaya çalıştılar. Bunu yaparken de “Yeni Türkiye” adıyla yeni bir tarih yaratmaya çalışıyorlar.

            Açık açık “Türklüğü bitireceğiz” diyen milletvekilleri var.

            13 yıllık iktidarları döneminde “Türk olmaktan kurtulduk,’’diyen il başkanları, Kurtuluş Savaşının hiç yapılmadığını ve Yunan tarihinde bu savaşla ilgili bir şeyin olmadığını” söyleyen İlahiyat kökenli milletvekilleri de var.

            Son olarak AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu “ Cumhuriyet’i 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun 90 yıllık reklâm arası sona erdi”  diye ilan ediyor.

            AKP Milletvekili Prof.Dr. Yasin Aktay, 30 Kasım 2013’te Bayburt’ta katıldığı bir panelde, “İşte Orta Asya’dan gelmişsin. Bir bakıyorsun kaçımızın dedesi Orta Asya’dan gelmiş? Bir sor bakıyım gerçekten. Var mı böyle bir şey? Türk dediğin bir sentezdir. Türk diye bir ırk yok?” diyebiliyor.

            AKP Milletvekili Ayşenur Bahçekapılı da,2004 yılının Aralık ayında, “Vatandaşlık tanımı değiştirilecek ve herkes kendi etnik kimliği ile ifade edilecek, Türk tanımı da anayasadan kalkacak, yoksa anayasa tanımı yapılamaz.” diyor.

            Anayasanın başlangıcında yer alan ilk üç maddesinden Türk kelimesi çıkarılacak. Hükümet APO ile bu konuda anlaşarak başbakanlık sisteminin getirilmesine çalışıyor.

            Bizimkilerin Türklükle ilgili sorunları varken Ermenilerin Türk düşmanı olmaları sizce doğal değil midir?

            Ermenilerden çok bizimkiler Ermenicilik yapıyor. Türklüğü aşağılayanlar da onlar değil mi?

            Sosyete yazarı Orhan Pamuk, “Türklerde 1,5 milyon Ermeni’yi kesti.”demedi mi? Kitapları Türkiye ve Avrupa’da revaçta olmadı mı? Ayrıca Nobel ödülüyle de ödüllendirildi.

            Gazeteci Ruhat Mengü Pazar programında, “Ermenistan’dan para alıp Türkiye’nin aleyhinde gazetelerde yazılar yazan tanınmış yazarların olduğunu ve kendi tarihlerini okumadan, ABD’de Ermeni yaşlı teyzelerden dinledikleri hikâyeleri tarih diye gazetelerde anlatan yazarlar gördü bu ülke.” der.

            Ermenilere yaranmak için Kars Belediyesince; ilimize gece görülsün ve BARIŞ’ı simgelesin diye heykel yaptılar. AKP Belediye başkanlığını CHP’ye kaptırınca da bu heykele “UCUBE” adını verdiler. O zamanki Başbakanımız aylarca bu heykeli konuştu. Büyük paralar harcanarak yapıldı ve yıktırıldı. Yazık değil mi halkın parasına?

            Cumhurbaşkanı Abdullah Gül zamanında Ermenistan ile Türkiye arasında dostluğu pekiştirmek için Ermenistan’da milli takımlar arasında futbol maçı düzenlendi. Bunun rövanşı da Türkiye’de Bursa’da yapıldı. Bursa’da oynanan dostluk maçında Bursa halkından bazıları Azerbaycan Bayrakları ile maça gelmişlerdi. Stad kapısında bu bayraklar polisler tarafından toplatılıp çöp bidonlarına atılmıştı. O günün gazeteleri bunu manşetlerine taşımıştı.

            Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı RT Erdoğan Ermeni halkına taziye açıklamasında bulunmuş ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’da tebrik etmişti. Cumhurbaşkanı taziyede bulunacağına kendi meclisinden Fransa’nın CEZAYİR’de ve Afrika da yaptığı katliamını “soykırım” olarak TBMM’de tanısaydı ya! Yakın tarihte Karabağ’da Ermenilerin yaptığı katliamı bile soykırım olarak tanımadılar.

            12 yıldır Avrupa’dan sorumlu Devlet Bakanımız Egemen Bağış ne yaptı Allah aşkına… Eski başbakanımız her gün Avrupa’yı turluyordu. Avrupa’da kucaklaştığı dostları çoktu. Bugün bunlar Ermeni taraftarlığı yapıyor. Türk düşmanı Zaman gazetesi yazarı Ethem Mahçupyan’ı kendisine baş danışman yaptı. Mahçupyanın Türklere yaptığı hakaretler hafızalarımızda hala tazeliğini koruyor.

            Biz ise Van’daki Akdamar Kilisesini milyon dolarlar verip onardık. Ermenilerin ayin yapmalarını sağladık. Trabzon’da ki Sümela manastırında Rumların ayin yapmalarına yardımcı olduk. Yaranabildik mi?

            Almanya’da ki Ermeni lobisi ve Ermenistan devleti Almanya parlamentosuna 1915–1916 olaylarının bir soykırım olarak kabul edilmesi için bir önerge verirler. Almanya Dışişleri Bakanlığı bu kararı reddederek bunun tarihçilerin işi olduğu kararını verir.

            Ermeni tarihçi Lalayan kadar bile olamadık. Yaptığı tarih araştırmaların da Taşnak iktidarı döneminde Ermenilerin “Kürtlerin %98’ni,Türk’lerin %77’sini,Yezidilerin de %40’nı”imha ettiklerini ortaya çıkarır.Türkiye’deki 194 Üniversitede Tarih bölümleri var.Bu bölümler 1915–1916 yıllarında yapılan Tehcir olayları konusunda çalışma yapmaları için neden teşvik edilmiyor. Bu kimin görevi…

            CHP Grup Başkanvekili Engin Altay yaptığı açıklamada “Türkiye’de soykırım olmamıştır ama istenmeyen üzücü olaylar da olmuştur. Dünya savaşı devam ederken istenmeyen karşılıklı sürgünler, cinayetler olmuştur. Tek taraflı değildir.”diyor. Bu milletvekiline sormak gerekir: 20’den fazla Büyükelçi ve Konsolosumuz yakın tarihlerde Avrupa başkentlerinde katledildi, bunları niye dile getirmiyorsunuz?

            Aynı partinin eski milletvekili Altan Öymen açık ve net tavrını koyuyor. “Hiçbir parlamentonun ve devletin bu olaylara “soykırım” deme hakkı yoktur.”diyor. Her ikisi de CHP Milletvekili, biri yeni diğeri eski milletvekili…

            Önce çuvaldızı kendimize batıralım, sonrada iğneyi başkalarına…

            Hep işin kolayına kaçılıyor. Yakında ABD’de de bu konuda Ermeni Diasporasının yaygaraları kopacak. Hükümet ne yapıyor. Bilen var mı?

            Çanakkale davetinde Dışişlerinin, “Çanakkale Kahramanlık ve Ebedi Dostluk Anısına” bastırdığı ajandaya, Erivan’da ki sözde “Ermeni Soykırımı Anıtı” fotoğrafını koyduruyor. Birkaç gazete bu ajandanın fotoğraflarını manşetten vermişti. Ama Ermenistan Cumhurbaşkanı, Erdoğan’ın kendisine gönderdiği Çanakkale Zaferi’nin 100.Yıl dönümü kutlaması davetine tepki göstermiş. Sarkisyan, “Bu edepsiz daveti aldığımda, cevap vermeyi uygun gördüm. İnkârcılığın tüm yansımalarında olduğu gibi bu adımda bir beyhudeydi.”diye ağır eleştirilerde bulunuyor. Erdoğan yarabildi mi?

            “Bir milyon Ermeni’yi biz kestik.”diye Nobel ödülü alan Orhan Pamuk’u o dönemin Başbakanı RTE tebrik etmedi mi?

            Hocalı katili Sarkisyan incinmesin diye Azerbaycan bayrakları Bursa’da çöp bidonlarına sizin iktidarınız döneminde atılmadı mı?

            Siz başlatmadınız mı “Ermenilerden özür” açılımını?

            Başka ne diyelim artık.

 

            Kafalar karışık olduktan sonra başka söze ne gerek var.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat