TOKAT GAZETESİ

Çok basit soru DİŞLERİMİZ NE İŞE YARAR:

Bu konuda hepimizin bildiğinden çok da farklı şeyler yok aslında. Bunlara detaylı olarak bakalım.  

            —FONKSİYON; Yani yemek yerken dişlerimizi kullanırız. Besinlerin sindirimi ağızda başlar. Besinlerin koparılması, parçalanması ve öğütülmesi dişlerimiz tarafından yapılır. Biz Diş Hekimleri de ilk olarak bu fonksiyonun korunması ve tekrar kazandırılması için tedavilere başlarız. Yani önceliğimiz dişin bu işlevinin devamını sağlamaktır.

            Dişlerimiz ayrıca konuşmamızda seslerin doğru çıkmasında, telaffuzumuzun düzgün olmasında da önemli bir rol üstlenir.

            Günümüzde daha da önem kazanan bir konuda ESTETİK…

Artık birçok kişi hem günlük yaşantıların da hem de sosyal ve iş ortamlarında güzel bir görünüm ve gülüşe sahip olmayı istiyor. Bu konuda dişlerin payının ne kadar fazla olduğu tartışılmaz bir gerçek.

            Dişlerin  bir diğer görevi de -belki de birçoğumuzun çokta önemsemediği bir konu- komşu dokuların sağlığının ve bütünlüğünün korunmasıdır. Bu konuyu bence biraz açalım.

            Komşu dokular kapsamında dişetlerini, çene kemiğini ve komşu dişleri sayabiliriz. Bir dişimiz eksildiğinde bu dokularda zamanla değişiklikler meydana gelir. Bu boşluğa doğru yandaki dişlerde kaymalar, karşılıklı dişlerde uzamalar, çekilen dişin olduğu yerde kemik seviyesinin azalması, çene ekleminde problemler gibi tedaviyi zorlaştıran durumlar ortaya çıkabilir.

            Bunların dışında yukarıda saydığımız beslenme, konuşma, estetik gibi çok önemli konularda ciddi sıkıntılar yaşayan kişilerin psikolojilerinin de zamanla bozulduğu gözlemlenebilmektedir. Bu yüzden dişlerimiz dolaylı olarak bu konuda da önemli bir görev üstlenmekte.

            Bütün bu anlattıklarım aslında hepimizin bildiği şeyler. Ama birçoğumuzun maalesef önemsediği şeyler değil.Ta ki problemler belli bir seviyeye gelene kadar.

            Ne zaman? Azı dişlerimizi kaybediyoruz.Yemek yiyemiyoruz, çiğneyemediğimiz için midemizde de sorunlar başlıyor. Ön dişlerimizi kaybediyoruz, konuşmamız etkileniyor. Ayrıca ‘böyle gezemem hemen yaptırmam lazım, işim dolayısıyla her gün onlarca kişi ile muhatabım’ gibi haklı gerekçelerle soluğu diş hekiminde alıyoruz. Örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Özellikle özel günlerde düğünlerde, bayramlarda, iş görüşmelerine gitmeden önce, tatil öncesinde diş tedavilerini yaptırmak için  müracaat edenler de az değil.

            Sonuç ta bütün gerekçeler haklı. Sadece birçoğumuzun zamanlaması yanlış, yanlış da demeyelim. Keşke diş sağlığına daha fazla önem verseydik de problemler bu seviyeye gelmeseydi diyelim ve vedalaşalım.

            Bir sonraki konumuz; ‘En Sevdiklerimiz Çocuklarımız ve Dişleri’

            GÜLÜMSEMENİZ EKSİK OLMASIN!

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat