TOKAT GAZETESİ

OKULUNU SEVEN KIZIM

Sevgili Kızım ,

Okullar açılmak üzere ve sen senelerce okuluna gide gele, okulundaki arkadaşlarını kendi kardeşlerin kadar benimsedin. Öğretmenlerin de sana bir anne veya baba kadar yakın oldular ve okulda öğretmenliğin yanında  anne ve baba rolünü de üstlenerek  sana yol gösterdiler.

Canım kızım,

Okulun açılacağı zamana yakın sana sorduğumda “ Okulumu özledim, öğretmenimi özledim” demen, aslında bana şu mesajı verdi. “ Benim özlediğim sadece okulum , arkadaşlarım ve öğretmenim değil, aynı zamanda , öğrenme sevgim , okuma azmim ve okuldan hayatımı kolaylaştıracak, beni iyi ve güzel şeylere yaklaştıracak, kötü şeylerden uzaklaştıracak bilgiye hasret kaldım, özlediğim gerçek budur” demektesin. Buna ben candan inanmaktayım.

Canım kızım,

Okulunu seven kızlar , ilerde  okulda başarılı oldukları takdirde , hayatı da sevecek , iş yaşamına katılmak için can atacaklardır. İş hayatında başarılı olan kızlarda , ilerde evlendikleri zaman ekonomik bağımsızlıklarını elde edecekleri için hem ailesi tarafından saygı görecek, hem de  kariyerlerinde başarı göstererek, insanlara faydalı olmanın sevincini yaşayacaklardır.

Canım kızım,

Çevremizdeki insanlardan görmekteyim ki, zamanında okulu, okumayı ve  öğrenmeyi önemsemedikleri için veya anneleri babaları tarafından  engellendikleri için okullarını tamamlamayanlar ,ki bunlar ülkemizde milyonlarca  vardır, sonradan okumadıkları, okullarını  ciddiye almadıkları, sevmedikleri ve okumalarını tavsiye edenlerin  sözlerini dinlemedikleri için çok pişmanlık duymaktadırlar.

Canım kızım,

Bunlara nazaran  ben senin okumanı , en güzle okullardan üstün başarı ile mezun olmanı ve gene en verimli olacağın, en seveceğin ve seni hayatta en mutlu edecek olan  mesleği seçmeni canı gönülden isterim. Bu yüzden sana her zaman ödevlerini zamanında yapmanı, yapamadıklarını mutlaka bana , ağabeyine ve annene sormanı, okulda anlamadığın konuları da mutlaka  öğretmenine sormanı her zaman tavsiye etmekteyim. Bunları yaptığın zaman hayat sana başarıyı verecek mutlaka.

Canım kızım,

Okula sadece okulda derslere çalışıp da yüksek not almak için gidilmez. Orada sosyal faaliyetlere katılmak, sportif faaliyetlere katılarak “ Sağlam kafalar sağlam vücutlarda bulunur”  sözü gereği, hem vücutça hem akılca sağlam insan olmak için çaba harcamalısın.Bunun faydasını ilerleyen zamanlarda hem iş hayatında hem de  sosyal hayatında fazlası ile göreceksin.

Canım kızım,

Çocuklarına anne ve babalığı sadece onlara mal biriktirmeyi öğretmek, sadece maddi haklarını öğretmek olarak  zanneden ve  çocuklarının zenginleşmesini “ iyi insan olarak”  göstermeye çalışan,  kendi çocuklarının hatalarını ört bas ederken, kıskandıkları , küçümsedikleri akrabalarının , komşularının çocuklarının sosyal olduklarını gördükleri zaman tebrik edecek yerde olur olmaz eleştirenlere inat ben sosyal yaşamında başarılı olan tüm yakınlarımın çocuklarını candan kutlayarak , seninde  bu doğrultuda bir hayatı benimsemeni temenni ederim.

Canım kızım,

Gelişmiş ülkelerde , anne ve babalar çocuklarına evlerinde en güzel eğitimi vererek , okulda öğretmenlere fazla bir şey bırakmazlar. Evlerde durmadan maddi şeylerin konuşulduğu, başkalarının maaşlarının çekiştirildiğini  duyarak büyüyen çocuklarda ister istemez parayı ön plana alan insanlar olacaklar. Para da hayatımızda gerekli ama paranın kölesi olmayacak kadar.

Canım kızım,

İyi bir eğitim  insana paranın yönettiği insan olmayı tavsiye etmez. Parayı yöneten insan olmayı tavsiye eder, öğretir. Okulda sende paranı, çevrendeki insanları yöneten insan olmayı öğrenmeye bakarsın.

Canım kızım,

 Kendi gelirini az, başkalarının gelirini çok görmeye başlarsan bil ki para seni yönetiyor demektir. Zengin olmak demek   çok maddi şeylere sahip olmak demek değil, az şey ile mutlu olarak bilgi ve sevgiye doyamamak, sevdikçe insanları sevesi gelmek , bildikçe bilesi gelmek denektir. Yani insan hayatının her anını sevmeye , her zamanda sevilmeye ayırmaya bakması ve okulunda öğrendikçe öğrendikleri ile yetinmeden daha çok şey öğrenmesi demek. Hani sen ,sadece okul kitapları ile yetinmeyerek benim sana armağan ettiğim hikaye kitaplarını okuyorsun ya, hani sen beni , anneni ve ağabeyini sevdikçe daha çok seviyorsun ve akrabalarını, koşunun kızı arkadaşlarını daha çok seviyor ve tatillerde sohbet ediyorsun ya , hani komşu kızının küçük kızını kardeş imiş gibi benimsiyorsun ya aynen bunların artması gibi…

Canım kızım,

Tabii ki “maddi şeylere sahip olmak kötü şeydir” demiyorum. Bunları üstünlük gibi görmek kötü huydur. Üstünlük ancak bilgi ve sevginin çokluğu iledir. Biz bir insanın başka insanı sevdiğini nasıl anlarız ? “ Kendi için istediğini kardeşi içinde istemesinden “ Bir insan elindekini satıp savmıyorsa, kardeşinin de satıp savmasına karşı çıkıyorsa bu sevgi değil de nedir ? Bir insan yakının sevdiğini söyleyip sonrasında elindeki maddi şeyleri yok pahasına değerinden düşüğüne satın alıyorsa onu seviyor mu yoksa fırsattan istifade mi ediyor ? Onu düşünsün insan.

Canım kızım,

“Seven insandan çok “ Seviyormuş gibi yapan insan” çoktur hayatta. “Biliyormuş gibi yapan ama davranışları ve sözlerinden cehalet fışkıran ve biliyormuş gibi yapan” insanlardan sakınmanı ve okulda öğrendiklerini iyi analiz ederek, bilmediğine “ bilmiyorum” demeyi bildiğine ise “ biliyorum” diyerek insanların bilgisinden faydalanacağı insan olmaya gayret edersen sen de mutlu olursun bizde.

Sevgili kızım,

Okulda belki bu anlattıklarımı öğretmenin sana böyle anlattığım gibi anlatmıyor ama , aşağı yukarı anlattıklarımı  öğretmenlerin buna benzer şekilde sana anlatarak hayatta bilmenin, sevmenin önemini sana anlatmaktalar. Sen de onlardan alacaklarını almanın sevincini yaşamaktasın işte. Okul hayatınız bizim okul hayatımızdan daha modern ve bilgiye siz de daha hızlı ve  daha kolay yoldan ve bizim edindiğimiz bilgiden daha fazlasını edinmektesiniz. Bu yüzden bizlerden daha bilgili olmanızı beklemek  de bizlerin hakkı .

Canım kızım,

Okulların açıldığı “ ilköğretim haftasında” aklımdan ve gönlümden bunları yazmak geldi sana. Okulların açıldığı ilk haftaya biliyorsun “ İlköğretim haftası” denmekte ve  öğrencilere okumanın , öğrenmenin ve ilk öğretimin önemi anlatılmakta farklı yönlerden ve açılardan . Sen de işte bu yüzden  gelişerek , genişleyerek hayata sıkı sıkıya bağlanmaya bakmalısın.

Canım kızım,

Güzelliklerin en güzel şekilde yaşanacağına inandığım bir öğretim yılının ve tüm öğrenim hayatının hep öğrenerek, hep severek öğrenerek geçmesini ve insanların senin bilgin ve sevginden severek faydalandığı , güzellikleri senin sayende fark ettiği ve sana duacı olduğu bir geleceğine zemin hazırlana her zaman candan duacıyım. Bu zemini hazırlamak ve sana bilgimi sevgimi aktarmaya devam edeceğim. Anlamayan olursa bu senin veya benim suçum mu ?

Biricik kızım,

İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen, bu nice okumaktır? Diyen Yunus Emre’nin bu ve benzeri dizelerine kulak verirsek, Mevlana’nın okumakla alakalı düşüncelerini iyi benimsersek hayat bize sadece gülümseyecek  ve hayat bizi biz hayatı seveceğiz hem de büyük aşkla..

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat