TOKAT GAZETESİ

SOSYAL OLAN KIZIM

Sevgili Kızım,

            İlköğretim Okulunun ilk 5 yılında sizlerin dersleri, Matematik, Türkçe ve Hayat Bilgisi olarak  ana derslere ayrılmakta. Sende bilmektesin ki Matematik dersinde sayısal bilgileriniz, hesap yapma yeteneğinizi gelişirken, Türkçe!de güzel yazma ve okuma yeteneğiniz gelişmekte. Hayat bilgisi dersinde ise hayatta size lazım olacak her şey anlatılmakta. Bakıyorum da sen Hayat Bilgisi dersini sevmektesin.

Canım kızım,

Hayat Bilgisi dersi, ilerleyen yıllarda ilköğretimin ikinci kademesinde, Sosyal Bilgiler ve Fen bilgileri olmak üzere gene dallara ayrılır. Bu sosyal bilgilerde size geçmişinizi tanımanız, bugünlere bakmanız, sonrasında yaşadığınız yer, ülke ve dünyayı tanımanız ve  insan olduğunuzun bilincinde, birey olarak  bir toplum  içinde yaşadığınızın bilinci ile  sizlere sosyal insan olmanız öğretildi ve öğretilecek.

Can kızım, Canan kızım,

Ben burada sosyallikten ne anladığımı ve neye sosyallik dediğimi anlatmaya çalışacağım sana . Umarım sana her mektubum gibi bu da okuyup faydalanacağın bir mektup olur.

Canım kızım,

Sosyal insan demek her şeyden önce çevresi ile uyumlu, çevresinden korkan değil, çevresine (arkadaşları, komşuları, akrabaları ve konuşmalarından faydalandığı insanlar)   giden, onlara sevgi ve saygılarını davranış ve sözleri ile gösteren insan demek. İnsan eğer bir akrabasını sevdiğini söylediği halde eğer ona ziyarete gitmiyorsa,  ona gücü yettiği halde yardım etmiyorsa onu sevmiyor demektir. İnsan özü ve sözü ile uyumlu sosyal insan olmalı. Yani sevmediğimiz insanı sadece laf olsun diye seviyor görünmek insanın başka insanlar tarafından “yalancı- tutarsız” olarak tanınmasına sebep olur. Sen ise özü sözü bir olan bir sosyal insan olmalısın ki , insanlar da sana aynı duygularla yaklaşımda bulunsun.

Canım kızım,

İnsan olarak sosyal yaşantımıza devam ederken bazı sosyal roller de üstleniriz. Mesela sen benim kızım olarak bir sosyal rol üstlenmektesin. Bunun gereği olarak da  anne ve babanın sözünü dinlemek, inanmadığın sözlerini açıkça onlara söylemek, onlara gücün oranında yardımcı olmak  sorunluluğu seni “ iyi kız”  olarak tanıtır” anne  ve babasına yardım eden, onlara destek olan kız” olarak tanınmana sebep olur. İyi kız , aynı zamanda arkadaşları arasında” güvenilir, sözü ve özü bir, derslerinde bildiği konularda bilmeyen , öğrenemeyen arkadaşlarına yardım eden kız” rolleri ile de arkadaşları tarafından sevilmene ve kabul görmene sebep olur.

Canım kızım, sosyal kızım,

Bugün çevremize baktığımız zaman yetişkin genç kızların veya erkeklerin arkadaşlıklarını abarttıklarını , buna rağmen “ öğrenen insan” gibi sosyal rollerini  önemsemediklerini , sonrasında sınavlarda başarılı olamayarak , okul yıllarının  boşa geçmesine sebep oldukları, sınavlara tekrar tekrar hazırlanarak gençliklerinin en güzel yıllarlını hatalarını telafi etmekle harcadıklarına şahit olarak üzülmekteyim. Bu yüzden  senin “ öğrenen insan” rolünün önemini burada vurgulamak istemekteyim. Evde anne ve babasından yeterince sevgi ve bilgi alan kız , aynı zamanda öğretmeni tarafından verilen bilgiyi de özümserse o zaman hayat onlara daha güzel gelir. Okulunda başarılı olarak , bilinen şeyleri tekrarlayarak  sonradan “keşke yapmasaydım” diyerek hayıflanmaz.

Canım kızım,

Ben de zamanında “ öğrenen insan” sosyal rolümü ciddiye almadığım ve arkadaşlıklarımı , yaramazlıklarımı , gezmelerimi  fazla abarttığım zaman   sınıf tekrarları yaparak “ keşke daha çok çalışsaydım”larımı sıkça tekrarlayarak  “zaman hırsızı” olmanın  ne kadar kötü şey olduğunu anladığım zaman , eski hatalarımızdan ders alarak , ilerleyen zamanlarda  daha sosyal  insan olmaya bakmıştım.

Canım kızım,

Bazıları sosyal olmayı yanlış anlarlar. Mesela sana gelmeyene her zaman gitmen, veya seni ciddiye almayan insanları senin ısrarla ciddiye alman, senle alay ederken “ seni seviyorum” diyerek , arkandan kuyu kazan ve senin haklarını savunmayan insan seni ne kadar sevebilir. İstenmediğin yerde durman asla  sosyallik olamaz.Ne yazık ki çevrende ,  kendileri sana gelmediği halde senin onlara sıkça  ziyarette bulunmanı isteyecek,  hatta seni sevmediğinden yanına gelmediği halde, gücü yettiği halde sana yardımcı olmadığı hatta tersine senin gelişimini engellediği halde sana “ seni seviyorum” demelerini sakın ciddiye alma. Sen özü ve sözü bir olarak sana ziyarete gelen, senin gelişimin için çaba harcayan ve sana gerçek manada sevgisini gösteren insanlarla “sosyal dostluklar” kurmaya bak .

Sevgili kızım,

İnsan öncelikle ailede “ ailesini seven kız” sosyal rolü ile kendini gösterir. Anne ve babasının sevdiği insan , eğer anne ve babası kızına kitaplar alarak onu “ öğrenen insan” olmaya , yani okula ve okumaya hazırlarsa , evdeki sevgi ve ilgi , yani sevgiyi yaşayarak öğrenmesi,ilerde onun okulunu, öğretmenini ve aynı zamanda da  arkadaşlarını sevmesine ve onlara  da “ güzel arkadaş, uyumlu arkadaş” sosyal rolünü öğretmesini sağlayacaktır.Bu yüzden , arkadaşlıklarına ilköğretim okulunda ölçü koyan insan ilerleyen yıllarda da arkadaşlıkları ile okulu ve derslerde öğrenme çabasında dengeyi sağlayacak ve hayat ona her zaman başarı kapılarını “ sosyal insan” olarak açacaktır.

Canım kızım,

Hayatta sosyal rollerimiz bitmez. Bu sosyal roller arasında her zaman dengeyi sağlayan insan  “hayat” denen  süreci  de başarı ile yüz akı ile sağlayacak demektir.  İşte bu yüzden sosyalliği önemse.

Canım kızım,

Bazı insanlar sosyal olmayı, arkadaşlarının kötü alışkanlıklarını edinerek , aşırı içki, sigara , kumar tutkunu edinme , boş geziler ve  boş sohbetler olarak algılamaktalar ki , bu onlara hayatta  gençlik yıllarında sıkıntı vermese de , yaş kemale erip de   “anne ve baba olmak”, “iş sahibi olmak” sorunlulukları edindikleri zaman ortaya çıkmakta. Hayatta sosyalliği geri plana atıp da “ keşke” demeyen insan çok azdır. Bu yüzden  “ sosyal insan” olmayı , hayat bilgisi dersinde, ilerleyen yıllarda sosyal bilgiler derslerinde iyi anlamanı dilerim. O dersleri iyi anlayan, manasını iyi bilen ve hayatında da uygulayan insanlar  ilerleyen yıllarda “ iyi ki sosyal bilgiler” dersimi yi öğrenmişim  der.

Canım kızım,

 Bazen hayatta öyle insanlara rastlarsın  ki “sosyal bilgiler öğretmeni” ünvanı taşırlar. Yaşantılarına baktığın zaman  , onlarda sosyallik adına bir şey bulamazsın. Okuduklarının önemini anlamamış ve hayatlarına uygulamamışlardır. Bu tutumda “ okudukları öğrendikleri ile yaşantısına uyguladıklarını bir tutmamak “ olarak  tanımlanabilir. Özü sözü, yani bilgisi ve uygulaması bir olmayan da hayatta böyle  hayretle izlenen insanlar olur. Ama özü sözü bir olanlar  hayatta başarı ve mutluluğu  beraber yaşar.

Canım kızım,

İnsan ne kadar öğrenirse öğrensin, öğrendiklerini hayatına uyguladığı kadar vardır. Çok bilenden çok, çok uygulayan, hayatı anlayan ve okuyan insan hayatta kazanır ve başarılı olur. Bazen hayatta bakarız . Mesela Edebiyat Profesörü olur insan , eğitimi olmayan ama  içinden geldiği gibi deyişler okuyan halk ozanını küçümser. Halbuki  adı üstünde “ halk ozanı” dır. Peki “ Halk profesörü”  diye unvan yoktur. Değil mi?  İşte bu  hayatta yaşamak ve bilmekte çoğu zaman böyledir. Oku , bil, ama severek uygula, içten söyle. Pek çok Halk ozanı unutulmaz ama bu işin  bileni olarak bilinen akademisyenler unutulur. Niye düşünmek lazım.

Canım kızım,

Sosyal olmak , okuduklarımızı uygulamak demek yani. Bunu bilerek okuduklarını düşün. Uygula

Sevgi ile kucaklamaktayım seni..

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat