TOKAT GAZETESİ

ÇOCUKLARIMIZ VE DİŞLERİ -2

Merhaba;  bugün biraz farklı bir yazı yazmak istedim. Gerçi geçen hafta yazdığım yazıda birazda bahsetmiştim aslında.

            Çocuklarımızda hangi durumlarda neler yapabiliriz veya yapmalıyız. Pratik bilgilerin daha akılda kalıcı olacağını düşünerek  bu yazımı hazırladım.

*Çocuğumun süt dişleri çıkıyor ağrısını nasıl hafifletebilirim?

            - Elimizi tertemiz yıkayıp diş çıkan bölgeye parmağımızla masaj yapabiliriz.                                                                            - Temiz bir bezle veya yine buzdolabında soğutulmuş temiz bir bezle hafif masaj yapabiliriz                                                         -Anne babanın kontrolünde ve gözetiminde buzdolabında soğutulmuş havuç, pırasa gibi sert gıdaları çocuğun çiğnemesini sağlayarak masaj yapabiliriz.Çocuğumuzun yatar pozisyonda olmamasına dikkat etmeliyiz.                                                                                                                                                                                                      -Çay kaşığını yine buzdolabında soğutarak, kaşığın yuvarlak tabanı ile diş çıkan bölgeye hafif masaj yaparak çocuğumuzu rahatlatabiliriz.                                                                                                                                    -Doktor tavsiyesi ile eczanelerde satılan diş sürmesini rahatlatan jellerden alıp kullanabiliriz.                                                              -Yine doktorun kararı ile ağrı kesici verilebilir.

*Bebeklerde diş sağlığı açısından beslenmelerinde nelere dikkat etmeliyiz.

            - Emzik veya biberon kullanıyorsa bunları bal, pekmez gibi şekerli gıdalara batırmayalım                          -Her beslenmeden sonra ağız içerisindeki şekerli veya asitli ortamı değiştirmek için su içirebiliriz.           

            -Her öğün en son yediği besinlerin şekerli olmamasına özen gösterelim                                                               -Bebeğimizin veya çocuğumuzun yemek yerken kullandığı biberon, emzik, kaşık gibi ona özel malzemeleri hiçbir şekilde kendi ağzımıza alıp tekrar çocuğumuza vermemeliyiz.

*Çocuklarımız ne zaman diş fırçalamaya başlamalı, nasıl bir fırça ve macun kullanmalı, nasıl fırçalamalı?

            -Bebeklerde ilk dişler çıktıktan itibaren diş temizliği başlamalıdır. Temiz bir tülbentle diş yüzeyleri temizlenebilir.                                                                                                                                                                             - 2 yaşından itibaren macun kullanmadan fırçalama alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmalı                                      - 3 yaşından itibaren çok küçük bir macun kullanılarak fırçalamaya devam edilmelidir.                                   -İlk zamanlarda anne babalar hem örnek olmak için hem öğretmek için ve hem de kontrol amaçlı olarak çocukları ile beraber dişlerini  fırçalamaları alışkanlık kazandırmak adına çok faydalı olacaktır.                                           

            -Çocuklarımızın fırçaları naylon kıllı ağız büyüklüğüne uygun olarak küçük boyda seçilmelidir. Sert kıllı fırçalar uygun değildir. Yumuşak kıllı fırçalar tercih edilmelidir. Kılların uç kısımlarının sağa sola doğru yatması fırçanın kıllarının işlevini yitirdiğinin belirtisidir.Bu durumda yenisi alınmalıdır.Fırçalama alışkanlığını kazandırmak ve bu nu daha eğlenceli hale getirmek için çocuğunuzun sevdiği çizgi film kahramanının resimlerini taşıyan fırçalar alabilirsiniz.Hatta değişik çizgi film karakterlerinde birkaç tane fırçası olması çocuğumuzu teşvik edebilir.                                                                                                                               -Flor dişin yapısını güçlendirdiğinden flor içerikli çocuklar için üretilen diş macunlarını tercih edebilirsiniz. Diş macunu çok fazla sürülmemeli. Küçük bir bezelye tanesi kadar sürülerek yutmamasına dikkat etmeliyiz.                                                                                                                                                                                    -  Çocuklarda diş fırçalama tekniklerinden herhangi birini tam olarak öğretmek, uygulamasını beklemek çok ta kolay değildir. Çocuklar özelllikle dişlerin ön bölgelerini kolay temizledikleri için diğer bölgeleri fırçalayamayabilirler.Unutmamak  gerekir ki dişlerin çiğnediğimiz yüzeyleri besinlerin çok fazla biriktiği ve çürüklerinde fazlaca oluştuğu bölgelerdir.Bu yüzden dairesel hareketlerle dişlerin ön yüzleri  fırçalanıp ,çiğnediğimiz  yüzeyler ayrıca fırçalanmalıdır.                                                                                                - Anne ve babanın bu işin üzerine eğilmesi, çocuğumuzun kişisel beceri ve kabiliyeti çocuğumuzun tekniği  uygulamasında önemli etkenlerdir. Ancak unutulmaması gereken şey   düzenli diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır.Yaşı ilerledikçe tekniği zaten doğru bir şekilde uygulayacaktır.

            Çocuklarımız ve Dişleri başlığı adı altında  işlenecek konular bunlarla sınırlı değil tabiki. Diş çürükleri, parmak emme, biberon çürüğü, dişlerde eğrilikler... gibi spesifik konulara da  ilerleyen yazılarımda değinmeye çalışacağım. Bu yazılarımda öncelikli gayem bebeklerimiz ve çocuklarımızda diş sağlığı ile ilgili onları korumak  adına öncelikli yapmamız  gerekenleri, sizlerle paylaşmaktı. Burada paylaştığım veya değinmediğim  konularda sormak istediklerinizi mail adresimden rahatlıkla bana iletebilirsiniz diyelim ve VEDALAŞALIM.

            Bir sonraki konumuz  ANNE ADAYLARIMIZ ; HAMİLELİK VE DİŞ SAĞLIĞI

 

GÜLÜMSEMENİZ  EKSİK OLMASIN

www.mcengizsakarya.com

dishekcengizsakarya@gmail.com

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat