TOKAT GAZETESİ

Sivas Öğrenci Meclisi Başkan Vekili Süleyman Güngör...

 

SİVAS ÖĞRENCİ MECLİSİ  BAŞKAN VEKİLİ  SÜLEYMAN   GÜNGÖR; “LİSEDE KENDİNİ GELİŞTİRME BAŞLAYAN BİREY EMSALLERİNE GÖRE HAYATA DAHA DONANIMLI ATILACAK VE BAŞARI KAÇINILMAZ VE BÜYÜK OLACAK.”

 

SORU- Bize kısaca  kendinizi tanıtır mısınız?

            SÜLEYMAN GÜNGÖR- 1997 Sivas doğumluyum 4 çocuklu ailenin 3. çocuğuyum ilk ve orta öğretimimi Sivas Vali Aydın Güçlü i.ö.o. tamamladım şu anda Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Raylı Sistemler Bölümü son sınıf öğrencisiyim aynı zamanda okulumun öğrenci meclisi başkanlığı ve Sivas öğrenci meclisi başkan vekilliği yapıyorum. Gökkuşağı Engelliler ve Dostları Derneği CÜSEM ve Sivas Belediyesi iş birliği ile yapılan şu anda da devam etmekte olan işaret dili kurslarına katılmaktayım . Sivas fotoğraf sanatçıları derneğinde fotoğrafçılık eğitimlerine ve etkinliklerine katılıyorum. Okulumda iki eğitim yılı boyunca fotoğrafçılık kulübü başkanlığı da yaptım.

            SORU- Öğrenci Meclisi Başkanlığına aday olma ve Başkan Vekili olma hikayenizi anlatır mısınız?

            SÜLEYMAN GÜNGÖR- Küçük yaşlardan itibaren çevremdeki insanlara faydalı olmayı ve onların problemlerine  ihtiyaçlarına duyarlı olmayı seviyordum. Bir gün öğretmenimle günümüzde yaşamış olduğumuz sıkıntıları konuşurken  bana şunları söyledi "Eğer mevcut düzenden memnun değilsen koyun gibi güdülen değil güden ol " bu söz beni çok etkilemişti bu günden sonra yönetici olmaktan hiç çekinmedim sınıf arkadaşlarımın da isteğiyle okulumun öğrenci meclisi başkanlığına aday oldum okulumun öğrencilerinin desteğiyle okul başkanı seçildim ve ilçede seçilme hakkını kazandım .Yaptığım işin en iyisi olmak için merkez ilçe başkanlığına aday oldum diğer aday arkadaşlarımın siyasi destek bulmalarına karşın  herhangi bir siyasi partiyi ideolojik yapılanmayı karıştırmadan yalnızca öğrenci arkadaşlarımın kendilerine faydalı olacak kişiyi seçeceklerine güvendim ve seçildim. Böylece il seçimlerine katıldım orada ilçelerimizin problemlerini benden daha iyi bilen şu anda da il Öğrenci başkanımız olan Nevzat YÜCE ile tanıştım. Makam, yalnızca yapacağımız işlerde bir araç olduğu için kendisi başkan seçilince bizim kendi projelerine katkıda bulunacağımızı düşünerek Başkan Vekilliği görevini bize verdi. Kendisine bana böyle kıymetli görevi verdiği için sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. 

            SORU- Başkan adaylığı ve şu an duygularınız  arasında ne farklar var?

            SÜLEYMAN  GÜNGÖR-İl başkan vekili olmadan önce sadece çevremdeki insanlara nasıl faydalı olabilirim diye düşünüyordum. Şu an ise Sivas'ta ki  hatta ülkemdeki öğrenci arkadaşlarıma nasıl faydalı olabilirim diye düşünüyorum. Aslında omuzlarımız da ki şerefli yük arttı ama  ufacık da olsa bir kişiye faydamız dokununca hazzı da o kadar büyük oluyor.

            SORU- Öğrenci Meclisi  olarak neler yapmayı planladınız?

            SÜLEYMAN GÜNGÖR-  Gelişen bir Türkiye için bilinçli ve bilgili bir topluma ihtiyacımız var bunu da elbette ki bilinçli bir nesil oluşturarak sağlayacağız. Bu nesil sürekli öğretim gören değil de eğitim görerek öğretime kendi ulaşan bir nesil olduğu zaman gelişme kaçınılmaz olacaktır. Bu düşüncelerle yola çıktık ve bu noktada okullarımıza sizin gibi kıymetli yazarlarımızı davet ederek öğrencilerle buluşturarak bilinçlendirme programları yapıyoruz.

            SORU- öğrenci Meclislerinin okullara ve öğrencilere ne gibi faydaları var sizce?

            SÜLEYMAN GÜNGÖR-  Öğrenci Meclislerinin okulun problemlerinde öğrencilerinde faal olarak görev yapmaları sağlanarak okulun problemlerine hızlı etkili çözümler bulunuyor ayrıca öğrencilerin  yani orada yaşayan insanların gözlemleri sayesinde ayrıntılar gözden kaçmıyor öğrenci muhatap buluyor.

Eğitim sistemine katkısı ise bireylerin sorumluluk bilincini geliştirerek problemlere karşı duyarlı olmayı , demokrasi bilincini öğretiyor ve liderlik vasfı olanları ortaya çıkararak geleceğe hazırlıyor.

            SORU- Öğrenci Meclisi Başkan Vekili olmanız ilerde lider olacağınız  duygusu oluşturdu mu sizde? İleriki hayatınızda neler yapmayı planladınız?

            SÜLEYMAN GÜNGÖR-  Elbette ki böyle bir duygu oluştu. Becerebileceğimiz ülkemize milletimize faydamız dokunduğu sürece daha büyük liderlikler yapmak istiyorum. İleride ülkemin lideri olmak isterim.

            SORU- Diğer gençlerin aksine  siz gelişimi ve geliştirmeyi seven insansınız. Bunun size ne katkısı oldu?

            SÜLEYMAN GÜNGÖR-  İnsanoğlu yaradılışından itibaren kendisini gelişmeseydi bu gün İlkel bir yaşantı sürüyor olurduk. Bunun bana katkılarını tarihten bir örnek ile vereyim Fatih Sultan Mehmet devlet işlerinde deneyim kazanması için babası tarafından Manisa’ya gönderilirken

Babası sorar: oğlum hangi hocanı yanın da götürmek istersin?

            Fatih: Akşemsettin’i ve Molla Gür ani ‘yi isterim

            Babası:  Neden o kadar hocanın içinde Akşemsettin?

            Fatih: ben gemileri uçurup Konstantiyyeyi  (istanbul) alacağım dediğim zaman bütün hocalarım gülerek olur mu öyle şey derken Akşemsettin yaparsın evladım dediler…

            Gemileri uçuramasa da karadan yürüterek İstanbul ’un fatihi oldu. İşte bu olaydan anlayacağımız gibi Akşemsettin gibi geliştiren ve ufkunu açan insanlar oldukça fatihlerde olacak onlardan biriside benim.

            Kursları gelişimimizdeki basamaklar olarak düşüne bilirsiniz. Ne kadar basamak çıkarsanız o kadar zirvede olursunuz. Kendimi tanıtırken de bahsettiğim işaret dili, fotoğrafçılık, hızlı okuma, aile mektebi vb. birçok kursa katıldım ve katılmaya devam ediyorum. O kadar zirveye çıkıyorum.

            SORU- Gelişimi seven insan geliştiren insanlar ile bir araya gelince ne kazanır sizce?

            SÜLEYMAN GÜNGÖR-  Gelişmeyi seven insan geliştirmeyi de sever, çevresini geliştirmek isteyen insanları da. İtiraf etmek gerekirse bu bir bağımlılık. Gelişmeyi seven insanlarla beraber olunca ister istemez yanındaki de gelişiyor onun deneyimlerinden bilgilerinden faydalanıyorsunuz buda sizi önünüzdeki yaşama hazırlıyor ve bilgi sahibi oluyorsunuz karşınıza çıkan problemleri daha kolay yenerek, başarılı bir yaşam geçirmenizi sağlıyor.

            SORU- Liseliler daha lisede iken Kişisel Gelişimi önemsedikleri zaman neler kazanırlar?

            SÜLEYMAN GÜNGÖR-  Çok sevdiğim bir atasözü “zararın neresinden dönsek kardır” daha önceden de belirttiğim gibi insanoğlu gelişmeye muhtaçtır. Lisede kendini geliştirme başlayan birey emsallerine göre hayata daha donanımlı atılacak ve başarı kaçınılmaz ve büyük olacak.

            SORU- Son olarak lider olmak isteyenlere neler önereceksiniz?

            SÜLEYMAN GÜNGÖR- Bunu maddeler halinde açıklayayım.

            -Giyimlerine dikkat etmeliler ve Çok kitap okumalılar çünkü insanlar giyimleriyle karşılanır bilgileriyle ağırlanırlar.

            - Her türlü düşünceyi dinleyip analiz etmeliler. Çünkü artık yaptıkları hata sadece kendilerinin değil lider oldukları toplumu etkileyecek 

            -Makam onları yüceltmemeli onlar makamı yüceltmeli; yani  daha öncede belirttiğim gibi makam hırsı olmamalı eğer o topluma kendinden iyi lider olacak birisi varsa ona bırakmalı ta ki kendi ondan iyi olana kadar.

            Sözün özü lider olmak için lider olacağınız toplumu temsil etmelisiniz, bilgili olmalısınız, hitabetiniz güçlü olmalı ve en önemlisi adaletli olmalısınız.

            Bana böyle bir imkan sunduğu için çok teşekkür ederim...

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat