TOKAT GAZETESİ

İletişim Fakültesi Öğrencisi Esra Yardım

Niğde Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi Esra Yardım:

“Öğrenciler

iletişimi sevmiyorlarsa

sadece yerinde sayarlar”

 

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuzbugüne kadar? ESRA YARDIM-Adım Esra, soyadım Yardım. İki çocuklu bir ailenin küçük ferdiyim.Aslen Kırşehirliyim ama doğma büyüme Ankaralıyım. İlköğretimimi Ankara'nın Sincan ilçesinde bulunan Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu'nda tamamladım. Liseyi yine Sincan ilçesinde bulunan Nefise Andiçen Lisesi'nde sosyal bilimler alanında tamamladım. Liseyi bitirdikten iki sene sonra Niğde Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık bölümünü kazandım ve şu an 2. sınıfta öğrenimimi devam ettirmekteyim.

SORU- Neden iletişim okumak istediniz? NedenNiğde Üniversitesi? Bu okulu tercih etmeden önce ve şu an duygularınızarasında ne fark var?

ESRA YARDIM- Küçüklüğümden beri iletişimi güçlü olan biriyim ve kendimi en iyi sözel alanlarda ifade etmekteyim.Bu yüzden iletişim okumayı tercih ettim.  Niğde'yi seçmemdeki tek neden ise istediğim bölümün Niğde Üniversitesi'nde de olması.Okulu tercih etmeden önce üniversite hayallerim vardı ve bunun için bir yol katetmem gerektiğinin bilincindeydim.Bu bölümün olması için çabalayıp çok dua ediyordum şimdi ise duamın içinde onu yaşıyorum hayallerime hedefime doğru adımlar atıyorum.

SORU- Baba ve anneniz ne iş yapar?  Kardeşleriniz nerede okur? Onların sizin çabalarınızabakış açısı nasıldır?

ESRA YARDIM- Babam özel sektörden emekli, annem ev hanımı.Bir abim var o da özel bir fabrikada çalışıyor. Ailem şu ana kadar yürüdüğüm yolda en büyük destekçilerimdir. Üzüntümde mutluluğumda benimle üzülüp benimle sevindiler. Hiçbir zaman olumsuz düşünceleri olmadı. Hatta ben ne zaman olumsuz düşüncelere düşsem onlar tutup çıkardılar beni.

SORU-Kitap okur musunuz?Kitap okumanın bir iletişimci için önemi nedir?

ESRA YARDIM-  Evet okuyorum. Kitabın gelişimimde katkısı oldukça fazladır. Ben çok fazla hayalperest biriyim kitaplar benim ufkumu açıp hayallerimi besliyor diyebilirim.

SORU- İletişim okuyan bir öğrenci olarak dikkat ettim, herkesle iletişim kurmaya çalışan insansınız. Bunun sizin ilerideki hayatınıza ne katkısı olacak?

ESRA YARDIM-İletişimin her alanda faydası vardır. Gerek günlük hayatta gerek iş hayatında iletişimi sevmemin meyvelerini alabileceğimi düşünüyorum. İletişimi sevmem doğru, yerinde, açık, anlaşılır bir iletişim kurarak ve karşımızdakini doğru anlamak ve dinlemek sürecinde bana oldukça faydası olacaktır.

SORU- Buna rağmen gene de İletişim okuyan öğrenciler bile iletişim kurmayı sevmeyen insanlar. Bunu nasıl yorumlayacaksınız?

ESRA YARDIM- Bir insanı daha kaybederek bencilleşmiş oluyorlar. Çünkü iletişim karşılıklı bir süreçtir.İletişim ile onların yaşantılarına deneyimlerine dokunmuş oluyorsunuz ve her durumdan kendinize bir pay çıkartıyorsunuz. Eğer birilerinin sizi anlamasını istiyorsanız ona en iyi şekilde kendinizi anlatmalısınız çünkü anlaşılmak karşınızdakinin anladığı kadar olmaktadır. İletişim öğrenci olup da iletişimi sevmiyorlarsa sadece yerinde sayarlar ve dünyanın sadece onların etrafında döndüğü düşüncesinde ve kendi kabuklarına çekilmiş durumdalardır.

SORU- Bölümünüz, Fakültenizve Okulunuzun gelişimi için neler önereceksiniz?

ESRAYARDIM- Bölümümün gelişmesi için öğrencilerin daha aktif olması gerekli demeyeceğim çünkü bölümdeki arkadaşlarım oldukça aktif bireyler fakat sadece tanıtımı konusunda biraz yetersiziz. Bölümümüz yeni açıldığı için gelişim yavaş yavaş sağlanmaktadır bu sürecin daha hızlı olabilmesi için de üniversitemizin yetkilileri el uzatmalı ve bölümün üniversite öğrencilerine kendini gösterebileceği platformlar oluşturulmalı.

SORU- Sizce, Niğde halkı İletişim konusundadaha gayretli olsa Niğde sosyal ve ekonomik olarak nasıl gelişir?

ESRAYARDIM- Niğde de genç nüfus oldukça fazladır.Bu yüzden gençlerin daha aktif olabileceği sosyal projeler ve bu projelerin tanıtımı yapılabilir. Aktiviteler çoğaltılmalıdır. Boş vakit değil de dolu dolu zaman geçirilip ve bu zaman diliminde hem kendi hemde şehrin gelişimine katkı sağlayan yerler yapılabilir.Bu şekilde hem sosyal ekonomik durumlara katkı sağlanmış olur hemde iletişime katkı sağlanmış olur.

SORU- İlerisi için kaygılarınız var mı? Bu meslekte nereye gelmek istersiniz?

 

ESRA YARDIM- İleri için çok kaygılı olduğum söylenemez her birey kendinden sorumludur ne kadar kendini geliştirebilirse insan ilerisi için işleri o kadar kolaya girer. Gelmek istediğim yer kamu kuruluşlarından herhangi birinde halkla ilişkiler biriminde uzmanlaşarak mevki sahibi olmak.Çünkü yaşam standartlarımın iyi olmasını ve bunu devlet eliyle desteklemek istiyorum.

SORU- İletişim, Reklam ve Halkla İlişkiler Okumak isteyenlere neler önereceksiniz?

 

ESRA YARDIM- İletişim okumak isteyenlere söyleyeceklerimin en başında severek ve isteyerek bu bölümü tercih etmeleri daha sonra üniversite mezunu olmak için ya da üniversite hayatını merak edip hatta daha kötüsü yaşadığı yerden uzaklaşmak için bu bölümü okumasınlar. Çünkü bu şekilde okudukları yıllar işkence halini alabilir. Bu yüzden sosyal yönü ağır basan insanlarla iyi iletişim kurabilen, dışa dönük, girişken, etkili iletişim kurma yeteneği olan bireyler tercih etmelidirler.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat