TOKAT GAZETESİ

Yaşar Kemal’e Son Yolculuk

02-03-2015 Pazartesi öğle namazını müteakiben Şişli Teşviki ye caminden  Yazar Yaşar Kemal'in cenazesi kalkacak. Eski caminin sağ ve sol yollar, Beşiktaş'ın  altından, Osman-beyin, Şişli’nin yolları insanlarla dolup taşmıştı. Erken saatlerde  TV’lerin canlı yayın araçları yerlerini almışlardı. Gazeteciler, yazarlar merak edenler ellerinde ki fotoğraf  makinesiyle  alanın dört bir yanını çekiyorlardı. İnsanlar yağmur taneleri gibi akıyordu Teşvikiye Cami önüne. Göl misali kenarlara taşıyordu. Kadını, erkeği, yaşlısı, genci hepsi oradaydı. Usta yazarın son yolculuğuna şahitlik yapmak için  en güzel  elbiselerini giyinmişlerdi. On beş-yirmi bin insanın toplandığı bir alandan hiç bir ses çıkmıyordu. İstanbul'un dört bir yanından kelebekler gibi uçarak buraya gelmişlerdi. Yürekleri çarparken bedenleriyle, adımlarıyla sevdiği ve saygı duyduğu insana son yolculuğa uğurlamanın huzuru içindeydiler. Bazılarının yüzündeki üzüntüsü, bazılarının gözyaşlarının hangi duyguyu taşıdığını görür gibiydik. Hocanın eşliğinde cenaze namazı kılındı. Orada bulunanlar haklarını helal ettiler. Son yolculuğa dualarla alkışlarla yollandı. ''Yaşar Kemal ölmedi, kalbimizde yaşayacaksın.'' Sesleri bazen sessizliği bozuyordu. İçimizden biriydi. Her vatandaş gibi gördü, duydu, anladı, anlattı. Güçlü kalemi ve yorumuyla kağıda döktü. O yazıları beğendiler. Dünya insanı beğendi. Türkiye'ye ün ve şan getirip tanıttı.

            Aklıma ilk gelen yazarlar: Orhan Pamuk, Nazım Hikmet Ran, Aziz Nesin, Sait Faik, Kemal Tahir ve Yaşar Kemal’dir. Yaşar Kemal Kürt kökenli Türk romancı, roman ve öykü yazarı.Türk yazarları önde gelenlerindendir. Doğumu 6-Ekim-1923 Hamide, Ölümü 28-Şubat 2015 İstanbul. Defnediliş tarihi  02-Mart-2015.  92  yıllık yaşamında  birçok başarılara imzasını attı.

            Cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HDP  Genel Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve çok sayıda  milletvekili   hazır bulundular. Camiye ilk gelenler arasında  AKP  İstanbul  il başkanı  Salim Tumirel, CHP Meclis üyesi Tuncay Özkan, Eski Gaziantep Belediye Başkanı  Celal Doğan, Teknik Direktör  Mustafa Denizli, HDP  Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, ÖDP Genel Başkanı  Ufuk Uraz, Gazeteciler Muhsin Kızılkaya, Cengiz Candar. Sanatçılardan  Rutkay Aziz ile Tarık Akan da alandaydılar. Törene Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcileri, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İsviçre Büyükelçiliği ve halk yer almıştı. Yazarın tabutu başında  bazı vatandaşlar Türkçe dua ederken bazıları da Kürtçe dua ediyor, bazıları da Kuran okuyorlardı.

            Yaşar Kemal'in manevi oğlu  Ahmet Güneştekin Anadolu ajansına yaptığı açıklamada ''Bugün en zor günümüz, namuslu  bir ömür yaşadı. Bize  güzel insanlar olmamızı öğretti. Bütün hayatını  barışa adadı ve  ölümü de  barışın en yakın  olduğu  güne  denk geldi. 28 Şubat  anlamlı bir gündür. Tesadüf değildir. Her zaman barışı göreceğim diyordu, bence gördü ve hissetti. Ve   bence böyle bir günü seçmiş olması  bütün bir insanlığa mesaj verdi. O dev adam  bütün ağırlığıyla  bu günü seçti.''   

            Sabancı holdingin yönetim kurulu başkanı  Güler Sabancı  son yolculuğuna uğurlayan Yaşar Kemal hakkında şunları konuştu.''Sakıp Sabancı koca Yaşar derdi ona. Büyük bir coşku ile anardı. Toprakları bol olsun ikisinin de. Bizler de Adana da büyüyen  çocuklar için ayrı bir yeri var Yaşar Kemal'in. Hepimiz İnce Memed okuyarak büyüdük. Farklılıkların barış içinde  yaşaması  için verdiği çaba, eserleri kadar büyük  bence. Bir barış elçisini, bir  büyük insanı uğurluyoruz bu gün. Bir büyük kıymeti kaybettik bu gün.'' Dedi.

            Oyuncu Rutkay Aziz  usta yazar için:'' Kah kasında da  güzeldi. Çok özleyeceğiz. Güzel bir  bir ata bindi gitti.''

          Zülfi Livaneli: ''Ben bu gün 44 yıllık dostumu kaybettim. En yakın dostumu  kaybettim. Ama  aynı zamanda  da yalnız  Türkiye de değil, insanlık çok büyük  bir evladını  kaybetti. Yaşar Kemal  öyle kolay rastlanacak, kolay kolay yetişen bir  insan değildi. Hem romanıyla hem de  sanatıyla  bütün dünya da  ve kendi ülkesinde  çok  büyük  bir  şekilde  benimsendi.''

            Ataol  Behremoğlu  Yaşar Kemal’in yakın dostlarındandı: '' Yaşar Kemal'i lise yıllarında tanıyıp hayran olduğum, 60'lı yıllarda  başlayan  ağabey kardeş ilişkimize hep sürmüş olan  büyük bir  yazar ve çok seçkin  bir insandır. Ondan söz ederken  geçmiş  zaman fiilini kullanmadığımı  fark etmişsinizdir. Kemal onun tanıyıp sevenlerin  ve  okurlarının  kalbinde hep yaşayacağı gibi yapıtlarıyla eşsiz Türkçe ile  Türk edebiyatının  ölümsüzleri arasında  da tartışmasız  yerini almıştır. Sonsuzluk yolculuğunda kalplerimiz onunla birlikte.''

            Can Dündar: ''Yaşar Kemal'den Anadolu’yu  öğrendik. Dik durmayı öğrendik. Büyük bir kayıp, yeri kolay kolay doldurulamayacak.''   

            '' İNSAN EVRENDE GÖVDESİ KADAR DEĞİL YÜREĞİ KADAR YER KAPLAR.'' Yaşar Kemal.

            Yaşar Kemal'i uğurlarken  bu hoş kubbede  güzel  anıları  bıraktığı, eserleriyle ayak izleriyle  anılmaya devam edilecek. İnce Memed, Teneke Fırat suyu kan akıyor baksana.. Demirciler çarşısı cinayeti eserleri bundan  sonrada  okunmaya devam edilecek. Alman yayıncılar birliği barış ödülü, stig de-germen ödülü, uluslar arası cıno del duka ödülüyle tüm dünya ya Türkiye yi tanıtmıştır.

            Kendisinin  kitabını okudum, resmini gördüm. Fiziki olarak tanımadım. Son yolculuğuna  şahitlik ettim. Allah rahmet etsin .Toprağı bol olsun..

 

Süleyman Erkan

03-03-2015        

Şişli İstanbul.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat