TOKAT GAZETESİ

Yasalar Uygulanmak İçin Vardır

Bir Temel fıkrası vardır:

“Temel, hemşerisi Dursun’a borç para verir. Zamanı gelince Temel Dursun’dan parasını ister. Dursun aldığı parayı inkâr eder. Temel, Dursun’dan birkaç defa parasını istemesine rağmen reddetmeye devam eder.

            Temel, Dursun’u mahkemeye verir. Temel ve Dursun bir gün mahkemeye çıkarlar.

            Hâkim, Dursun’a sorar.

            Temel’den borç para aldın mı?

            Hayır, Hâkim Bey, borç para almadım.

            Temel, Hâkim Bey! Dursun inkâr ediyor.

            Dursun, “Hâkim Bey! Ben onu tanımiyrum!”

            Temel kızar: “Hâkim Bey! Ben de onu hiç tanımiyrum.” der.

            Genelde her ülke yasalarla idare edilir. Türkiye Cumhuriyeti de 1923’den beri yasalarla idare edilen laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Eğer bir toplumda veya ülkede yasalar uygulanmazsa veya adamına göre uygulanırsa toplum düzeni bozulur ve ülke; Katar, Suudi Arabistan ve Yemen gibi krallıkla idare edilen veya Hitler, Mussolini, Stalin ve Franko gibi diktatörlerin idare ettiği ülke durumuna düşer.

            Son zamanlarda ülkemizde de garip olaylar oluyor. Yasa tanımazlık ve kendini yasalar üzerinde gören aklıevveller türemeye başladı. Milletvekili seçilebilmek için kafasına destar (kavuk) ve kıçına çakşır (şalvar) giyerek yeniçeri askeri gibi poz verip ilan tahtalarını süsleyenlerden tutun da kendini padişah yerine koyan ve Türklük ve manevi değerlerle alay eden aday adaylarını görüyoruz.

            Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal başlatmıştı, anayasayı tanımamayı. Ne demişti “Anayasayı bir defa delsek ne çıkar.”

            İçişleri Bakanı Efkan Ala, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığı bir konuşmasında “Yasaları tanımıyorum. Anayasanın ruhu ve temeli esaslı bir raya oturmuyor.” Diyor. 13 yıldır neredeydiniz? Eliniz pancar mı doğruyordu?

            Eski Başbakan ve bugünkü Cumhur Başkanını RT Erdoğan Ak-Saray’ı kaçak olarak Atatürk Orman Çiftliğine yaptırır. Mahkeme durdurma kararı verir. Ama o “mahkeme ne karar verirse versin, başbakanlık sarayı yapılacaktır.” der. Yasalar hiçe sayılır ve uygulanmaz. (O zaman başbakanlık sarayı idi. Kendisi cumhurbaşkanı olunca cumhurbaşkanlığı sarayı oldu.)

            Mahkemeler tüketiciyi korumak için kararlar alıyor, bankalar bu kararları tanımıyorsa, yeşil alanlara yasaların ret kararı verdikleri halde buralara AVM’ler yapılabiliyorsa, KPSS sınavları olduğu halde bu sınavlara girmeden memur alımı yapılabiliyorsa,

            Yolsuzluk ve hırsızlık yapanları yakalayan polisler, amirler ve bunları yargılayan hâkimler, savcılar görevlerinden alınıyor ve sürgün edilebiliyorsa bir ülkede demokrasiden bahsedilebilir mi?

            30-40 yılını verip zor şartlar altında kendisini yetiştirip okullarda müdür olarak çalışan eğitimciler bir kalemde müdürlükten alınıp değişik okullara öğretmen olarak atanabiliyorlarsa, bu yasa tanımazlık değil de nedir?

            Yasalarımıza göre yasa tanımamak suçtur. Eğer bir ülkede bakan yasa tanımıyorsa hiçbir vatandaşından yasa tanıması istenemez. Ülke kaosa sürüklenir. Faşizan baskılar artar. Her köşe başında sokak kabadayıları türer ve vatandaşlar sorunlarını mahkemelerde değil de sokak kabadayılarında veya Güneydoğuda olduğu gibi PKK ve KCK gibi dış kaynaklı terör örgütlerinin kurduğu mahkemelerde çözmeye çalışır.

            Doğuda zaten yasalar geçmiyor. Elektrik ve su paraları toplanamıyor. Asker kışladan ve polis de karakollardan çıkamıyor. Basına yansıyan haberlere göre asker karakolları yapmak için PKK’dan nerelere yapılacağı konusunda görüş soruyor.

            Bir ülkede eğer insanlar siyasi iktidarı eleştiremiyorsa, üç beş genç üniversitesinde yanlış giden uygulamaları demokratik haklarını fikri temel de söyleyemiyorsa, işçiler haklarını vermeyen patronlarını eleştirmek için protesto etme haklarını kullanamıyorlarsa orada demokrasiden bahsedilemez.

            Yasalar herkes içindir. Bir gün gelir bu yasalar, yasa tanımayanlar için de lazım olur.

            “Adalet Mülkün Temelidir.”

            Adaletin olmadığı yerde, hak ve hukuktan bahsedilemez.

            Bir söz vardır! “Haksızlıkta tekleriz, kimi görsek kötekleriz. Hak’tan da yardım bekleriz. Ne utanmaz köpekleriz.”           

 

            Son günlerde nedense peş peşe uçak kazaları oluyor. Pilotlarımız şehit oluyor. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ve geride kalan anne-baba, eş ve çocuklarına sabırlar dilerim. Türk Milletinin başı sağ olsun!               

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat