TOKAT GAZETESİ

10 Soru 10 Cevap

Bugünkü yazımızda biraz format değiştirelim istedim. Soru cevap şeklinde 10 tane soru seçtim ve cevaplandırdım. Sorularımıza ve cevaplarımıza göz atalım isterseniz.

            SORU  1: DİŞLERİMİZDE ÇÜRÜK NASIL OLUŞUR?

             Diş çürüğünü dişimizin yapısını oluşturan mine veya dentin veya dişin kök yüzeyini oluşturan sert dokuların yıkımı, bu yapının bütünlüğünün bozulması olarak tarif edebiliriz. Bu yapının bozulması için uygun bir ortam gerekir. Bu ortam ise karbonhidratlı besinlerin (şeker, nişasta, çikolata vb.) dişlerin üzerine yapışması ve ağız içerisindeki asitli ortamın artması olarak basitçe söyleyebiliriz. Asitli ve gazlı içecekler (kola vb.) bu ortamın oluşmasında özellikle katkı sağladıkları unutulmamalıdır. Ağızda var olan bakteriler bu besinleri tüketerek asit üretmekte ve bu asitte dişin yapısını bozarak çürük oluşturmaktadır.

            SORU  2: DİŞTAŞI NASIL OLUŞUR?

            Yediğimiz besinlerin ağız içerisinde kalan artıkları ile tükürük içerisindeki mineraller bir araya gelerek diş ve dişetlerimizi sararak tabaka şeklinde birikintiler oluşur. İlk başta yumuşak olan bu yapı üzerindeki birikinti arttıkça daha da sertleşir ve diştaşı oluşur.

            SORU  3: DİŞLERİMİZİ GÜNDE KAÇ KEZ FIRÇALAMALIYIZ?

            Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce olmak üzere en az 2 kez mutlaka dişlerimizi fırçalamalıyız. Unutulmaması gereken bir hususta etkin bir fırçalama yapmak için fırçalama tekniğimizin doğru olması gerekir. Ayrıca diş fırçası, diş macunu, arayüz fırçası ve diş ipi kullanımının katkısı unutulmamalıdır.

            SORU  4: SÜT DİŞİ VE ANA DİŞLERİMİZ KAÇ TANEDİR?

            10 tane üst çenede 10 tanede alt çenede olmak üzere 20 tane süt dişi vardır.

            16 tane üst çenede 16 tanede alt çenede olmak üzere (20 yaş dişleri de dahil) 32 tane ana dişimiz vardır.

            SORU 5: HER 20 YAŞ DİŞİ ÇEKİLMELİ Mİ?

            Eğer 20 yaş dişi pozisyon olarak doğru bir şekilde sürmüş ve çevre diş ve dokulara herhangi bir zarar vermiyorsa ağızda bırakılabilir.

            SORU 6: DİŞ FIRÇALARKEN KANAMA OLMASI NORMAL Mİ?

            Dişlerin fırçalanması esnasında veya fırçalama olmadan dişetinde meydana gelen kanamalar dişeti iltihabının belirtisi olabilir. Kanamadan dolayı fırçalamamak mevcut durumu daha da kötüleştirebilir. Vakit kaybetmeden Diş Hekimine müracaat edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Diş fırçalarken dişetlerinin kanaması normal değildir.

            SORU 7: AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR?

            Ağız kokusuna diş çürüğü, dişeti rahatsızlıkları sebep olabilir. Ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıkları, solunum yolu rahatsızlıkları ve sinüzit gibi rahatsızlıklar da ağız kokusunun sebepleri arasındadır. Sebebi bulunup tedavisi yapıldıktan sonra ağız kokusunun önüne geçilebilir.

            SORU 8: TEL TEDAVİSİ SADECE ÇOCUKLARDA MI YAPILIR?

            Ortodonti alanındaki gelişmeler sayesinde bu tedaviler erişkinlerde de yapılabilmektedir. Nihayi kararı hastanın tüm muayene ve tetkik sonuçlarını değerlendirdikten sonra uzman hekim verecektir.

            SORU 9: HANGİ DİŞ MACUNUNU KULLANMALIYIZ?

            Diş Hekimi tarafından yapılacak detaylı muayene sonucunda hastaların çürük oluşumu, dişeti rahatsızlığı, ortodontik tedavi görüp görmediği, dişlerinde hassasiyet varlığı gibi konular göz önünde bulundurulup diş macunu seçilmelidir.

            SORU 10: HER DİŞİMİZ AĞRIDIĞINDA ANTİBİYOTİK KULLANMALIMIYIZ?

            Şunu unutmamak gerekir. Hiç bir şekilde hekim tarafından reçete edilmedikçe ilaç kullanmamalıyız. Mutlaka Diş Hekimine muayene olduktan sonra onun vereceği ilaçları kullanmalıyız diyelim ve VEDALAŞALIM.

            Bir sonraki konumuz KANAL TEDAVİLERİ.   

 

GÜLÜMSEMENİZ EKSİK OLMASIN

www.mcengizsakarya.com

dishekcengizsakarya@gmail.com

Facebook: DİŞ Hekimi M Cengiz Sakarya

 

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat