TOKAT GAZETESİ

Sorumluluk

Yaşadığımız hayatta sorumluluk bilinci ve duygusuyla içimizde kaç kişi yaşıyor? Kendinden sorumlu olmak, çevrenden sorumlu olmak, doğa ve birlikte yaşadığınız canlılardan sorumlu olduğunuzda yaşamınızın daha kolay ve zevkli olduğunu göreceksiniz.

Sorumlu olmak verilen görevi, verilen bilgi ve eğitimle doğru orantıda kullanıp geliştirip uygulamaktır. Sorumlu insan başarılı insandır. Sorumlu insan duyarlı, titiz, çalışkan bireydir. Sorumlu ve kuralcı ülkelere baktığımızda zenginlik ve tertipliliği ilk etapta görebiliyoruz.

Bir kaç gün önce gazetelerde ilginç bir haber verildi. İzmit Körfezi arasında yapılan köprü çalışmasında (21-03-2015) Cumartesi günü 51 yaşındaki Japon mühendis Kishi Ryoichi, ''Catwalk'' olarak bilinen halatın kopmasından kendisini sorumlu tutarak, bileklerini ve boynunu maket bıçağıyla keserek bir mezarlık kenarında hayatına son vermiş. Mühendis, yanında bulunan mektuba şöyle bir not düşmüştü; Halatın kopmasında benim sorumluluğum var... Ülkesinin ve milletinin onurunu incittiğini düşünen bu insan hayatına son verebiliyor.

Bu ülkenin insanı nasıl zengin olmasın, nasıl dürüst, akıllı ve bilime evet demesin? Devletine milletine güvenen insan… Devleti de vatandaşına güvenen…

Bizim ülkemizde böyle bir olay olsa, o olayın başındaki yöneticiler ne yaparlar? Maden faciasında üç yüz bir insan öldü. İdarecilerimiz ve yöneticilerimiz ne yaptı? Asansör kazasında on işçi öldü sonuç ne oldu? Her gün zam ve yolsuzluk haberleri duyuyoruz, yöneticilerimiz ne yapıyorlar? Kazalar felaketler duyuyoruz, ne oluyor? Şehit haberleri işitiyoruz, ne hissediyoruz? Herkes kendi aleminde, kendi keyfinde. Bir günlük yas bile edemiyoruz.

Sorumluluğa duyarlı olmayan milletlere bir başkasının hüküm etmesi ne kadar kolay. Biz birbirimizle uğraşalım, başka milletler yeni buluş ve kazanç sorumluluğunu elde etsinler. Sonunda bakalım kazanan kim olacaktır? Japon milletinin bu davranışı takdire değer.

 

Süleyman Erkan

Şişli -İstanbul  

 

26-03-2015

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat