TOKAT GAZETESİ

Başarılı maçlar

Tokatspor’umuz bu hafta Ankara Keçiörengücü’nü 3-1’lik skorla yenerek son haftalarda üst üste aldığı galibiyetlerle başarılı maçlar serisine devam ediyor. Haydi hayırlısı… Bu başarılarının devamını dileriz.

            Takımımızın başarısı Mehmet Bulut hoca ve ekibinin görev aldığı son 5 maçta gelmiştir. 3 galibiyet ve 2 beraberlik gibi iyi neticeler alarak birden bireye grubumuzun klasmanında üst sıralara çıkmayı başarmıştır. Bu konumu ile ligin geri kalan maçlarından da puan ve puanlar alarak çıkışını devam ettirmesini temenni ediyor ve bekliyoruz.

            Tokatspor-Keçirörengücü maçında gözümüze takılar hususlara gelince:

1)Tokatspor’umuzun nabzının attığı, ilgi ve alakanın görüldüğü Şeref Tribünü’ndeki manzara bizlere fikir vermektedir.

Maalesef Şeref Tribünü’nün Keçiörengücü maçındaki manzarası hiç hoş bir görüntüde değildi. Takımımızın yaşamının destekçileri ne sayın Valimiz Cevdet Can ne de sayın Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu ve diğer önemli protokol misafirlerinden hiç birisi Keçiörengücü maçında yer almamıştı. Acaba Tokat’ımızı birinci derecede temsil eden Tokatspor’umuzdan başka bir şey var mı? Bunu sormadan geçemiyoruz.

2)Keçiörengücü maçı Cumartesi günü oynanmasına rağmen takımımızın 12. Adamı olan taraftar toplulukları ve Tokatspor’un kadim dostu olan taraftarları tribünlerde yerlerini almışlardı. Canı gönülden teşekkürler. Var olsunlar, sağ olsunlar diyoruz.

Tokatspor-Keçiörengücü maçının teknik analizine gelince:

1)Takımımızın son maçlardaki başarısında en önemli faktör olan oyun taktiğinin bu maçta biraz değiştiğini gözlemledik. Aydınspor maçında olduğu gibi topun arkasında yer alıp, sahanın her tarafını kapatan, rakibine boş alan bırakmayan, bilhassa rakibine 1 gol pozisyonu bile vermediği maç taktiğinin Keçiörengücü maçında sergilenemediğini görüyoruz. Maçın başından itibaren rakibe en ileri uçta basarak hücum girişimi taktiğinin bize göre faydalı oyun taktiği olmadığını gözlemledik. Gerçi maçı 3-1’lik net bir skorla kazanmamıza rağmen attığımız gollerin 2’sini rakip hücumda iken geliştirdiğimiz kontra ataklarla kazandığımızı görmezlikten gelemeyiz. Arka alanımızı (defansımızı), rakibi ön taraftar bastıralım derken boşaltırsak çok pozisyon verebileceğimizi unutmamalıyız. Bu maçta diğer maçlara nazaran bol pozisyon verdiğimiz gözden kaçmamalıdır.

            2)Takımımızı hat hat incelediğimizde;

a) Kalecimiz Mehmet son maçlarda başarılı maçlarından bir yenisini bu maçta göstermesine rağmen yavaş yavaş o istikrarsız görüntüsüne gidecekmiş gibi davranışlarını gözlemledik. Bu konuda dikkatini çekelim, önümüzdeki maçlarda kötü oynayıp da kalesini kaptırırsa hiç kimseye kabahat bulmamalıdır.

            b) Geri dörtlümüz her zamanki uyum ve dengeli oyunlarını sergilemesine rağmen top bizde iken daha isabetli paslarla oyuna çıkmalı, yine kenar beklerimiz önündeki alanlara bindirerek hücum girişimlerinde bulunmalıdırlar.

            c) Orta alan dağılışımız Haluk tek ön libero, sağında Oktay (sağ iç), solunda Sertaç (sol iç) dağılışındaydı. Bu dağılış şablonu bizim oyuncularımıza göre iyi olmasına rağmen sağ iç Oktay ve sol iç Sertaç sahada daha dengeli yer almalı, gidiş ve dönüşlerine daha dikkat etmelidirler. Oktay ve Sertaç da top bizde iken forvetlerimize final paslarını daha fazla atabilmeli ve rakip ceza sahasına atak yaparak gol pozisyonu kovalamalıdırlar.

            ç) Forvet hattımız sağ tarafta Serbay (sağ açık), sol tarafta Mutlu (sol açık) ve en ileri bölgesinde de santraforumuz Gökhan dağılışında idi. Serbay, Aydın maçından daha az çalışkan ve mücadele etmesine rağmen hücum bölgesinde daha fazla yer aldığını gözlemledik. Rakip 18’i içerisine daha çok ortalar ve top kesmelidir. Sol tarafımızda (sol açık) oynayan Mutlu forvet hattımızın en çalışkan ve en mücadeleci elemanı olarak görülmesine rağmen O da normal bir sol açık gibi rakip 18 ve 6 pas çizgisine top getirmeli ve forvetlerimize gol pozisyonu hazırlamalıdır.  Santraforumuz Gökhan’a gelince, artık attığı gollerle takımımızın son yıllarda gol atamayan santrafor kimliğini kırmış oldu. Bilhassa kendisinin ikinci, takımın üçüncü golünü nefis bir vuruşla yapması, futbol adamları olan bizleri bile heyecanlandırdı. Kendisi, biraz ağır futbolcu olması hasebiyle sahada yer aldığı bölgeye dikkat etmelidir. Mümkün olduğu kadar rakip stoperler arasında en ilerde kalan adam görünümünde olup, gol bölgesine yakın yer almalıdır. Bu arada Fenerbahçeli Emenike gibi taraftarlarla muhatap olup, havasını bozmamalıdır, bu gibi davranışlardan kaçınmalıdır.

            Netice olarak takımımız son maçlarda güzel neticeler alarak başarılı maçlar çıkarmaya başladı. Önümüzdeki maçlarının daha çetin geçeceğini, ona göre hazırlanmaları gerektiğini vurgular, bundan sonrasında da futbol şansının bizden yana olması dileriz.

 

Sayın spor severlere sevgi ve saygılar sunarız.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat