TOKAT GAZETESİ

BUGÜN CAN SIKICI BİR DURUMU ELE ALACAĞIZ

BUGÜN CAN SIKICI BİR DURUMU ELE ALACAĞIZ

 

 “AĞIZ KOKUSU”

 

Ağız kokusu gerçekten çok geniş bir konu. Bu yazımda daha anlaşılabilir olmasını istediğimden ve o kadar uzun tutmamak adına kendi alanımdan çok fazla uzaklaşmamaya dikkat ettim.

            Ağız kokusunun kaynağı aynı zamanda konunun çözüm yeri. Kaynak olarak ta iki ana başlık altında toplayabiliriz

            1-Ağız boşluğundan kaynaklanan ağız kokusu

            2-Ağız boşluğu dışından kaynaklanan ağız kokusu

            Burada ağız boşluğundan olanları biraz açalım;

            Ağız boşluğu dediğimiz zaman; dişlerimiz, dişetlerimiz, bademcikler, dilimiz, aklımıza gelir.

Diş çürükleri, dişeti hastalıkları, bademcik iltihapları, ağız içerisinde biriken besin artıkları kötü kokuya sebep olurlar. Kötü ağız hijyeni bu kokunun oluşmasında ve artmasında önemli bir etkendir. Tükürük bizim ağzımızdaki en önemli savunma mekanizmalarımızdan birisidir. Tükürük miktarının azalması bakteri faaliyetlerinin artmasına yol açar. Bu durum diş çürüğü, bakteri plağı ve diştaşı oluşumunu tetikler. Dolayısıyla ağız kokusu ile doğrudan ilişkili bir durum ortaya çıkar. Özellikle ağızdan solunum yaparak uyuyan bir kişinin sabah kalktığında duyduğu kokunun sebebi, ağız içerisindeki tükürük miktarının azalmasına bağlı olarak gelişen ağız kuruluğu ve onun yol açtığı bakteri faaliyetinin sonucudur. Ağız boşluğundan kaynaklı ağız kokularında, kokuya sebep olan durum teşhis edilip tedavisi yapılınca ağız kokusunun da önüne geçilmiş olur. Ağız içerisindeki eskimiş veya kötü yapılmış köprü ve diş protezleri besin artıklarının birikimine yol açarak koku oluşmasına sebep olurlar. Bu tür protezler kontrol edilmeli ve gerekli görüldüğü takdirde yenilenmelidir.

            Ağız kokusu AĞIZ BOŞLUĞU DIŞINDAN da kaynaklanabilir. Birçok ciddi hastalığın habercisi belirtisi de olabilir.

-           Bronşlarda, sinüs ve akciğerlerde meydana gelen enfeksiyonlar da

-           Mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında

-           Diyabet (Şeker hastalığında ) aseton kokusu

-           Karaciğer Yetmezliği

-           Böbrek Yetmezliği

-           Sistemik rahatsızlıklar ve metabolizma bozukluklarında;

ağız kokusu olabilmektedir. Mutlaka doktora başvurulmalı ve sebebi bulunup tedavi ye başlanmalıdır.

            Bütün bunların dışında sigara ve alkol tüketimi de, sürekli ilaç kullanılması da hormonal değişiklikler de uzun süreli açlık durumları da, sarımsak ve soğan gibi besinlerin tüketilmesi de ağız kokusuna sebep olabilmektedir.

            Özellikle diş ve dişeti kaynaklı ağız kokularında Diş Hekimi tarafından yapılması gereken tedaviler bittikten sonra bu sorunla karşılaşmamak için ağız hijyenine çok önem vermeliyiz. Günlük diş bakımımızı aksatmadan yapmalı, belirli aralıklarla Diş Hekimine giderek kontrollerimizi yaptırmalıyız.

            Ağız kokusu sosyal hayatımızı doğrudan etkileyen, kişilerle kurduğumuz iletişimlerde sorun yaşamımıza sebep olabilecek, bütün bunların sonucunda psikolojik sağlığımızın bozulmasına kadar can sıkıcı bir süreç yaşamamıza neden olan bir rahatsızlıktır.

            Yazımın başında da belirttiğim gibi ağız kokusu, sebepleri ve tedavisi incelendiğinde çok geniş bir yelpazede ele alınması gereken önemli bir konu. Bu yazımda daha fazla akılda kalmasını istediğimden  ve sizleri de çok uzun bir yazıyla bunaltmamak için burada bitirelim diyelim ve VEDALAŞALIM..

            Bir sonraki konumuz; DİŞ BEYAZLATMA…

 

GÜLÜMSEMENİZ EKSİK OLMASIN!

 

www.mcengizsakarya.com

dishekcengizsakarya@gmail.com

Facebook  : DİŞ Hekimi M Cengiz Sakarya

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat