TOKAT GAZETESİ

SEÇİME PARTİ MERKEZLERİNİN SEÇTİĞİ ADAYLARLA GİDERKEN

Seçime iki ay gibi kısa bir süre kaldı. Partilerin adayları da belli oldu. Kimi partiler adaylarını delegelerinin oyuna başvurarak temayül yoklamasıyla seçerken kimisi de delegelerine cep telefonu ile ulaşarak belirlemeye çalıştılar. Ama bu formaliteden öteye geçemedi.

            Delegelerin en çok oy verip de seçtikleri aday adayları genel merkezleri tarafından hiç dikkate alınmadı. İl ve İlçe teşkilatlarının hiç fikirleri alınmadan sıralamalar yapıldı. Bu da parti tabanlarında büyük rahatsızlıklara sebep oldu. Eskiden olduğu gibi bu gün de bunun acısını Tokat halkı çekecektir.

            Aday listeleri Tokat’ı hiç tanımayan ve Tokat’a hiç uğramayan adaylardan oluşturulmuş. Bunların Tokat’a ne faydası olacaktır? Mesela; CHP’de Kadim Durmaz, eğitim kökenli çok sevilen ve çevrede itibarı olan, halkla ilişkileri mükemmel, güçlü bir kişiliğe sahip aday adayı idi. Ama partisi tarafından listeye bile alınmadı. CHP tabanında da büyük rahatsızlığa neden oldu. Burada kaybeden tabii ki CHP olacaktır.

            AKP’de ise geçen seçim döneminde yapılan temayül yoklamasında en çok oy alan aday adayı Av. Mustafa Aslanidi, ama listeye bile girememişti. Bu seçim döneminde de yapılan temayül yoklamasında en çok oy alan aday adaylarından biri olduğu söylenen Av. Mustafa Aslan seçilemeyeceği 5.sıraya konulmuştur. İlk sıralara ise Tokat’ı tanımayan adaylar yerleştirilmiştir. Bu da AKP tabanın da rahatsızlıklara neden olurken yine kaybeden Tokat olacaktır diye düşünüyorum.

            Bu seçim döneminde en kazançlı parti Milliyetçi Hareket Partisi olacaktır.  Çünkü Birinci sıradaki aday Abdurrahman Başkan, daha önceki dönemde MHP’den Tokat’ta aday adayı olmuş ve partisi tabanında tanınmış birisidir. Sonra İstanbul’da İl Başkanlığı da yapmış çevresi ve partisi tabanında çok sevilen bir kişiliğe sahiptir.

            İkinci sırada ki aday Hüseyin Erkan İkikat geçen seçim döneminde MHP’den Tokat Belediye Başkanlığı için aday olmuş ve otuz iki binin üzerinde oy almıştı. Rüştünü ispat etmiş ve Tokat’ta tanınan ve parti tabanında olduğu gibi diğer partililer tarafından da sevilen bir kişiliğe sahiptir. MHP’nin diğer adayları da Tokat’lı ve tanınan kişilerdir.

            Parti adayları kişilikli, sevecen, kariyerli insanlar olabilirler. Ancak parti tabanları tarafından tanınması ve halkın beklentilerine cevap verebilecek özelliklerde olmalıdırlar.

            Tokat halkını, iktidar milletvekilleri 12 yıllık dönemde; çok kötü kavgalı, küfürlü, sövgülü, kaba saba gibi özelliklere sahip olarak tanıtıldı. Tokat, Türkiye de bir süre bu sözlerle gündemde kaldı. Tokat, milletvekillerinin sayesinde böyle kötü tanındı.

            Tokat yeni milletvekili adaylarından büyük hizmetler bekliyor. Tokat 12 yıl içerisinde çok şeyler kaybetti. Nüfusu 200 binin üzerinde azalarak milletvekili sayısı 7’den 5’e düştü.

            Küçük işletmeler birer birer kapandı. Tokat göç vermeye başladı. Sigara fabrikası kapanırken tütün üreticileri perişan oldu. Yaprak-Tütün kapatıldı. Tekel satıldı. Sena Tekstil başka ile taşındı. Konektaş kapandı. Turhal Şeker Fabrikasının çalışma kapasitesi düşürülerek pancar üreticisi de perişan edildi. Turhal’ın nüfusu 96 binlerden 60 bine, Niksar’ın nüfusu 54 binden 33 bine ve diğer ilçe ve köylerin nüfusu da azaldı, şehirler boşaldı. Tokat göç verdi.

            Tokat ilimiz Hastane, çevre yolu ve Turhal yolu haricinde devletten hizmet alamadı. İşsizliği giderecek yatırımlar yapılamadı. Tokat-Niksar arası yolun yapılması gecikti. Tokat-Niksar, Akkuş-Ünye yolu projesi daha belli değil… Tokat’ın gelişmesi için Tokat’ı Karadeniz’e bağlayan bu yolun bir an önce acilen yapılması lazımdır

            Tokatlının iyi düşünmesi ve hizmet verebilecekleri adayları seçmesini ve yılların çabuk geçtiğini ve kaybedenin Tokat olacağını unutmamalıdır.

            Başarılı bir seçim yılı, Tokat’a hayırlar getirmesini Yüce Mevlâ’dan dilerim.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat