TOKAT GAZETESİ

BELEDİYENİN REFUJ ANKETİ

Tokat belediyesi Gazi Osman Paşa Bulvarı’ndaki refüjlerle ilgili anket yaptırıyormuş.

Ankette şuna benzer sorular varmış:

            A) Refüjler tamamen kalksın.

            B) Yalnız üzerindeki demirler kalksın.

            C) Refüj olduğu gibi kalsın.

            Başkan, çoğunluğun kararına uyacağını açıklamış. Henüz anket sonuçlanmadığına göre halkın kararını ben de merak ediyorum.

            Bana kalırsa:

            1- Belediyeler, kenti güzelleştirmek, eksiklerini tamamlamak, insanların uygar bir beldede huzur içinde yaşamasına yardımcı olmak için çalışırlar. Yoksa müteahhit zenginleştirmek amacıyla iş icat etmezler. Ya da ben öyle sanıyorum.

            Bana göre refüjlerin hem olumlu hem olumsuz yönleri vardır. Olumlu yönü, yayalar, karşıya mecburen yaya geçitlerden geçiyorlar. Yaya, geçişe adımını atar atmaz, araçlar duruyor. Kurala uymayan kimi sürücülere ceza uygulanmış. Ceza duyulduğundan beri kurallar zenit saat gibi işliyor. Aynen kahve ve lokantalarda sigara yasağı uygulanamaz sanılırken bir iki cezadan sonra ülkemizin, Avrupa ülkelerini aratmadığı gibi. Zamanın genelkurmay başkanı İngiltere’de kapalı alanda sigara yakmaya kalkınca görevliler onu derhal açık havaya davet ettiklerini haberlerde dinlemiştim.  Zaten ceza da bir eğittim aracıdır.  Çöpü zamansız dökenlere, kaldırımları işgal edenlere, Behzat Dere’sini kirletenlere acıtmayacak kadar ufak bir ceza uygulansa istenmeyen görüntülerden kurtulacağımıza inanıyorum.

            Olumsuz yanı; refüjle park halindeki araçların arasında seyreden araçlar yola zar zor sığarken geçiş üstünlüğüne haiz araçlara yol vermek mümkün olmuyor. Bunu gören seyircilerin, “İnşallah ambulansın içinde ya yolu daraltan, ya da yakını vardır.”  diye ilendiklerini çok duydum.  

            Öte yandan yolun bir tarafındaki dükkânlarda aradığını bulamayan müşteri, hayli yol yürüyerek karşıdaki dükkânlara uğramaya erinirler. Bu hal, esnafın zararınadır. Zaten halkımız düzayağı sever. Bir kat yukarı çıkmak onlar için eziyettir. Mecbur olmadıkça alt ve üst geçitler de işkence gelir bize. Üst geçişler için, yürüyen merdiven isteyenler bile olmuştur. Kimi müşterilerin, yazın yolun gölge tarafındaki dükkânları tercih ettiklerini bilirim.

            2-Refüjler kaldırılırsa: müşteriler karşıdan karşıya rahat geçer, esnafın müşteri sorunu kalmaz ama yollar okul bahçesine döner. Yol, araçlarla yayaların geçiş önceliğini kapma yarışına sahne olur. Bu durumda her an kaza olası yüksektir.

            Trafik sorununa gelince, kentimiz araç sayısı bakımından doygunluğa ulaşmıştır. Bırakın ana caddeyi en ücra sokaklarda bile park yeri bulmak meseledir.

            Bir küçük ankette çevremde yaptım. Aldığım yanıtlar:

            -Trafiğin rahatlaması için refüj olduğu gibi kalsın.

            -Refüj hepten kalksın. Trafik o zaman daha rahatlar. Hükümetin önündeki durakta arkadaşım otobüse bindi. Ben yürüdüm. Niksar yolu kavşağına aynı anda ulaştık.

            -Refüjün yanına bir refüj daha yapsınlar. Üstüne de dikenli tel çeksinler

            Anket sonuçlarını değerlendiren yetkililerin en iyi kararı alıp uygulayacaklarına inanıyorum. Yapılan, ya da yapılacak çalışmaların kentimize ve halkımıza hayırlı olmasını dilerim.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat