TOKAT GAZETESİ

Bugünkü konumuz DİŞ DOLGULARI

Gerçekten Diş Hekimliğinde birçok konuda olduğu gibi başlığın çok kısa ama içeriğin çok geniş olduğu bir konuyu bu köşede eksiksiz anlatmak söz konusu değil. Özellikle günlük yaşamımız da karşılaştığımız kadarıyla bu konuda önemli gördüğüm noktalarda yazımı yazmak istedim.

Dolgular dişlerde çürük veya başka bir sebeple (kırılma gibi) oluşan kayıpların dolgu malzemeleri kullanılarak telafi edilmesidir. Bu sayede dişte kaybedilen fonksiyon ve estetik geri kazandırılmış olur.

Dolgu yapılmadan önce Diş Hekimi tarafından dişteki çürükler temizlenir, yapılacak dolgunun yeri ve çeşidine göre diş üzerindeki düzeltmeler yapılır ve kullanılacak malzeme uygulanarak dolgu işlemi tamamlanır. Genellikle halk arasın da tanım olarak dolgular dişin canlı kısmına kadar ulaşmamış çürüklerde kanal tedavisi yapılmadan yapılan işlemdir. Ancak kanal tedavisi yapılan bir dişte de dişteki madde kaybı dolgu yapılarak tamamlanır.

            Diş Hekimliğin de dolgu malzemesi olarak birçok madde kullanılmaktadır. Diş Hekimi dişte ki madde kaybına göre ön bölge veya arka bölge olmasına göre, dolgu işleminden sonra başka bir tedavi yapılıp yapılmamasına göre dolgu malzemesi seçimini yapar. Bunlar Amalgam dolgular, kompozit dolgular, porselen dolgular en çok tercih edilen dolgu çeşitleridir. Amalgam dolgular siyah dolgu olarak ta bilinir. Özellikle arka dişlerde tercih edilen dolgulardır. İçeriğinde ki cıva gibi ağır metal nedeni ile insan sağlığına zarar verdiği konusu tartışma konusudur. Kompozit dolgular, beyaz dolgu olarak ta bilinirler. Başlarda arka dişlerde çiğneme basınçları karşısında beklentileri karşılayamadıklarından sadece ön dişlerde estetik amaçlı olarak kullanılıyordu. Ancak günümüzde geliştirilen kompozit dolgular özellikle arka dişlerde de sağlamlık anlamında beklentileri fazlasıyla karşılamaktadır. Kompozit dolgular yapılırken amalgam dolguya nazaran dişten daha az madde kaldırılır. Buda gereksiz yere sağlam dokudan almamıza gerek kalmadan işlemi bitirmemizi sağlar. Bir diğer dolgu da porselen dolgulardır. İnley ve Onley dolgu olarak yapılan bu dolgular iki aşamalı olarak yapılırlar. Önce ölçü alınır ve labaratuar da hazırlanan porselen dolgu diğer seansta diş üzerine

uygulanır. Özellikle çok fazla madde kaybının olduğu dişlerde hem sağlam hem de estetik bir seçenektir.

            Dolgular yapıldıktan sonra dolgu ile diş arasında bakterilerin sızmaması esastır. Dolguların altında sonradan çürük oluşmaması için bu konuda gerekli önlemler alınarak yapılır dolgular. Hangi dolgu yapılırsa yapılsın ağız bakımımız iyi değilse yapılan dolgularımız da sorunlar yaşayabileceğimizi unutmamamız gerekir.

            Ayrıca dişteki çürük miktarı ne kadar büyük olursa dişten kaldırılan madde de o kadar büyük olacaktır. Dolgu ne kadar büyük olursa başarı ve ömrü de bu oranda azalacaktır. Bu yüzden Diş Hekimine belli aralıklar la mutlaka gidip muayene olmalı ve varsa çürükler tespit edilip, başlangıç aşamasında dolgular yaptırılmalıdır. Bu sayede daha az madde kaybı ile daha kısa sürede işlemler tamamlanacaktır. Hangi dolguyu yaptırırsak yaptıralım işlemden sonra Diş Hekimi’nin vereceği tavsiyelere mutlaka uyalım diyelim ve VEDALAŞALIM.

            Bir sonraki konumuz DİŞSİZ HASTALAR DA YAPILAN TAM PROTEZLER

GÜLÜMSEMENİZ EKSİK OLMASIN

www.mcengizsakarya.com

dishekcengizsakarya@gmail.com

Facebook : DİŞ Hekimi M Cengiz Sakarya

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat