TOKAT GAZETESİ

”Halkla ilişkilerde girişken olunmazsa çok şey kaybedilir”

Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Kulübü Başkanı Metin Baykal:

”Halkla ilişkilerde girişken olunmazsa çok şey kaybedilir”

 

 

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar? Nerelerde görev aldınız?  

METİN BAYKAL-  19.08.1991 Sivas doğumluyum, İlköğretim hayatımı Bursa'da geçirdim. Okumakla ilgili bir hayalim yoktu o yüzden liseyi 1. sınıfta bıraktım, çalışmaya başladım. Annem açık liseye yazılmamı istedi, ben de annemi kırmamak için “Tamam anne sen git  başvuru yap” dedim. Kendisi de gidip yaptı. Daha sonradan çalışma hayatında zor alanlarda çalıştım, bu süre zarfında okulun kıymetini anlamaya başlamıştım ve yavaştan okumam lazım diye annemle konuşuyordum. Bir süre sonra sınavlara girdim ve liseyi bitirme durumuna getirdim. Son yılımda bir karar aldım ve hem dershaneye gidip hem de çalışacaktım. Sonuçta erkek adamız, aileye yük olmak olmazdı:)  Daha sonradan üniversite giriş sınavına girdim ve sınavı kazandım. Şu an Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü okuyorum ve İletişim Kulübünün de başkanlığını yapıyorum.

SORU- Neden Halkla İlişkiler ve Tanıtım? Neden Sivas? Bu okulu tercih etmeden önce ve şu an duygularınız arasında en farklar var? 

METİN BAYKAL- Ben  çocukluğumdan beri insanlarla iç içeydim. Pazarda, halde simitler satarak kendi kendime finans sağlıyordum hem de iletişimimi kuvvetlendiriyordum. Bu yüzden hep halkla ilişkiler bölümünü istedim. Aslında Sivas'ı tercih etmeyi pek istemedim ama sıralamada yazdım. Demek ki memleketim de okumam lazımmış, 17. tercihim geldi ve şu an burada olmam bana birçok şans sundu, o yüzden mutluyum.

SORU- Bize ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur? Onların bu sizin çabalarınıza bakış açısı nasıldır?

METİN BAYKAL- Annem ev hanımı, babam emekli öğretmen ve bir de ağabeyim var, kendisi de Balıkesir’de Rehber öğretmeni. Beni her koşulda  destekleyen annemdi. Babam ve ağabeyim pek destek görmedim desem yeridir. Ama şu an İletişim Kulübü Başkanıyım ve  iyi işler yapıyorum, bu da ailemi mutlu ediyor.

SORU- Kitap okuyor musunuz? Halkla ilişkiler öğrencisine kitap okumak ne ifade eder?

METİN BAYKAL-  Bir halkla ilişkilerci olarak  en büyük eksiğim kitap okuma alışkanlığımın olmaması. Ama bu alışkanlığı kazanmak için polisiye  romanları aldım ve bu sayede kitap okumamı sürekli bir hale getirmeyi istiyorum.

SORU- Girişken aktif insan olmanın ne gibi faydalarını görüyorsunuz? Çekingen insan sizce ne kaybeder?

METİN BAYKAL- Girişken olmak çok şey ifade ediyor. Ben kulüp başkanlığını yoktan var ederek aldım diyebilirim. Eski kulüp yönetimi beni kadrolarına almadılar ve ben de hırs yaparak tek başıma bir şeyler yapmaya çalıştım ve 70 günlük uğraşın sonunda çok güzel bir etkinlik düzenledim. Bu da beni diğer öğrencilerden 2 basamak yukarı taşıdı ve ben de bunu iyi değerlendirerek kulüp başkanı oldum. Diğer meslek dalları için bir şey diyemem ama bir Halkla ilişkilerci girişken olmazsa çok şeyi kaybeder.

SORU- Kulüp olarak bugüne kadar neler yaptınız?

METİN BAYKAL- Bu sene alandan hem öğretim görevlisi hem de  ajans sahiplerini getirerek İstanbul’da bu işlerin nasıl ilerlediğini, öğrencilerin iyi bir yerlere gelebilmeleri için neler yapması gerektiğini öğrendik. En önemlisi de öğrencilere gelen konukların ajanslarında stajyer alma sözü alarak öğrenci arkadaşlarımıza yeni birer kapı açtık.

SORU- Yapmayı hedeflediğiniz çalışmalar neler?

METİN BAYKAL- Yapmak istediğim birçok şey ama şimdilik başkanlığını yönettiğim kulüp adına çok daha iyi isimler getirerek öğrenci arkadaşlarımızın ufkunu açmak.

SORU- Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında nereye kadar gelmek istersiniz?

METİN BAYKAL-  Halkla ilişkiler de gelmek istediğim yer  büyük ihtimalle global bir şirketin halkla  ilişkiler müdürü olarak görev yapmak.

SORU- Bölüm, Fakülte ve Üniversitenizin gelişimi için neler önereceksiniz?

METİN BAYKAL- Ben hep söylüyorum, üniversitenin ve bölümün gelişmesi için öğrencilerin önünü açmalılar. Önlerine set olmak yerine onları destekleyerek bir şeyler yaptırmalılar. Bu sayede öğrenciler yapacakları işlerle hem kendilerini geliştirecekler hem de Cumhuriyet Üniversitesinin değerini yükseğe taşıyacağına inanıyorum.

SORU- başka neler söyleyeceksiniz?

METİN BAYKAL- Tüm bölüm arkadaşlarıma başarı ve mutluluk dolu bir meslek hayatı diliyorum.

 

Çok sağ olun Metin bey, çok güzel bir röportaj oldu.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat