TOKAT GAZETESİ

Değerler Eğitimi

Profesör Doktor Ertuğrul Yaman’ın değerler eğitimi konulu konferansını izledim. Keyif ve onur duydum. Unuttuklarımı hatırladım. Yeni bilgiler edindim. Eski öğrencilerimizden birisinin Prof. olduğunu ve de insanlara konferanslar verdiğini gördüğüm için gurur duydum, sevindim.

Şimdi konferans boyunca dinlediklerimi, konferans sonunda imzaladığı kitaptaki bilgileri toptan yazacak değilim. Ancak, değer sözünden anladığımızı değerler eğitiminin nasıl verilmesi gerektiği hakkında kısa ve somut örnekler sıralayacağım.

Burada değer sözüyle insani değerler kastediliyor: sevgi, saygı, cesaret, doğruluk, yardımlaşma, temizlik, nezaket, hoşgörü vb.

Değerler çocuğa sırasıyla aile, okul ve çevrede öğretilmeli. Öğretirken de ders verir gibi değil, yaşayarak, yaşatarak öğretilmelidir.

Ailede sevgi, saygı, görgü, örnek yaşantıyla sunulmalı çocuklara. Onlardan hangi davranışın nasıl yapılmasın istiyorsak öyle örnek olmalıyız.

Okulda bilgi kadar eğitim de vermeliyiz. Kişi bilgiyi her yerde, her zaman edinebilir. Eğitimi veremezsek, toplumda bir aykırı davranışında “ Hiç mi mektep medrese görmedin, hay seni okutan hocanın…” gibi takdir sözleriyle karşılaşır, öğrencilerimiz.

Çöp dolu paketi iki adım öteye fırlatanın önünden poşeti alıp çöp kutusuna koyarak, fırlatana özür dileten davranıştır, değerler eğitimi.

Saat 08 13’de buluşmayı kararlaştırıp buluşma yerine saat 08 15’te gelenlere trenin kaçtığını göstermektir değerler eğitimi.

Burada kısa bir öykü:

Şair Baki’yi ziyarete gelir, kardeşi Urfa’dan. Baki, huzurda nasıl davranılacağını ayrıntısıyla anlatır kardeşine.

Padişah misafirine elma ikram eder, misafir elmayı huzurda çatır çutur çatur yer, kabuğuyla. Eve gelince şair, kardeşini uyarır. Padişahın ikramını öpüp önce başına sonra cebine koyacaktın. Bir başka sefer, bir tavuk budu ikram edilir. Misafir, ağabeyinin eğitimi gereği öper, başına ve cebine koyar. Bu durumda Baki çileden çıkmıştır. Hemen ünlü beyitini söyler: 

             “Bak’yi Baki yapan beytül gazel

            Urfa kürdünde nezaket ne gezer”           

            Demek ki değerler anlatımla yeteri kadar öğretilemiyormuş.

 

+Kimi bilgilerimizi hatırlatarak geriye dönmemizi, düşünmemizi; kimi bilgilerle de yeni bilgiler edinmemizi sağlayan Prof. Dr. Sayın Ertuğrul Yaman’a teşekkürlerimle bundan sonraki hayatında da başarılı, mutlu, sağlıklı günler dilerim…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat