TOKAT GAZETESİ

BİR GÜN, ANNELER GÜNÜ…

BİR GÜN, ANNELER GÜNÜ…

Hep sevgiyle, övgü ile hatırlarız sadece bir gün anneler gününü. Annelerin değerini, emeğini, sevgi ve koruyuculuğunu  bilmeyen nankördür. Annedir bizim yaşam kaynağı temelimiz. Dünyada ki tüm inanışlara göre anneler kutsaldır. İslam dininde de annenin yeri ve anlamı büyüktür. En değerli varlığımız olan  annelere ''Cennet annelerin ayakları altındadır.'' Hadis-i Şerif. ''Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar.'' ''Ana gibi yar, baba gibi diyar olmaz.'' ''Annenin bastığı civciv  ölmez.''  Ve daha nice atasözleri söylenmiştir.

            Annelerimize bu kadar değer veriyor seviyoruz. Annemize bir günde olsa çiçekler, hediyelik eşyalar, sevgi gösterileri yaparız. Alışveriş yapan mağazalar da bunu ticarete çevirirler. Hayatın bizlere biçtiği rollere bakalım. Kadın diye gördüğümüz, iş verirken ayırdığımız, çok konuştuğunda ''sen sus, eksik etek'' dediğimiz kadınlar. Horladığımız, aşağıladığımız, ezdiğimiz, haklarını sömürdüğümüz, kıymet değer vermediğimiz kadınlar arasında değiller mi analarımız? Analarımız bacılarımız bu kadınlar değil mi? Bir günün sonunda unutuyor muyuz analarımızı? Annelere verdiğimiz, eğitim, öğretim, iş ve emeğinin karşılığını bir günle mi ölçüyoruz. Annelik duygusu başka, onu ancak anneler anlar. Nasıl korur, kollar, yedirir giydirir. Çünkü o evlattır, canından bir parçadır. 

            Anne sevgisi başkadır. Anne toplumun bir parçasıdır…

            Annesini seven; vatanını, milletini, bayrağını sever.

            Annesini seven; çevresini, doğayı, hayvanları, insanları sever.

            Annesini seven; tarihini, sanatını, kültürünü, bilgiyi, üretmeyi, paylaşmayı sever.

            Annesini seven; işçisini, çalışanını, yoksulunu, haklıları, bilim ve sanat adamlarını sever.

            Annesini seven; kendi nefsi gibi düşünür herkesi, çünkü anne vatandır, candır, hayattır, sevgidir, saygıdır, emektir, alın teri emektir, sudur, havadır, topraktır, candır, hoşgörüdür. Kısacası yaşamdır. Toprak ana demez miyiz? Bu bize her şeyi net ve açık anlatmıyor mu?

            Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.

            Çalışan anneleri, sokakta dilenen anneleri, yaşlılar yurdunda unutulmuş kimsesiz anneleri, öldürülüp, katledilen anneleri görüyor ve duyuyoruz. Neler yapıyor ve nasıl düşünüyoruz? Ezip, üzüp, ağlatıp, sahipsiz bıraktığımız annelerimizi nasıl olup da bir günlüğüne seviyoruz. Yoksa yaşamda bu gerçeği bir tek ben mi görüyorum. Gerçek acıdır ama ne bizler, ne de bizleri yönetenler bu gerçeklerle yüzleşmek istiyorlar. Zaten yüzleşsek ülkemizin birçok sorun ve problemini çözmüş olacağız.

            Anneler günü bir gün değil, bir yıl ve yaşam boyu  olmalı. Bir yıl sonrası 10 Mayıs’ta anneler günü hatırlanacaksa, üç yüz atmış dört gün daha beklemeliyiz. Diğer günlerde anneler ağlayıp üzülecekse anneler gününün anlamı sizce nedir ki. Bu anlamlı ve önemli günün bir yıl olması, bir tek kendi annemizi değil  tüm anneleri sevip, koruyup kollamamız dileğiyle... Anneler yılı kutlu olsun. Tüm dünya insanına.

 

 

Süleyman Erkan  

11-05-2015    

Şişli-İstanbul  

 

 

YORUMLAR

  1. KAZIM ERNUR
    20 Mayıs 2015 Çarşamba Saat 18:06

    Düşüncelerine katılıyoruz.Annelerin sorunları çözülse toplumun sorunları da büyük ölçüde çözülür. Evlatlarını eğitenler annelerdir. Değerlerimizi gelenek göreneklerimizi annelerimizden öğrendik.Sorunsuz bir birey ancak ve ancak anne tarafında yetiştirilip topluma katılır.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat