TOKAT GAZETESİ

15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü Ve İlk Şehitlerimiz

15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü Ve İlk Şehitlerimiz

 

İnsanlar çok eskiden beri havacılığa ilgi duymuşlar, uçmayı amaçlamışlardır. İlk uçak yapımı çalışmalarını Roger Bacon başlatır. Sonra Leonarda da Vinci bu günkü uçağın ilk biçimini hazırlar.

            Osmanlı’da ilk uçmayı deneyen Hezarfen Ahmet Çelebi olmuştur.1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi’nden Kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazı’nı geçip 3358 metre ötedeki Üsküdar’da Doğancılara indiği varsayılan Ahmet Çelebi, Türk Havacılık Tarihinin en kayda değer kişilerinden biridir.

            1890 yılında Clement Ader buharla çalışan ilk hava aracını yapar. Wrigth kardeşlerin 1913 yılında yaptıkları uçakla uçmalarından sonra; uçaklar savaşta kullanılmaya başlandı.

            Tarihte ilk kez uçak saldırısı 1911 yılında Trablusgarp’ta İtalyanlar tarafından Türklere karşı yapıldı. Bu savaşta uçaklardan biri, askerlerimizin ateş açması sonucu düşürüldü.

            İlk Türk pilotları Fransa ve İngiltere’de öğrenim gören Hüseyin, Münif Öğretmen, Sadi Fuat, Fazıl, Fethi, Sadık ve Nuri Bey’lerdir.

            I.Dünya Savaşı başladığı 1914 yılında Fethi Bey görevli olarak uçacağı Mısır’a doğru yola çıktı. Uçak Arap yarımadasında Tabariye Gölü yakınlarında düştü. Fethi Bey şehit oldu. Arkadaşlarından haber alamayan Sadık ve Nuri Beyler onu aramak için Arabistan’a giderken Toroslar üzerinde uçaktan düştüler. Onlarda şehit oldu.

            İlk Savaş pilotlarımızdan Fazıl Bey I.Dünya Savaşının son günlerinde İstanbul üzerinde 5 İngiliz uçağı ile tek başına savaştı. Düşman uçaklarından birini düşürdü. Kurtuluş Savaşı başlayınca Anadolu’ya geçti. Savaş boyunca uçak bölük komutanı olarak görev yaptı.27 Ocak 1923 Günü Fazıl bey’in uçağının motoru bozuldu. Dönüşe dayanamayan uçak düştü. Fazıl Bey şehit oldu. İşte bu büyük havacının şahadet tarihi “Hava şehitlerini Anma Günü” olarak kabul edilmiştir. Her yıl bu günde Hava Şehitlerimiz törenlerle anılmaktadır.

            1964 yılında Kıbrıs Barış Harekâtında pilot Yüzbaşı Cengiz Topel şehit oldu.

            Atatürk; Kadınlarında havalarda başarılı olacaklarına inanıyor, onun, savaş sırasında erkeği ile nasıl birlikte cepheden cepheye koşacağını tekrarlayarak asker olabileceği düşüncesini de belli etmeye çalışıyordu. Bu nedenle Dünyanın ilk savaş pilotu olan Sabiha Gökçen, Atatürk’ün manevi kızıdır. O’nu savaş pilotu olarak yetiştirmiş ve 24 Şubat 1936 tarihinde de ilk uçuşuna başlamıştır.1937 yılında Dersimde çıkan isyan harekâtını bastırmak için savaş pilotu olarak katılmıştır. Ve “İftihar Madalyası” verilmiştir.22 Mart 2001’de vefat etmiştir.

            Çağımızda savaşlar çoğu zaman göklerde başlıyor. Zaferler göklerde kazanılıyor. Atatürk, önemini belirtmek için; “İstikbal Göklerdedir, Göklerine sahip çıkamayan uluslar bağımsız olamazlar” demiştir.

            Atatürk havacılığın gelişmesine önem verdi. Gençleri havacılığa özendirmek için için 1925 yılında Türk Hava Kurumunun kurulmasını istedi. THK zamanla gelişerek gençleri havacılığa özendirdi.

            1914 ile 2009 arasında 940 hava şehidi vermişiz. En çok da 1940’lı yıllarda vermişiz.2009–2015 yılları arasında da 50’e yakın şehit verdiğimiz söylenmektedir.2009 yılına kadar Tokat’ın verdiği Hava Şehitlerimiz:

            1.Tğm. İsmet Çatak 1968 Tokat

            2.Bnb. Akil Muhtar Erdem 1972 Niksar

            3.Ütğm. Ragıp Yılmaz 1986 Tokat

            4.Üçvş. Mehmet Özden 2001 Tokat

            5.Ütğm. Kadir İreç 1972 Niksar

            Şehitlerimize ve onların geride bıraktıkları dul ve yetimlerine sahip çıkmalıyız. Dinimizce şehitlik en yüksek mertebedir.

            Şehitlerimizden bayrağı devralan genç neslimiz, tarihinden aldığı güçle ülkemizi ulu önder Atatürk’ün gösterdiği yüksek seviyelere taşıyacak bayrağımıza ve topraklarımıza gölge düşürülmesine izin vermeyecektir.

            Şehidim merak etme sen,

            Ecel gelmişse sana,

            Helaldir herkesin hakkı sana.

            İmzadır bu vatana kanın,

            Düşmanlara korkudur duruşun,

            İmkânsız bu vatanı bölmek,

            Merak etme kanın yerde kalmayacak.(Nazlıcan Pişkin)

            Ülkemizin huzur ve güvenliğini sağlamak uğrunda şehit düşmüş tüm hava şehitlerimizi Allah’tan rahmetle, saygı ve minnetle anar ve şükranlarımı sunarım.

 

Faydalanılan Kaynaklar: Hava Kuvvetleri Sitesi

                                       Harbi form sitesi      

                                           Korpit.aero sitesi

                       

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat