TOKAT GAZETESİ

ERCİYES DERGİSİ

ERCİYES DERGİSİ

Osman BAŞ

Çalışma masamda kitaplar ve dergilerle baş başa kaldığım saatlerin huzuru ve mutluluğuyla güzel anlar yaşıyorum.

            Okumak ve yazmak hayatımın en önemli olmazsa olmazı olarak çok önemli çalışmaların merkezini oluşturmaktadır.

            1999 yılı ocak ayından itibaren eğitim, kültür, sanat ve edebiyat dergisi genel yayın yönetmeni olarak geçirdiğim yılların derinliğinde dergi çıkarmanın ne anlama geldiğini, dergilerin yazıları toplamaya başlandığı andan okuyucuya ulaştığı ana kadar geçen süre içinde yaşananların tamamını çok iyi bilenlerdenim.

            Tokat Kümbet, Bizim Kümbet ve Kümbet Altında dergileriyle geçirdiğim yıllar. Erciyes Kayseri’de Dergilerle yaşamaya başladığım ilk yıllarda tanıdığım ve aralıksız bana ulaşan kardeş dergidir.

            9. Hazar Şiir Akşamlarında Nevzat Türkten ve Âlim Gerçel ile Elazığ’da tanışıyorum. Yıllar içinde zaman zaman görüşüyor, gelen gidenlerle karşılıklı selamlar gönderiyor, aralıklarla bilgi ve birikimlerimizi çoğu zamanda sıkıntılarımızı nasıl aştığımızı paylaşıyoruz.

            2015 yılı ilk dört sayısı masamın üzerinde olan Erciyes dergisini Ocak sayısından başlayarak okuyorum. Her sayısını isteyerek ve zevkle incelediğim derginin sayfalarında gezerken 28. Yılında derginin kapanabileceğini duyduğum Nevzat Türkten ağabeyi hatırlıyor, Âlim Gerçel’in yönetiminde yoluna devam ediyor oluşunu alkışlıyor, tebrik ediyor ve daha nice uzun yıllar diliyorum.

             Âlim Gerçel 38. Yayın yılı, Ocak 2015, 445. Sayısında Söz Başı: Erciyes Dergisi başlığıyla yazısında kısa bir değerlendirme yapıyor. Haklı olarak; “Anadolu’da yayımlanan dergiler içinde en uzun ömürlüsü ve istikrarlısı oldu. Dergimizde 1978 yılından bu yana 1576 değişik imzanın yazıları ve şiirleri yayımlandı” diyor. Bu ifadeyi kullanmaktaki haklılığını en iyi bilenlerden biri de benim diyebilirm.

            Erciyes dergisinin Nisan 2015 sayısı sayfaları arsında okuyucularımızla birlikte mini gezintiye çıkalım.

            Yazılarıyla; Prof.Dr. Kemal Göde, Prof.Dr. Saadettin Yağmur Gömeç, Harika Ufuk, Mahir Adıbeş, Halil Atılgan, M.Hâlistin Kukul, Yaşar Kalafat, Muhsin Bozkurt, Hasan Tülüceoğlu, R. Mithat Yılmaz’ın yazılarını rahat ve huzur esintisinde okuyacaksınız.

            Önder Çağıran, Mesut İlkay Yanık, Abdulkadir Güler’in şiirlerini okuduğunuzda, duygu, sevda ve hizmet aşkını bütünleştiren güzelliğin rahatlığında dizelere teslim olacaksınız.

            Âlim Gerçel’in yönetiminde aylık fikir ve sanat dergisi Erciyes’e yayın hayatında uzun yıllar diliyorum. Abdulkadir Güler’in Ben Bu Köyün Öğretmeniyim şiirinin son bölümüyle yazımı tamamlıyorum.

 

“Ben

Bu köyün

Öğretmeniyim

Yaşattım tarihimi, milletimi, dirliğimi

Dini, inancı, ırkı ne olursa olsun hepsini

Albayrağımın altında, öğrettim birliğimi.”

 

           

Erciyes dergisi iletişim:

P.K. 218    38002 Kayseri

erciyesdergisi@mynet.com

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat