TOKAT GAZETESİ

Kirazlar Çiçek Açarken

Kış amansız, soğuk ve fırtınalı geçer. Zor günlerin sonunda ,nede olsa kışın sonu bahardır deriz umutlanırız. Baharla birlikte, önce güneşin ışıklarını ,sonrada gerçek sıcaklığını bulutların arasından görürüz. Toprak ana bu sıcaklığı gördükçe ,buz tutmuş gövdesini gevşetmeye başlar. Karlar, buzlar ılık ılık akmaya başlar. Sular derelerle sonrada ırmaklarla buluşurlar. Son durak denizler olur. Toprak uyanır da  bitkiler durur mu? Onlar da gelinliklerini giyer müjde verirler. Bahar geliyor diye tabiat ana, çiçekler ve yeşilliğe  boyanır. Beklenirken tabiatın güzellikleri, birden kararır hava buz keser. Açmış çiçekler dona kalır. Dökülür birer birer yere. Soğuktan korunanlar kalır hayatta. Kelebekler, arılar, kuşlar pek mutlu olmaz bu değişken havadan. Bu yıl da az oldu meyveler demeye, nasipse bir daha ki yıla der dururuz.

Hiç düşünmeyiz bu tabiatın dengesini düzenini bozan biz insanoğlu olduğunu. Bilinçli tarımın, ziraatın nasıl yapıldığını sorgulamaz. Eğitiminin, öğretiminin, araştırmasının nerelerde olduğunu hiç mi hiç sorgulamaz. Allah verirse  ben yerim der dururuz.

İlk çiçek açan ağaçtır kiraz. Meyvesi güzel görünen baharın ilk meyveleri arasında yer alandır. Yemesi güzel sağlığa bire bir ilaçtır. Pazarlarda, manavlarda satılırken, çiftçiye, halde çalışana, nakliyeciye, manava, devlete % oranında kâr yaptırır. Sonra tüketicinin sofrasında yerini alır. Arıların bal yapmasına, kuşların, böceklerin beslenmesine vesile olur. Kirazlar çiçek açarken soğuk yakarsa ne olur? Elbette ki yokluk olur, kıtlık olur, sonunda kavga dövüş, kıskançlık olur. Kirazda bolluk olursa kazanılanlarla bolluk olur. Devlet kazanırsa yol olur, okul olur, sağlık olur, fabrika olur hizmet gelir.

Tabiattaki zinciri bozarsak, tabiat erinde de gencinde de bizim aldığımızı acımasız bir şekilde bizden geri alır. Tarım arazilerini betonlarla yok edersek. Yeşili korumaz, ormanı kesersek. Su yataklarını değiştirir, denizleri doldurursak; Dünyada yaşayan hayvanları yok eder, yaşanamayacak şekilde kirletirsek; Atom, cıva, çinko çöp atıklarını kontrol edemezsek; Bizlerin medeniyet adı altında yaşamamız pek fazla sürmez. Son yıllarda farkında mısınız artık dört mevsim yaşamıyoruz. Sadece Yaz ve Kış. Nerede bizim İlkbahar ve Son baharımız. Bu tabiat olayları bizim dışımızda mı oluyor? Yoksa bizlerin aç gözlülüğü ve kanaatsizliğimiz mi? Aslında dünyanın denge ve düzenini bozan biz insanlarız. Akıllı insan dünyaya hükmeden değildir. Dünya ile düzenli ve ahenkli yaşayan insandır. Bunu başaranlar  mutlu huzurlu olur, dünya felaketleri nede az rastlarlar. 

Kirazlar çiçek açarken dikkat etmeli, birçok hastalıklardan da korunmalı. Bir kiraz çiçeğine bir de toprağa iyi bakmalı. Toprak olmazsa halimiz nice olur  diye düşünmeli.

         Kara toprak

         Dost dost diye nicesine sarıldım.

         Benim sadık yarim kara topraktır.

         Beyhude dolandım boşa yoruldum,

         Benim  sadık yarim kara topraktır.           

Nice güzellere bağlandım kaldım,

Ne bir  vefa gördüm ne fayda buldum,

Her türlü isteği topraktan aldım,

Benim sadık yarim kara topraktır.

         Karnın yardım kazma ile bel ile,

          Yüzün yırttım tırnak ile el ile,

          Yine beni karşıladı gül ile,

           Benim sadık yarim kara topraktır.

Dileğin var ise Allah'tan,

Almak için uzak gitme topraktan,

Cömertlik toprağa verilmiş hak'tan,

Benim sadık yarim kara topraktır…

Aşık Veysel.

 

Kiraz çiçek açarken selem olsun tüm insanlara. Sevgi dolsun tüm yüreklere...

 

 

                       Süleyman ERKAN 10-05-2015    

Şişli -İstnbl...

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat