TOKAT GAZETESİ

KALICI BİR HEDİYENİZ OLSUN

Belirli günler ve haftaların en fazla olduğu ülke, tartışmasız bizim ülkemizdir. Nerdeyse her gün bir şeyler kutlanır, programlar yapılır, kutlamanın eziyete dönüştüğü seremonilerle programlar gerçekleştirilir. İçinde hediyeleşmenin olmadığı programlar iki şiir bir yazı ile geçiştirilir ama hediyelerin de takdim edilmesinin elzem olduğu günler için programdan daha çok hediye seçimi problem olur.

            Hediye seçmek başlı başına bir problemdir. Sadece özel günler için değil elbette, kutlamalar için, tebrikler için hediye seçmek sürecin en güç aşamasıdır. Hediyeyi seçebilmektir esas aşama. Beğeni, imkânlar, hediyenin özel bir anlamı olması gibi birçok kıstastan sonra ancak tedarik edilebilir hediye.

            Hediyeleşmek için “Kapitalist sistemin bir dayatması” denir sıkça. Doğrudur. Peki düşünelim. Hayatımızın hangi aşamasında kapitalist sistem bize bir şeyleri dayatmıyor ki… Evimizde, cebimizde taşıdığımız her şey bir dayatma değil mi? Her fırsatta yenilemeye çalıştığımız araç, gereç, alet, edevat da bir dayatmadan ibaret.

            Hediye almak ve vermek hayatımızın kaçınılmazlarından. Kalıcı bir hediye almak için düşünenlerin artık ellerinin altında internet gibi uçsuz bucaksız bir imkân da var. Şehrin sınırları bazen özgün olmaktan uzak kalabiliyor. Alınan hediyeler de tekrarlanan çaresizlik sendromunun bir yansımasının ötesine geçemiyor.

            "bir ömür hatırlanmak için” diye söze başlıyor “kalicibirhediye.com” sitesi. Hatırlanmak. Yaşadığımız çağda herhalde en hızlı yitirdiğimiz değerlerden biri. Unutuyoruz. Her şeyi unutuyoruz. Unutkanlığımız büyük kayıplara neden oluyor ve yitiriyoruz içimizin en güzel yanlarını.

            Sitede dikkat çeken ilk özellik, geleneksel öğelerin ağırlıkta olması. El sanatlarına geniş yer verilmiş ürün seçiminde. Bu seçim şu cümlelerle ifade ediliyor sitede: “Ürün yelpazemiz, zanaatkâr/sanatkâr, tasarımcı ile geleneksel el sanatları ilişkisini yansıtan, kültür mirasımızı oluşturan değerleri sınırlı sayıda üretilen ürünlerde fonksiyonelliğin yanında, geleneksel ve çağdaş çizgilere ağırlık veren bütünsel bir yaklaşımla oluşturulmuştur.”

            Ben açılışlara çelenk gönderilmesini bir türlü anlayabilmiş değilim. Elbette anladığım bölümü var. Kendini göstermek, ben de oradaydım demek için en heybetlisinden çelenkler gönderilir ama o çelengin en fazla bir günlük ömrü vardır. Bazen çelenk göndermek isteyenlere, hayır kurumlarına bağışta bulunmasını isteyenler de çıkıyor. Bu, çelenk göndermekten daha mantıklı bir tutumdur.

            Hatırlanmak için kalıcı olacak bir şeyler yapmak gerek. Bunu hediye ile sağlamak isteyenler; kişiliklerine, dünya görüşlerine uygun bir hediyeyi tercih ederek bunu gerçekleştirebilirler. Hediyeleşmeyi önemseyenler için alınan bir hediye, kişiliğin de bir tezahürü gibi algılanır. Bu hem aldıkları hem de verdikleri hediye için geçerlidir.

            “www.kalicibirhediye.com” sitesi hediyeyi kendi imzası gibi görenler için son derece titizlikle hazırlanmış bir site. Özgün çalışmalar yer alıyor sitede. Hediyenin kalıcı olabileceğini anlıyoruz hediye örneklerini görünce. Özgün olmak ve hatırlanmak isteyenler için iyi bir tercih kalıcı hediye. Özel olmasını istediğiniz bir hediye almadan önce bu siteye uğrayın derim.

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat