TOKAT GAZETESİ

PLANINI VE HEDEFİNİ ERKEN BELİRLEYEN OĞLUM

Sevgili oğlum,

Bir baba olarak zamanında  plan ve program yapmamış olmanın ezikliğini yaşadım..Anne ve babamızın çocukken bizlere  onların planlama olarak bilmediği ama  onların  anlayışına göre plan olan “ Erken yat , erken kalk, nasibini sabahtan ara”   sözlerine kulak asmamış olmanın cezasını çok çektim. Bundan dolayı da sana, plan yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlatmak istedim. Hedefini belirleyen insanların hayatta yaşadığı kolaylıkları ve başarılı insan olmanın zevkini nasıl tattıklarını belirtmek ihtiyacı hissettim..

Canım oğlum,

Biliyorsun ki , ben lise birinci sınıfta bir sene sınıfta kaldım. Bunun üstüne bir sene daha kaldım. Bunun sebebini ilerleyen zamanlarda araştırdığım zaman, şunu gördüm ki; plan program yapmadan , iyice öğrenilmeden  girilen sınavlarda başarı olunmuyor.  Bir konuyu iyice öğrenmeden,  öteki konuya atlanmayacağını , okuldan gelince anlamadığımız konu varsa , o iyice öğrenilmeden  başka işler yapılmayacağını da yaşadığımız hayat bazı şeyler elimizden gittikten sonra öğretti bize.

Sevgili oğlum,

Başarılı insanların hayatlarına  ilerleyen  yıllarda  merak sararak ,başarılı insanların nasıl başarılı olduğu konusunda kafa yorduğumda gördüm ki,onların en büyük  başarıları plan yapmaları , plana uymaları ve   bunu titizlikle yapmaları onlara zaman kazandırmakta.Başarılı olmalarını , hayattan da zevk almalarını sağlamakta.

Canım oğlum,

Çok insanın  en büyük sıkıntısı çok iş yapmak zorunda olmaları ve bunlara yetişemedikleri şeklindedir. Aslında bunun sebebi plansızlık ve hedefsizliktir.  Hangi işin önemli , hangilerinin de önemsiz olduğunu   bilmeyen insan başarılı olsa da hayatı düzensiz olur. Bir insan bir hedefe ulaştığı zaman hemen yeni hedefler belirleyerek bunlara ulaşmak için çaba harcamalıdır.

Canım oğlum,

Değişen dünyada , gelişmek ve hep gelişmek isteyen insanın mutlaka hedefleri , bu hedeflere ulaşmak için yapacağı planları ve  bu planların hazırlanmasına yardımcı olacak rehber öğretmen, insanı güzel şeyleri  aşılayacak arkadaş gibi , sevgi ile oğlunu kızını kucaklayacak , bilgi ile tecrübelerini anlatacak anne ve babalar gibi araçlarda olmalı. Hedefini önemseyen insanlar , çevrelerine kendilerini aydınlatacak ve sevecek  , hedeflerine ulaşmaya destek olacak insanları arayarak bulup  onlarla  dostluk kurarlar.

Canım oğlum,

Biliyorsun ki baban  İktisat  Eğitimi almış bir insan . İktisatta planlamanın ve program yapmanın önemini  Üniversite hayatında ancak öğrenci . İktisadi  Planlama Teknikleri dersini okurken, Karar Alma Teknikleri dersini takip ederken , plan yapmanın ve bu planlar ve hedeflerin mantıklı olmasının ne kadar önemli olduğunu anlayarak  geçmişte hayatını planlamasının ne kadar   kendisine zarar verdiğini anladı. Sen bunları okurken planını  yap ,öğretmenini can kulağı ile dinle ve  bugünün işini yarına da bırakma.

Canım oğlum,

Yaşadığımız şehirde Üniversite öğrencileri ile de muhatap olmaktayız. Çoğu derslerin çok olduğunu ve derslere yetişemediğini söylemekteler.. Bende geçmişte Üniversite tamamlamamdan dolayı derslerin öğrencinin hayatında aslında çok yer tutmadığını , ancak dersi derste dinlemedikleri ve derslere zamanda takip etmediklerinden sınav zamanında  plansızlıktan sıkıştıklarını , onlar sıkışınca da  bir günde acele ile sınav geçmek için öğrenilen bilgilerinde hemen unutulduklarını görmekteyiz.

Canım oğlum,

Bugün gelişmiş şirketler  her şeylerini planlamakta ve hiçbir şeyi tesadüfe bırakmamaktalar. İnsan Kaynaklarından, mal alımlarına ve reklamlarına kadar her şeyi planlayarak  olası olağandışı konularda nasıl tedbir alacakları konusunda bile planları bir  alternatif planları bile vardır. Çünkü plan yapmayan ve hedefini zamanında belirlemeyen insanların zararını onlar çok iyi bilmekteler.

Canım oğlum,

Hatırlıyor musun , Kız Kardeşin, daha ana sınıfına giderken  diş hekimi olmaya karar vermişti , bizlerde şakacıktan onun kararından dönmesi için çok çabalamıştık  ama o kararından dönememişti. Aradan yıllar geçmesine rağmen halen de aynı hedefinde ısrar etmekte ve okuyarak yazarak , derslerini zamanında yaparak bu hedefine yavaş yavaş ve emin adımlarla ilerlemekte. İşte insan ana sınıfında belirleyeceği hedefini bu kadar önemser ve hedefini gerçekleştirmek için çaba harcarsa hayat ona zevkli hale gelir.

Canım oğlum,

Sen hedefini belirledikten ve bu hedefe ulaşmak için çaba harcadıktan sonra , sevdiği insanlara da hedef belirlemesini ve bu hedeflerine ulaşmaları için yardımcı olmak  , onlara yol göstermekte erdemli insanın görevi olmalıdır. Gelişimi ve planlı olmayı sadece bizim öğrenmemiz ve arkadaşlarımıza , dostlarımıza da öğretmememiz  bencillik olur. Bencil insan ise  hiçbir zaman  erdemli olamaz. Erdemli olmak için başkalarına yol göstermek bizlerin görevi olmalıdır. 

Sevgili  oğlum,

Her nesil, bir önceki nesillerden ilerde olmalıdır.  Ama günümüzde hayat şartlarına baktığımız zaman ne yazık ki   insanlar geçim sıkıntısından ,  kendileri yeterince gelişemeyince çocuklarının gelişimine de destek olamamaktalar.Bu durumda  insanlar kendilerini geliştirecek  insanlar bularak onlardan moral destek almaya bakmalılar. Sana ise morali en çok baban vermekte .

Sevgili oğlum,

İki arkadaş ormanda odun keserlermiş. Birisi gün boyunca odun keser, öteki ise  ara sıra dinlenir , baltasını biler, sonra yeniden devam edermiş. Bir iki gün sonra bakmışlar ki, devamlı çalışan değil de baltasını bileyen, dinlenen, güç alan  arkadaş , devamlı  olarak çalışandan daha çok odun esmiş. Sebep sence nedir ?  Tabii ki plan  yapmak , hedef belirlemek ve   çevrenin tecrübelerinden de  faydalanmak insana zaman kazandırır. Çok insan plan yapmayı angarya olarak görür.

Canım oğlum,

Ben çalışırken bana verilen işlerin planını yapar, geri kalan zamanda da  okumaya yazmaya ve sosyal ilişkilere zaman ayırırdım. Diğer arkadaşlarım ise durmadan çalışarak  çabalayarak işleri bitirir , geri kalan zamanı nasıl değerlendireceği konusunda  sıkıntı çekerlerdi. Ya da başka arkadaş , işi nasıl olsa bir gün yaparım diyerek  biriktirir sonra da işiler yetişmeyince sinir harbi yapardı müdürle. Yani çok çalışan değil, planlayarak hedefini belirleyerek , yavaş ama doğru yapan insan hem sıkıntıya girmez, hem de işlerini doğru yapar ve başka işlere de zaman ayırır.

Canım oğlum ,

Zaman herkese yetecek kadar adil dağıtılmış.” Zamanım yok” bir masaldır. İnsan planlı , programlı  hedefini belirleyerek yaşarsa zaman ona da yeter bana da yeter, sana da yeter.” Zamanım yok” diyerek  daha Üniversite yılarından itibaren kendisini kandıran , aldatan insanlar yarın hayata atılınca da  kendi uydurdukları yalanın peşinde giderek hayatın   kolaylıklarını, güzelliklerini sıkıntıya dönüştürmekteler.

Canım oğlum,

Hayatta zorluklar , zamansızlıklar, imkansızlıklar aslında insan zihninin yarattığı ve sonra da buna inandığı şeylerdir.  Sen bunlara inanmayarak doğru bildiğin yoldan asla dönme ve plan yapmaya devam et. Baba olarak seni ve tüm çocukları sevdiğimden dolayı  bunları bu yüzden anlatmaktayım.

Muhabbetle sevgi ile kucaklamaktayım seni ve tüm Dünya Çocuklarını.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat