TOKAT GAZETESİ

Periodontal Hastalıklar

Bugün Dişeti hastalıklarına (PERİODONTAL HASTALIKLAR) biraz göz atacağız.

            Dişeti hastalıklarını sınıflandırmak gerekirse, sebeplerine göre ve çeşitlerine göre ayırmak mümkün. Sistemik rahatsızlıklar(şeker hastalığı vb) ,sigara kullanımı, genetik faktörler, hormonal değişiklikler, diş sıkma alışkanlığı, beslenme şekli, sorunlu protezler bu sebeplerden bazıları olarak sayılabilir. Ancak ben bugünkü yazımda en çok rastladığımız bakteri plağı ve diştaşı sebebiyle oluşan dişeti hastalığı üzerinde duracağım.

            Dişler etkin bir şekilde temizlenmezse yemek artıkları ile beraber ürettikleri bakteriler dişlerin üzerinde birikinti oluşturur. Bu birikintiye Bakteri Plağı adı verilir. Zamanla tükürüğün oluşturduğu çökeltiyle birlikte diş taşlarına dönüşür. Dişeti Hastalıklarının oluşmasında en önemli etken içerisinde milyonlarca bakteriyi barındıran bu BAKTERİ PLAĞI ve DİŞTAŞIDIR.

            Genel olarak diş hekimine diş kaynaklı sorunlarımızdan ötürü gideriz. Son zamanlarda eğitim ve bilinçlenme sayesinde diş hekimine gitme nedenlerimizde değişti. Estetik kaygılar, dişetlerine meydana gelen kanamalar, ağız kokusu gibi nedenlerle diş hekimine başvuranların sayısı her geçen gün artmakta.

            Dişeti problemleri özellikle başlangıç dönemlerinde genel olarak kişinin diş hekimine gitmesini gerektirecek, özellikle ağrılı bir seyir izlemediğinden çok fazla önemsenmez. Ne zaman dişeti ile ilgili rahatsızlık ağrılı olmaya başlar veya başka sıkıntılarla kendini gösterir (ağız kokusu gibi) o zaman Diş Hekimi’ ne müracaat ederiz.

            Dişeti hastalığının en çok görülen belirtilerini kızarmış ya da şişmiş dişeti, ağız kokusu, diş fırçalarken oluşan kanama olarak sayabiliriz. Bu aşamada diş hekimine başvurarak tedavi görmek hem Dişeti Hastalığının ilerlemesini durduracak, hem de daha fazla doku kaybının önüne geçilmiş olacaktır.

            Dişeti hastalığı’nın ilerlemiş döneminde dişetlerindeki kızarıklığa, şişliğe, kanamaya ek olarak dişetlerinde çekilme, iltihap ve kemik kaybı hatta diş kaybı görülebilir. Diş hekimi tarafından bakteri plağı ve diş taşları temizlenir. Kök yüzeyi temizliği ve düzleştirme işlemi yapılır. Gerekiyorsa dişetlerine cerrahi olarak müdahale edilir ve dişeti hastalığına sebep olan tüm etkenler (bakteri plağı, diş taşları) ortadan kaldırılır.

            Dişeti hastalıklarının tedavisinden sonra düzenli olarak diş hekimine giderek muayene edilmesi, varsa bakteri plaklarının ve diş taşlarının uzaklaştırılması gerekir. Unutulmaması gereken en önemli konu, bu tedavilerden sonra tedavinin başarısı ve idamesi için hastanın ağız bakımı çok iyi olmalıdır. Diş hekimi tarafından diş fırçası ve diş macunu seçimi yapılmalı, diş fırçalama tekniği anlatılıp, bireysel olarak ağız ve diş bakımı ile ilgili olarak hasta bilgilendirilmelidir. Hastanın günlük olarak yapacağı etkin bir ağız bakımının, diş hekimi’nin uygulayacağı tedavi kadar başarıda payı olduğu unutulmamalıdır diyelim ve VEDALAŞALIM..

            Bir sonraki konumuz daha popüler bir konu: İMPLANTLAR

            GÜLÜMSEMENİZ EKSİK OLMASIN…

 

            www.mcengizsakarya.com

            dishekcengizsakarya@gmail.com

            Facebook : DİŞ Hekimi M. Cengiz Sakarya

 

 

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat