TOKAT GAZETESİ

Avrupa Bilardo Şampiyonu olan Erbaalı Genç Hemşerimiz Arda Güngör:

“Bilardo benim hayatımı disipline etti.

Uyku saatimi yeme içmeme dikkat etmemi sağladı.

Bunların da derslerime olumlu yönde etkisi oldu.”

 

SORU—Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Bugüne kadar hangi okullarda okudunuz?

ARDA GÜNGÖR-ilköğretim yıllarımı Erbaa Fevzi Çakmak ilköğretim okulunda geçirdim. Daha sonra Erbaa Fatih Anadolu lisesinde okumaya başladım şuan Fatih Anadolu lisesinde 12. sınıfa gidiyorum.

*Bilardoya başlama hikayenizi anlatır mısınız? Bilardoya başlamadan önce ve şu an duygularınız arasında ne fark var?

ARDA GÜNGÖR- Babam Saffet Güngör ben 13 yaşındayken beni bir bilardo salonuna götürdü ve bilardoyla tanışmamı sağladı, Avrupa şampiyonu olduğum anda ilk saatlerde durumun hala farkında değildim olayın halâ şokundaydım. Türkiye’ye gelince havalimanında muhabirlerin beni karşılamasıyla ve insanların bana tepkileriyle Avrupa şampiyonluğumu daha çok idrak etmeye başladım bunu idrak ettikten sonra bu şampiyonluğu ya da bu başarıyı sürdürmem ve korumam gerektiği sorumluluk duygusu belirmeye başladı benim için en büyük fark buydu.

* Bize ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Onların bu başarınızda size katkısı nedir?

ARDA GÜNGÖR- Babam nakliye işi yapıyor, annem ev hanımı, tek ablam var Ankara Gazi Üniversitesinde sınıf öğretmenliği okuyor, benim bilardoyla tanışmamdan bu güne kadar en büyük destekçim ailemdi, her konuda bana güvenip destek oldular, özellikle babamın benim daha iyi antrenman ve daha profesyonel bir ortamda çalışabilmem için bana dükkan kiralayıp bilardo masası alması bana verdiği desteklerin bir örneğidir.

* Bilardoda nereye kadar gelmek istersiniz?

ARDA GÜNGÖR-  Türkiye’de ve dünyada bilardo oynamayan normal bir insana bilardo dendiğinde aklına Arda Güngör’ün gelmesini istiyorum, bu olana kadar hayatımın sonuna kadar elimden gelen her şeyi yapacağım.

*Bilardoya başlayınca sosyal hayatınızda ve derslerinizde ne gibi gelişmeler oldu?

ARDA GÜNGÖR- Bilardoya profesyonelce başladıktan sonra sosyal hayatım tamamen değişti, derslerden geri kalan her zamanda bilardo antrenman yapar hale geldim, bilardo benim hayatımı disipline etti, uyku saatimi yeme içmeme dikkat etmemi sağladı, bunların da derslerime olumlu yönde etkisi oldu.

*Ulusal basında başarı hikayenizi okuduk. Tokat’ın bir ilçesinden bir gencin Avrupa Şampiyonu olması nasıl bir duyguydu sizce?

ARDA GÜNGÖR- Öncelikle doğduğum büyüdüğüm yaşadığım şehrin, ülkenin benimle gurur duyması beni tebrik etmesi beni çok gururlandırdı ve çok mutlu etti bundan sonra bu başarıyı korumalı ve daha büyük başarılarla ülkemi ilimi ve ilçemi gururlandırmam gerektiği gibi sorumluluk duyguları ağır basmaya başladı ve bunun için elimden geleni yapmam gerektiği de.

*Başarınızın temel sebepleri neler? Başarılı olmak isteyenler ne yapmalı?

ARDA GÜNGÖR- Bu başarının temel nedeni biraz basit olacak ama çok çalışmak, yılmadan, usanmadan çok çalışmak. Bilen kişinin bilgisine saygı duyup ondan bilgi alabilmek… Başarılı olmak isteyen kişi o konuda hiç bir zaman başarılı olamamaktan korkmamalı, başarısız olsa bile yılmadan üstüne gitmeli, tekrar ve tekrar çalışmalı, başarılı olan kişileri örnek almalıdırlar.

*Spor ile uğraşmak gençlerin kişilik gelişimine nasıl katkı sağlıyor genelde?

ARDA GÜNGÖR- Sporla uğraşmanın ya da düzenli olarak spor yapmak gençlerin ya da her yaştan insanın uyku saatinden yeme içmesine insanlarla konuşmasına konulara yaklaşımına sağlığına kadar her konuda onları olumlu yönde etkileyeceğini onların hayatını disipline sokacağını inanıyorum buradan her yaştan herkese tavsiyem yaşamlarının bir kısmını da spora ayırmalarıdır.

* Çalışmalarınızda genelde hangi durumlar ve kimler ilham veriyor?

ARDA GÜNGÖR- Ben bilardo çalışırken bilardoda başarılı olmuş Türkiye’ye ve dünyaya kendini ispat etmiş tanıtmış kişilere bakarak onlardan ilham alarak çalışmalar yapıyorum.

SORU- İyi bir bilardocu olmak isteyenlere neler önereceksiniz?

 

ARDA GÜNGÖR- İyi bir bilardocu olmak isteyen kişi ilk önce bilardonun temelinden başlamalıdır. Bu temel bilardocu kişinin vuruş esnasında duruş ve topa vuruşudur. İlk önce bu temel hususları kendine doğru bir şekilde edinmeli daha sonra sayılar hakkında ustaları izleyerek bilgiler edinmelidir ve hiç bilardoya başlamamış insanlar için bilardo hakkında ön yargılı olmamaları gerektiğini ve bilardonun onların hayatlarını olumlu yönde etkileyeceğine inanmalarını tavsiye ederim.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat