TOKAT GAZETESİ

TEKNOLOJİ VE ÇOCUK

Sevgili oğlum,

Bizler zamanında teknoloji çok ilerlemiş değildi.Bizler elektriği bile okula giderken tanımıştık. Buna rağmen babamızın aldığı kitaplar bizlere son derece faydalı kitaplardı. İlkokul öğretmenimizi can  kulağı ile severek, konuştuğu her şeyin doğru olduğuna inanarak ve O’nun söylediklerini uygulayarak , arkadaşlarımıza da çok ama çok dikkat ederek teknolojinin bizlere sunamadığı imkanları böylece yakalamış olduk.

Canım oğlum,

Sizler ise evlerinizde bilgisayar, okulunuzda bilgisayar, derslerinizde bilgisayarla hayatın ve teknolojinin son derece cömertçe size sunduğu imkanlarla hayatınızı daha çok kolaylaştırmaktasınız.  Öyle ki bu teknoloji merakı sizleri bir hastalık gibi nerede ise sizleri esir almakta ve anne baba, aile, arkadaş çevresinden bile uzak tutmakta.

Canım oğlum,

Teknolojinin sizlere olan faydası tartışılamaz tabii ki. Ancak her şeyin azı kar, ortası karar ve çoğu da zarar misali sizler  teknolojiden , zamanınız ı çok fazla ona ayırmadan anne , baba , arkadaş ve diğer çevrenizdeki insanları da  ihmal etmeden faydalanmak zorundasınız ve insanlar da sizlerden ilgi görmek ister.

Canım oğlum, Bakıyorum da pek çok genç gibi sende  bilgisayar oyunlarını sevmekte , onlardan faydalanmakta , buna rağmen gereğinden çok  teknolojiye zaman ayırarak  sana aldığımız kitapları  okumakta ihmalkar davranmaktasın.  Bunu sana söylediğim zaman “ Ama baba ben , dersimi derste dinlemekteyim. Dershanemde , Bilsem’ de , öğretmenlerimi tam dinleyerek , okulumda ve dershanemde hep başarılı olmaktayım” demektesin.Bunda senin açından haklılık var ama  çocukluğunda kitap okuma sevgisi edinemediği için yetişkinlik döneminde çok pişmanlıklar duyan çok insana rastlamaktayım.Bu pişmanlıkları yaşamamak için teknoloji sevgini dengede tutarak zamanının daha etkili ve verimli kullanma alışkanlığını bu yaşta edinmeye bakmanda fayda var.

Canım oğlum,

Bilgisayarla beraber, şimdi internette var. Artık gençler  ödevlerini falan hep internetten bulmaktalar ve öyle çalışmaktalar. Teknoloji de aynen , bıçak, ateş gibi ilkel  aletleri nasıl yanlış kullandığımız zaman tehlikeli olmaktaysa teknolojide o kadar tehlikeli olmaktadır.Bir şeyin tehlikeli olup olmaması da alacağımız önlemler ve  niyetlerimizle hep bizim elimizde olmaktadır.

Canım oğlum,

Pek çok yakınlarımızdan duymaktayız ki, akraba veya komşu çocukları bilgisayar ve teknolojiye aşırı olarak bağlanarak derslerini ihmal etmekteler ve böylece ilerde sıkıntılı yaşantıları olmakta. Sen ilerde sıkıntı yaşamamak için hayatını dengede  tutmayı da şimdiden öğrenmeye bakarsan ilerde rahat edersin.

Canım oğlum,

Nasıl ki okulunuzda sizin bilgisayarla oyun oynamanıza izin verilmemekteyse, evde de oyun saatlerinin sınırlı olması gerekmekte herhalde.İşte bu yüzden de evimiz nasıl ki, ikinci bir okulsa okul  kuralları evde de geçerli olmalı ve sende buna uyabilmelisin.

Canım oğlum,

Bizim amacımız sana teknolojiyi bazı anne ve babalar gibi hepten yasaklamak değil, onu hayatında sana faydalı olacak hale getirmektir.Ya hep ya hiç mantığını asla benimsemeyen bir insan olarak derim ki, sizler ve  başka çocuklar , hayatları boyunca neyin kendilerine faydalı olacağını, neyin zararlı  olamayacağını bilmeleri, bunları  tam anlamı ile öğrenerek hayatlarına uygulamaları olacak. Bizim amacımız da bir yerde sizlerin geleceğini dengeli hale getirmek olacaktır.

 

Canım oğlum,

Hayat zor değildir. Hayatı zorlaştıran insanların plan ve proğram yapma alışkanlıklarının olmaması  ve  varsa bunlara uymamalarıdır. Başarılı insanların hayatında bir proğram vardır sadece. Onlar neyi ne zaman yapacaklarını çok iyi bilerek , hatalarını da asla tekrarlamayarak buna odaklanırlar. Hayatta hep başarı hikayeleri okumaktayız. Ama  başarı kadar daha çok başarısızlıklarda  vardır ve onları da bilmemiz gerekmekte. Başarılı olmak sadece  teknolojiyi iyi ve dengeli kullanmakla olmaz , onun verimli olmasına da bakmakla olur. Bir insan internetten hızlı  ve aradığını nasıl hemen buluyorsa dostları ile sohbete, ailesine, okuluna derslerine ve arkadaşlarına da aynı zamanı ayırmasını öğrenmesi lazım.

Canım oğlum,

Sadece bilgisayarı değil teknolojinin gençlere sunduğu  televizyon, müzik seti gibi şeyleri de  dengeli kullanmasını zamanında açıp zamanında kullanmasını bilirsek o zaman ilerdeki hayatınızın ne kadar güzel olduğuna hep beraber şahit oluruz. Bundan en çok sizler kazançlı çıkar ve  zamanı gelince de , “ Babam bana bunları tecrübeleri ile anlatmış, ben dinlemiş, mantıklı olduğuna inanmış , uygulamış ve faydalı olmuştum “dersin.

Sevgili oğlum,

Bu anlattıklarım  seni sevmemden ve seninle beraber arkadaşlarını “ Türk Çocuklarını” bir adım ötede “ Dünya Çocuklarını” sevmemden meydana gelmekte ve bu sevgimi de ancak iyi bildiğim yazma yeteneğini kullanarak yapabilmekteyim. Bir büyüğümüz der ki “Bir insan bir şeyi yapabiliyorsa , onu yapsın, yapamıyorsa yapacak olanlara anlatsın. Bunu da yapamıyorsa ya sussun ya yazsın “ , Ya da “ Bir insan bir kötülüğe engel olabiliyorsa eli ile , olmasa dili ile ona engel olsun, o da olmazsa kalbi ile buğz etsin” der. Bizler kötülükleri belki engelleyemeyiz ama  sizlere güzel şeyleri yazarak iyilikler yapabiliriz. Anlayan anlar…

Sevgili oğlum,

Teknoloji ilk çıktığı zaman insanlar inanamamışlar , bilgisayarın, otomobilin yok olup gideceğini sanmış ileri görüşe sahip olamayan insanlar . Ya da menfaatlerinin elden gideceğini sanan insanlar.Fakat ne gördüğün gibi bilgisayar yok oldu. Ne de  otomobil. Bu teknolojileri  uygun olarak kullanan insanlar kazançlı çıkarken , uygun olarak kullanamayanlar hep zararlı çıktılar hatta  bu yanlış kullanmanın neticesi onların hayatlarına bile mal oldu.

Canım oğlum,

Teknolojiyi sevenlerle  sevmeyenlerin, ona inananlarla inanmayanların, teknolojinin zararlı olduğunu sananlar ile faydalı olduğunu iddia edenlerin savaşı insanoğlu var olduğu müddetçe sürmüş ve insanlar  bunun tartışmasını yapmışlar ama genel olarak  teknolojiyi doğru kullanan ve dengeli kullananlar her zaman kazançlı çıkmışlar ve hayat onlara gülümsemiştir.

Canım oğlum,

Bilim , Sanat ve  Teknolojiye olan sevgini  anlamaktayım. Zaten eğitim aldığın bir  kurumun adı da Bilim ve Sanat merkezi adını taşımakta ki, sen bu kurumun öğrencisi olmakla her zaman mutlu olmaktasın. Hayat  sana senin sevdiğin, istediğini vermekte sadece. Teknoloji ise insanlığın kendi eli ile geliştirdiği ve  doğru kullananın faydalandığı bir şey .

Canım oğlum,

Zaman gelecek , insanoğlu teknolojinin , bilimin önemini bu günlerden daha fazla anlayacak ve hayatta her zaman onu geliştirme peşinde koşacak. Belki senin çocukların bizim çocukluğumuzda olmayan senin aşığı olduğun teknolojiyi geliştiren insanlar olacaklar ve insanlığa hizmet edecekler . Önce senin, sonra torunlarımın teknoloji geliştirerek insanlara hizmet eden  insanlar olarak hayal etmek bile beni mutlu etmekte , bu hayalleri gerçekleştirmek de sana ve senin yetiştirdiğin çocuklara kalmakta

Canım oğlum,

Benim Hayallerimin , senin gerçeklerin  ve gerçekleştireceğin başarılar olmasını candan temenni ederim.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat