TOKAT GAZETESİ

SAYIN ALİ ŞEVKİ EREK...

Siyasette örnek insan SAYIN ALİ ŞEVKİ EREK,

Eserin olan Gazi Osman Paşa Üniversitesi Tıp Fakültesine isminle hoş geldin…!

           

            Şerare KIVRAK

 

            Tokat’ımızın yetiştirdiği özü ile sözü bir, halkını seven ve asla ona sırtını dönmeyen, iyi ve kötü günde onları kucaklayan hatta siyasi görüşüne karşı olan insanlara da sevgi, saygı ve özveriyle yaklaşan mükemmel bir siyasetçi, mükemmel bir dosttur. Ali Şevki EREK.

            Rahmetli babamın çok sevdiği, her zaman takdir ettiği ve “Adam gibi adam” olarak nitelendirdiği bir güzel insan örneğidir. Ali Şevki EREK…

            Tertemiz siyasetiyle, riyadan uzak hitaplarıyla “Aziz ve sevgili hemşerilerim” diye seslenişiyle hafızalarımızdadır o…

·        İktidarda iken hep yanı başımızdadır. Tokat’a yenilikler, kalıcı eserler getirmek için mücadele veren seçkin bir siyasetçidir,

·        Muhalefette de “Milletimin verdiği bu görevi başımın üstünde taşıyacağım” diyecek kadar mütevazi bir siyasetçidir.

O, politikayı yudum yudum içmiş, onunla yoğrulmuş, memleket aşığı, ülke sevdalısı olarak Tokat’ın gururu olmuştur.

      Milletvekilliği dönemlerinde hiçbir ilin sahip olamayacağı, hatta Cumhuriyet dönemi içinde Tokat’a güçlü, değerli yatırımlara imza atmış kuvvetli, saygın tek siyasetçidir. Ali Şevki EREK…

      Siyasetin okulu yoktur derler. Çok doğru bir söz. Siyaset tecrübedir, dürüstlüktür, karşılıklı güvendir. Doğruların  adamı olmaktır siyaset. Memleketi sevmek, ona hizmet etmek, vatandaşı sevmek, onu dinlemek ona değer vermektir siyaset. Siyaset insanlardan kaçmak değildir.  

      Saydığım tüm güzellikleri özünde taşıyan Sayın Ali Şevki EREK…;

      Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi, ilçelerdeki bölümleri, şimdilerde yok olan, talan edilen sigara fabrikası, Eğitim Alayı, Yatılı Bölge Okulları, Kapalı yüzme havuzu, spor kompleksleri, Gümrük Müdürlüğü, Karşıyaka Devlet Hastanesi, Tokat Havaalanı, Nihayet Tıp Fakültesi. Bunlar birkaç örnektir. Hepsi Tokat’ı canlandıran, esnafın yüzünü güldüren eserlerinizdir.

      Bunları memlekete kazandırırken hiçbir karşılık beklemeyip, o yüce yüreğinizin Allah Rızası için, Tokatlının geleceği için çarptığını da çok iyi biliyoruz…

      Hastalıklar insanoğlunun kapısını çalan olgulardır. Büyük illerde derman aramakla geçen perişanlıklar, insanların yaşadığı zorluklar Tıp Fakültemizin açılışıyla son buldu.

      Üniversite hastanemizde eşimin geçirdiği By-pas ameliyatı sırasında, Tıp Fakültemizin açılış kararının alınması esnasındaki anılarınız, “Tıp Fakültesine ne gerek var” diyen diğer siyasetçilerle mücadeleniz gözlerimin önünde canlandı.

      İster istemez çevremdekilere “Ali Şevki Erek’in bir lütfudur burası bizlere” diyerek vize şükranlarımı, birilerine de tepkimi göndermek ihtiyacı hissettim. Tekrar tekrar şükran duygularımı iletiyorum sizlere. Sayın Bakanım.

      *Ve nihayet duydum ki; Gazi Osman Paşa Üniversitesinin çok değerli senato üyeleri aldıkları kararla şehirdeki hastane ve Tıp Fakültesinin olduğu yere

      “GAZİ OSMAN PAŞA ÜNİVERSİTESİ ALİ ŞEVKİ EREK YERLEŞKESİ” ismini vermiştir. Mutluluğum katlandıkça katlandı.

      Başta Rektörümüz Sayın Zehra Seyfikli olmak üzere tüm senato üyelerine, önce Tokatlı olarak, sonra da otuz beş yıllık bir eğitimci olarak teşekkür ediyorum. Yüreğinize ve imza atan kalemlerinize sağlık. Sizlere de bu yakışırdı zaten.

      Buradan diyorum ki; Sayın Bakanım Ali Şevki Erek…; Tokat’a kazandırdığınız her güzellikte temiz siyasetinizin, onlarca çabanızın, uğraşınızın damgası asla silinemeyecektir.

      Eserlerine sahip çıkıldığı müddetçe Tokat ve Tokatlı mutlu, mesut yaşayacaktır.

      Yıllar önce bir yazımda söylemiştim, yine yazıyorum…!

      Eserlerinizle birlikte adınız bu gökkubbe de HOŞ BİR SEDA olarak anılıp yaşatılacaktır. Tıp Fakültemizde olduğu gibi…!

      Esen kalın.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat