TOKAT GAZETESİ

Bu hafta İMPLANT konusuna giriş yapacağız.

 

İMPLANTLAR kaybedilen dişin yerine fonksiyon ve estetiği tekrar kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen, doku uyumlu ve dayanıklı, genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir.

Gelişen teknoloji ile birlikte başdöndüren buluşlar, yenilikler hayatımızın her alanında kendisini hissettiriyor. Tıpta, ulaşımda, haberleşmede, kozmetikte, giyimde, kısacası hayatın her alanında bu yenilikleri kendi yaşamımıza monte ediyoruz. Diş hekimliği de bu anlamda çok önemli yeniliklerden, gelişmelerden nasibini alarak yoluna devam ediyor.

            İmplantlar da diş hekimliğinde bir çığır olarak kabul edilmekte ve son 20-30 yıl öncesine bakarsak inanılmaz bir gelişmeyle bu alanda yoluna devam etmektedir. Bu süre içerisinde pek çok yeni teknik ve yeni materyal diş hekimlerinin kullanımına sunulmuştur. Bu gelişmeler yeni implant markalarını ve yeni implant çeşitlerini de beraberinde getirmiştir. Bu sayede diş hekimlerinin kullandığı marka ve çeşitlilik artmış, bu da tedavilerdeki başarıya önemli miktarda katkı sağlamıştır.

            Diş hekimliğinde implant tedavilerinde başarısızlık oranı günümüzde bir hayli düşüktür. Yapılan araştırmalarda başarı oranının % 90’dan fazla olduğu belirtilmektedir. İmplant tedavilerinde doğru teşhis, yeterli bilgi ve tecrübe, kullanılan implantın kalitesi, kullanılan ekipman, yapılan protezin kalitesi ve hastanın ağız bakımı kısa ve uzun dönemde başarının temel etkenlerindendir.

            İmplantlar diş hekimliğine fonksiyon ve estetik açıdan çok önemli kazanımlar sağlamıştır. Günümüzde çok önemli sayılabilecek avantajlarından dolayı birçok tedavide diş hekimlerinin ve hastaların birinci tercihi olmaya devam etmektedir diyelim ve VEDALAŞALIM..

Bir sonraki konumuzda İMPLANTLAR’a devam.

GÜLÜMSEMENİZ EKSİK OLMASIN…

www.mcengizsakarya.com

dishekcengizsakarya@gmail.com

Facebook : DİŞ Hekimi M. Cengiz Sakarya

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat