TOKAT GAZETESİ

YANLIŞLAR DOĞRULARI GÖTÜRÜR

Sevgili oğlum,

İlkokulu okuduğum 31  yıl önce , Devlet Parasız Yatılılık Bursluluk sınavına girmiştim. Bu sınav o zamanlar iki aşamada yapılmaktaydı. Sınavları  test olarak  yapmaktaydılar. Bu sınavdaki soruların  4 seçeneğinden  sadece bir tanesi doğruydu.  Bize o zaman öğretmenimiz demişti ki “ Dikkat edin çocuklar , bu sınavda yapacağınız 3 yanlış , bir tane doğru cevabınızı götürecek. Sınavda her soruya  cevap vermek yerine kesin olarak doğru olduğuna inandığınız  soruları cevaplayacaksınız . Bu sınavı kazanmak için yanlış yapmamaya dikkat edeceksiniz .” Bu öğüde  kulak vererek  yaklaşık 120 sorudan 48 tanesini yaptığım halde bu sınavı kazanmıştım ama 120 sorudan hepsini yalan yanlış cevaplayan annesi öğretmen , babası doktor olan arkadaşım kazanamamıştı.  Hatta sınavdan sonra bana  kaç tane yaptığımı soran öğretmenim bile  kazanacağıma  inanmamıştı. Ama kesin doğruları  çok olan insan , her şeye yalan yanlış cevap veren insandan daha başarılı olmaktaydı.

Canım oğlum,

Daha ilkokulda 11 yaşımda  bu sınav bana çok şeyler öğretti. Doğruluğuna kesin olarak inandığım ve üzerinde düşündüğüm soruları cevaplıyor,  hakkında şüphe ettiğim veya hiçbir şey bilmediğim soruyu ise atlıyordum.Arkadaşım ise hepsini cevaplıyor , yalan yanlış demeden hepsini  işaretleyerek yanlışlarını bile doğru  gibi gösteriyordu. Belki öğretmeni dahi onun kazanacağına inanıyor ama sonunda  büyük mahcubiyet yaşıyordu. O zaman düşündüm de hayatta  böyle geçecek diye. Gerçekten de o sınav  sadece bizi okula almak için değil, hayatı öğretmek için güzel dersler içeren bir sınavmış. Aradan geçen 30 senede yeni yeni anlayabiliyorum işte. 

Canım oğlum,

Şimdi düşünmekteyim de , her şeye konuşan , her konuda fikir yürüten insan çok konuştuğunu  ve etkili olduğunu sanırken yanlışlarının doğrularını da alıp götürdüğünü  sınav sonucu anlar. Yani zararlı çıktığı zaman. her şeyi düşünerek konuşan , her şeyi kesin doğru olduğuna inanarak konuşan insan ise sonunda sınavı gerçek manada kazanan insan olur.Hayatta bazı şeyler işte böyle yaşanmadan öğrenilememekte.

Canım oğlum,

Daha sonra , liseye geçtik. Bu sefer Üniversiteye giriş sınavı çıktı önümüze. Büyüdük yanlış yapma riskimiz azaldı  diyerek bu sefer sorulardaki seçenekleri artırmışlardı. Artık sorulara 4  yerine 5 seçenek koymuşlardı.Bir tanesi doğruydu. Bu sefer 3 yanlış bir doğruyu götürmemekte, 4 tane yanlış bir doğruyu götürmekteydi. Daha çok yanlışımız daha az doğrumuzu götürecekti. Galiba “çocuklar çok az yanlış yapar, çocuklar büyüyünce  çok yanlış yapar” mantığı işlemekteydi galiba. Bu sınavlardan da yüz akı  ile geçerek bugün Üniversite tamamlamış insan olarak, senin baban olarak sana tecrübelerimizi  anlatma aşamasına geldik işte.

Canım oğlum,

Hayatta bir nevi sınavsa , belki de hayatında seçeceğin 3 yanlış arkadaşın , yanında bulunan bir doğru arkadaşını bile senden alıp götürebilir. Sen  yanlış arkadaşlarla boğuşurken  doğruların senden gittiğinin farkına varmakta bile zorlanabilirsin. Bu konu üzerinde düşünmek lazım değil mi ?

Canım oğlum,

Hayatımızı kuşatan yanlışların çokluğu  bizleri sıkıntıya sokar.Yanlışlar çoğaldıkça  sıkıntılarda artar. Bu yüzden eğer kesin doğru olduğuna inandığımız  şeyleri yapar ve bunu da yapmaya hayat boyunca devam edersek  mutluluklar  da bizlerle olacak. Yani sınavlarda konan kurallar aslında bizleri hayata hazırlayan ve   hayatın gerçeklerini o zamandan  öğrenmemizi sağlayan uyarı levhalarıdır. Bunu ancak bilinçli insan anlar işte.

 

 

Canım oğlum,

Yanlışı çok olan ailenin de, insanın da devletlerinde düşmanı çok olur.Bazen iyilik yaptığımızı sandığımız insanları bile yanlış insanlardan seçersek , iyilikten anlamayan insan devamlı olarak bizlerden bir şeyler isteyerek bizi sıkıntıya sokar.O yüzden insanlarla olan ilişkilerimizde  kesin ihtiyacı olan ve  bizi her zaman  anlayacak insanlarla beraber olmalıyız. Bunu yaparsak hem ihtiyacı olanlara  faydalı olmuş oluruz ,hem de   sıkıntı   yaşamamanın sevincini yaşarız.

Canım oğlum,

Doğrunun , kesin doğrunun faydasını burada görmekteyiz. Gerçi ata sözlerimizde “ Doğru olanı dokuz köyden kovarlar” gibi tezatlar varsa da bence, dokuz köyden kovulan insan sabrederse onuncu köye muhtar olma  şansı yüksek. Bizim  toplumumuzda doğru olanı işte bu yüzden geç anlamaktalar.

Canım oğlum,

Burada sana doğrunun önemini anlatmaktayım. Bana “Babacığım hep doğru yapmak nasıl olur ? “ dersen  sana derim ki, hep doğru yapmak bilgi ile olur.

Canım oğlum,

Nasıl ki, dersini derste dinlemekteysen, sonra hocana anlamadığın yeri sormaktaysan , bu sormalarda senin bilginin pekişmesini sağlarsa o zaman , bilgin artacağından , sınavda sorulan sorularda bu bilgilere dayalı olduğundan yanlışın az olur. Hayat sınavında da böyle olur. Hayatta sana lazım olacak bilgileri sunan büyükleri , insanları  saygı ile  dinlersen, onları arar bulursan onlarda sana bilgiyi sunar. Bilgi ne kadar çok olursa o nispette hayatta da yanlış yapman az olur. Bilgi yanlışın düşmanıdır.Cehaletin düşmanıdır. Bilginin geldiği yerden, cehalet ve yanlışlar kaçar.  Tıpkı köpek gelince kedinin , kedi gelince farenin kaçtığı gibi kaçar. Bilmem anlıyor musun benim anlattıklarımı sen.

Canım oğlum,

Bunları anlattığıma bakıp , çok insanın bilgiye koşarak gittiklerini sanma .Bilgiyi nasıl ki bilgiye ihtiyacı olan insan alırsa, bazen laf olsun diye hayat süren insanlarda bilgiden, bilgiyi sunan insandan özgüven eksikliğinden kaçar. Özgüveni sağlam olan insan ise cesaretle bilgiye ve bilgili insana koşarak giderek , Bilgili insanı severek,  ona saygı duyarak ondan faydalanmasını mutlak surette bilir.

Canım oğlum,

Bilgili olmak , bilginin zirvesine ulaşmak istersen tabii ki ,  planlı programlı olmalı ve önceliklerini iyi belirleyerek  , bu önceliklere göre yaşamak insana hayatta mutluluk ve başarı getiren unsurlar olurlar. Plana programa ve bilgiye önem vermeyen insanlar ile neyin doğru , neyin yanlış olduğunun farkına bile varamazlar . Bunu hayatta yaşarken de sen anlayacaksın.

Canım oğlum,

Planlı programlı yaşamayı küçük yaşta alışamayan , anne ve babasının değerini küçük yaşta anlayarak  onların bilgilerinden, küçük yaştan itibaren faydalanmasını bilmeyen insan  hayatta ne kadar gelişse de planlı olmaya ileriki yaşlarda alışması zor olur. Bu yüzden sen küçük yaştan  alışmaya bak. Bu yüzden sana bunları yazmaktayım.

Canım oğlum,

Sınavlar ve sınavlarda bizlere konulan kurallar asla boşa değildir. Sınava zamanında hazırlanamayan , bilgi eksikliği olarak giren insanlar yanlışların doğruları da niçin götürdüğüne    bir mana veremeyince yanlış yapmayı normal karşılayabilirler. Ama düşünerek yanlış yapmamak da  çok yanlış yaparak , yanlışta ısrar edene nazaran hep önde olur.

Canım oğlum,

 Tüm bunları düşünerek sınavlardaki kuralların her an hayatta önümüze çıkacağını  iyi öğrenmeni ve babanın   seni ne kadar sevdiğini ve bilgi ile dolmanı istediğini anlayacağını umarım.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat