TOKAT GAZETESİ

Tokat Neler Kaybetti Ve Neler Kazanabilirdi?

Tokat ili Orta Karadeniz’in şirin ve bereketli topraklara ve yumuşak huylu, mütedeyyin insanlara sahip orta büyüklükte bir yerdir. Karadeniz’i, Akdeniz’e bağlayan ve geçiş bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Bu konumunu değerlendirip gerekli yatırımları alıp kalkınmasını sağlayamadı.

            Tokat halkı iktidar partisine 13 yıllık dönemlerinde en büyük desteği verdi. İlk dönem 5 milletvekili ve diğer iki dönemde de üçer milletvekili verdi. Buna rağmen Tokat gerekli olan hizmet ve yatırımları alamadı.

            Bu dönemlerde Türkiye’nin en büyük Tokat sigara fabrikası, İl ve İlçelerdeki yaprak-tütün ve tekel işletmeleri birer birer kapanarak binlerce insan işsiz bırakıldı ve tütün eken köylüler perişan edildi, köyler göç verdi. Özel sektöre mensup Konektaş ve Sena-tekstil gibi işletmeler sahipsizlikten dolayı başka illere taşındı. Satılma bahanesiyle Turhal Şeker fabrikasının çalışma kapasitesi üçte-bir oranında azaltılarak pancar üreticileri yok sayıldı. Turhal’ın nüfusu bundan dolayı 90 binden 62 bine geriledi. Zile, Niksar, Almus, Reşadiye ve diğer ilçeler işsizlikten dolayı göç verdi. Tokat, Türkiye’de en fazla göç veren iller arasında ilk sıralara yerleşti. Milletvekili sayısı da 7’den 5’e düştü. Tokat ulusal kanalların yayınlarına göre halen göç vermektedir.

            Bu 13 yıllık dönemde her ile olduğu gibi Tokat’a da modern Devlet Hastanesi, Adliye Sarayı, Kapalı Ceza evi, Turhal-Tokat arası gidiş-geliş oto yolu, çevre yolu ve hava alanı yapıldı. Ama bunlar Tokat’ın göç vermesini engelleyemedi. Çünkü bunlar sadece Tokat’a değil Türkiye’nin her yerinde yapıldı.

            Milletvekili adaylarının Tokat ile ilgili Ekonomik ve politik vaatlerini inceledim. İktidar milletvekili adaylarının vaatleri hep yaptıklarından ibarettir. Yapacaklarından değil… “Onlar konuşur biz yaparız…” gibi

Tokat ile ilgili ne yapılabilirdi?

             Sivas-Erzurum hattına yapılmakta olan hızlı tren demir yolu hattı; Çamlıbel’e tünel yapılarak Tokat’tan geçmesi sağlanabilirdi. Çünkü bu hat, Tokat, Amasya ve Çorum istikametinden geçseydi 2 milyonun üzerinde insana hizmet edecek ve bu bölgenin tarım ve sanayi ürünleri en kısa yoldan gerekli olan yerlere ulaştırılacaktı. Ama 400 bin nüfuslu Yozgat istikametinde yapılıyor. Sanki Tokat’a hızlı tren gelmiş gibi şimdi çıkmışlar billboardlara “Gözünüz aydın, hızlı Treniniz oldu.” diye yalanı doğru gibi gösteriyorlar. Bu kimin ayıbı…

            Tokat’ı Ankara’ya bağlayacak en kısa yol olan Turhal-Zile, Çorum –Alaca arası 13 yıldır halen bitirilemedi. Burası yapılsa Ankara –Tokat arası 60 Km kısalacak ve kısa zamanda Ankara’ya ulaşılacaktır. Çalışma yok. Nedenini sormak lazım!

            Niksar Çamiçi Yaylasında olduğu gibi Topçam’ın Tokat’a olan bağlantı yolu yapılsa ve Topçam’ın doğası turizme açılmış olsa yayla turizmi gelişecek ve yurt içinde ve yurt dışında yaşayan Tokatlıların buraya olan ilgisi daha da artacak ve Tokat daha iyi tanıtılmış olacaktır.

            Ballıca mağarası dünyanın ilk ona giren harikalarından birisi olmasına rağmen gereken tanıtımlar yapılamamıştır. Çok el değiştirmiş ve rant kapısı olarak görülmüştür. Bir türlü gerçek anlamda turizme kazandırılamamıştır. Yolları yeniden yapılarak ve profesyonel işletmecilere verilerek yeniden dünya’ya tanıtılmalıdır. 

            Karadeniz’i Akdeniz’e ve Orta Anadolu’ya bağlayan Tokat-Niksar, Niksar-Akkuş - Ünye otoyolu projesi çok önemlidir. Bu 13 yıl içerisinde gerçekleşmiş olsaydı Tokat’ın çehresi değişecekti. Tokat-Niksar arası yapılmakta ama o da iki yılı geçti ve üç beş araçla yapımı devam etmekte ve bir yıldan fazla bir süresi kalmasına rağmen %90’nı duruyor.

Söylenenlere göre proje yeniden değiştirilmiş ve yeni yol tekrar Dönekse istikametinden geçecekmiş. Yolun projesi neden değiştirildi bilmiyoruz.  Niksar-Ünye arasının ise ne zaman yapacağı hiç belli değil…

            Niksar tarihi itibarıyla zengin ve Safranbolu’yu aratmayacak bir güzelliğe sahiptir. Doğası ve 90 Km uzakta Karadeniz’e olan yakınlığı ile güzel bir konuma sahiptir. Çamiçi yaylasına gerekli yatırımlar yapılmalı ve yayla turizmi teşvik edilmelidir. Buralara sahip çıkmak, burdan yararlanmak gerekir.

            Almus ilçesini Tokat’a bağlayan yol yapılmayı bekliyor. Almus’ta G.O. P Üniversitesinin su ürünleri Meslek Yüksek Okulu vardı sonradan kapatıldı. Neden? Balıkçılık geliştirilirdi. Almus Barajı su sporları için bulunmaz bir yerdi. Su sporları burada yapılabilir. Bu yörenin doğal güzellikleri Turizm’e kazandırılabilir.

            Başçiftlik yolu yapılarak, Reşadiye ve Ordu-Perşembe yaylasına olan ulaşım sağlanmış ve haftada bir yapılan yayla pazarlarından insanların yararlanması sağlanmış olur.

            İster tarım ürünlerinde olsun, ister tarihi yapıtlarında olsun ve isterse yemeklerinde olsun, Tokat’ı tanıtacak bir dünya markası oluşturamadık. Markalı bir ürünle Tokat dünya’ya tanıtılabilirdi. Hep havanda su dövdük. “Onlar konuşur biz yaparız…” diyenler 13 yıl Tokat’a ne kazandırdı?

            Tokat’ın içinden geçen Yeşil Irmak değerlendirilmeli, Eskişehir’deki Porsuk Çayı gibi sandalların geçtiği modern hale getirmeli ve Amasya’da olduğu gibi sabahlara kadar insanların oturacağı yerler yapılmalıdır.

            Tokat artık orta büyüklükte bir şehirdir. Geyras’dan başlayıp Gazi Osman Paşa Üniversitesi’ne kadar giden şehir içi demir yolu ulaşımı projesi şimdiye kadar gerçekleştirilebilirdi. Geç kalınmış değil… Şehir genişleme imkânına sahip değil ve iki caddeden ibaret ve bu nedenle ‘araç- yaya trafiği’ sağlanmalıdır, diye düşünüyorum.

            Biraz sitem dolu ve biraz da eleştiri mahiyetindeki öneriler Tokat’ın geleceği ile ilgili çok önemlidir.

            Bu önerilerin milletvekili adayları tarafından dikkate alınmasını ve Tokat’ın yaşanabilir bir dünya şehri haline getirmesini canı-gönülden istiyoruz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat