TOKAT GAZETESİ

Azerbaycan’dan notlar

Şu sıralar Azerbaycan’dayım.

*Hazar Gölü’nün yanında bir mahalleye gittik, abartısız her evin bahçesinde bir petrol kuyusu var. Bazen üç metreden bazen de 20 m, 50 m, 100 m ve denizin orta yerlerinden petrol çıkarılıyor. Sabuncu semtinde petrol tarlası mahallesinin 9 petrol sokağına gittiğinizde sizi gecekondu evler, viran ye yoksul insanlarla karşılaşırsınız.

*Sokaklar petrol kokuyor, caddeler sim siyah, bir de üstüne üstlük sıcak mı sıcak. Bu sıcaklığa karşı deniz bütün muhteşemliğiyle selam verecektir size.

*Burada iş adamı, Karadeniz’in Rize ilinde önce İstanbul’a sonra da Bakü’ye gelip yerleşen Jilet Yusuf, burada üniversiteyi bitirmiş, Kırım Türklerinden bir bayanla evlenmiş, üç kız çocuğu olmuş. Halen burada yaşayan iş adamımız beni Azerbaycan’ın alev kulelerinin üstüne çıkardı. Şehir ve Azerbaycan ayaklar altında kalıyor. Bu yükseklikteki dağın tepesinde petrol pompası petrol çıkartmaktadır. Yusuf Demir arkadaşıma teşekkürler ediyorum.

*İstanbul’dan 8 ay önce gelen TÜRKİYE RADYO-TELEVİZYON KURUMU Bakü temsilciliği representative görevlisi Yıldıray Arslan’ı ziyaret ederek Tokat’tan geldiğimizi, Tokat Gazetesi yazarı olduğumuzu ve memleketimizden selam, gazete getirdiğimizi söyleyerek, gazetemizi takdim ettik. Kendisi de memnun olduğunu, aslen Sivaslı olup bir çok akrabalarının da Turhal’da oturduğunu ifade etti.

*Daha sonra TÜSİAB’a uğradık. Oradaki Genel Sekreter Selçuk Düzgün bizleri karşıladı. Bakü iş adamlarının sorun ve dertlerini anlatan Düzgün’ün derin tarih ve engin bilgisinden de yararlandık. Kendisinin buradaki üniversitede de iktisat görevi yaptığını anlatan arkadaşımızın, buraya çok miktarda Tokat’tan insanın uğradığını söyledi. “Sizden biraz önce de Ormandibi Belediye Başkanı ve bazı sanayici iş adamları buradaydı” dedi. Onlarda buraya 2015 1. Avrupa Olimpiyat Oyunlarına gelmişler.

Önümüzdeki günlerde de şairler, yazarlar, gazeteciler ve değişik yerleri gezip sizlere bilgiler aktaracağım.

 

Kalın sağlıcakla…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat