TOKAT GAZETESİ

Kemal Atangür'e Kulak Verelim

Mustafa Uçurum

 

Bir şehrin gelişmişlik seviyesini gösteren nelerdir diye sıralayacak olsak herhalde çoğumuzun aklına hemen yol, kaldırım, cadde, park, sokak, asfalt gibi özellikler gelir. Elbette bunların hepsi de bir şehrin olmazsa olmazlarıdır. Şüphe yok. Fakat şehirlerin bir de gönüllere seslenen yönü vardır ki bu zenginlikler çoğu zaman imar işlerinin arasında göz ardı edilip gitmektedir.

Bir şiir programının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu bu konu ile ilgili çok dikkate değer bir tespitte bulunmuştu. “ Yol, park, cadde, kaldırım yapmak belediyenin asli görevidir. Fakat asıl belediyecilik eğitime, kültüre ve sanata verilen değer ile ölçülür. Kültürel anlamda kalkınan belediyeler her alanda da sesini duyuran belediyelerdir.” diyerek; kültürün ve sanatın şehirlerin dışa açılan penceresi olduğuna ve bu konularda her zaman desteğe hazır olduklarına dikkat çekmişti.

            Tokat’ın çok önemli bir değeri olan Tiyatro sanatçısı Kemal Atangür, “Tokat’a şehir tiyatrosu şart” diyerek çok önemli bir konuyu gündeme getirdi. Bu sözü Tokat’ta dillendiren Kemal Atangür olduğu için de bu sese kulak vermek gerekir diye ben de bu çağrıya dikkat çekmek istiyorum.

Kemal Atangür, tiyatro sanatçılığının yanında gölge oyununun da Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden biri. Gelenek haline gelen gösterileri ile zihinlerimizi canlı tutmaya büyük bir şevkle devam ediyor. Onun Karagöz gösterisini bir kez izleyen müdavimi oluyor, çok farklı ve işinin ustası bir sanat adamıyla karşı karşıya olduğunu hemen hissedebiliyor.

            "Ekmek Arası Tiyatro" denince artık sadece Tokat’ta değil Tokat dışında da biliniyor Kemal Atangür. Baba mesleği lokantacılığın yanında oda tiyatrosu ile nezih bir ortamda sanatını icra ediyor. Fakat şimdilerde içindeki bir arzusunu seslendirerek şehir kültürüne heyecan katacak, renk verecek olan bir istekte bulundu; “Tokat’a şehir tiyatrosu şart” dedi.

            Kendisinin küçük bir mekânda sergilediği oyunları, arada sırada şehre uğrayan tiyatro gruplarının gösterileri ne yazık ki şehirde tiyatro kültürünün gelişmesi için çok da yeterli olamamakta.  Kemal Atangür’ün isteği net: Bir şehir tiyatrosu kurulacak, Orada sürekli prova yapılacak, oyunlar sahnelenecek. Dışarıdan oyun getirilecek, onlar gösteri yapacak. Yani şehirde tiyatronun canlılığı şehrin sanatseverlerine sürekli hissettirilecek.

            Tokat’ın kültürel olarak büyük hamlelere ihtiyacı var. Bu anlamda büyük beklentide olanların umutlarını diri tutacak Belediye Başkanlığının desteğinden de benim hiç şüphem yok. Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu’nun görevi başladığı günden bu yana kültürel anlamda ortaya konan çalışmalar bunun en önemli göstergesi. Şehrin kültürle, sanatla ayağa kalkacağına inanan bir başkanımız ve ekibinin olması en büyük avantajımız. Ramazan Sokağı etkinlikleri, söyleşiler, konferanslar, konserler sanata ve kültüre verilen değeri bizlere göstermekte.

 

            Kemal Atangür, şehrimiz için en önemli değerlerden biri. Onun sesine kulak vermekte fayda var. O, yaşadığı şehrin her alanda söz sahibi olmasını isteyen bir Tokat sevdalısı. Şu da bir gerçek ki bizler bu şehrin her karışını diri tutacaksak bizden olan her değere gereken önemi vermeliyiz. Bu zamanda insan kazanmak kazançların en külfetlisi. Göz ardı etmeden ötelemeden, sesine ses vererek ancak “biz” olabiliriz ve böyle böyle değerlerimizi ayakta tutabiliriz. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat