TOKAT GAZETESİ

MASA DA MASAYMIŞ HA

Mustafa UÇURUM

 

Edip Cansever’in meşhur şiiri “Masa da masaymış ha”, bu günlerde sık sık dilime takılıyor. Bir iftar masası üzerinden koparılan fırtınayı düşününce insan ister istemez masalar üzerine kafa yorma gereği istiyor. Bir masanın maliyeti ne kadar olur ki diye soranlar bile olmuştur kesin. Fakat “mesele masa değil anlamadın mı?” diyoruz biz de bu kez.

Algı yönetimi de son günlerin en gözde kavramlarından biri. İnsanları etkilemenin ve akıllarıyla oynamanın en kolay yolu algı yönetimi oldu. Gerçeği olduğu gibi elinin tersiyle itip, ortaya çıkan gerçeği kabullenmeyip ne biliyorsa ve neyi söylemek istiyorsa onda diretmenin adı oldu algı yönetimi.

Algı yönetimin en güçlü destekçisi yine yeni bir kavram olan üst akıldır. Uygun zemin oluşur oluşmaz üst aklın verdiği işaret ile algı yönetimi akla ziyan fikirleriyle insanların aklıyla oynamaya başlar. Hiçbir kurala uymadan ve hiçbir ahlaki değeri gözetmeden.

En yakın örneğe bakalım. Seçimlerden sonra oluşan tabloya saygı duyulması gerektiğini söyleyen ve milli irade vurgusunu yapan muhalefet, aynı iradenin %52 oyla Cumhurbaşkanı yaptığı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı saygısızca davranmayı bir marifetmiş gibi göstermeye çalışıyor. Mecliste yapılan yemin törenine katılan Cumhurbaşkanının salona girdiği anda ayağa kalkmayan muhalefetin ortaya koyduğu algı yönetimi hangi milli irade değeriyle örtüşür acaba? Aynı muhalefetin Ahmet Necdet Sezer’e duyduğu sonsuz saygıyı hangi değer yargısı açıklayabilir diye düşünüyor insan ister istemez.

Cumhurbaşkanlığı külliyesinin maliyeti, lavabonun fiyatı, iftar yemeği, masanın fiyatı gibi haberler sürekli manşet yapılarak kendilerince israf dersi vermek isteyenlere sormak gerek, ya siz hiç para saymadınız ya da paradan atılan altı sıfırdan haberiniz yok. Bir masa ve iftar için biçtikleri fiyatı ben eski parayla söyleyeyim de varın siz bu haberi ortaya atanların zihniyetini tahmin edin. Masanın fiyatı eski parayla haberi yapanlara göre 240 milyar lira. Güler misin bu habere ağlar mısın? Cumhurbaşkanlığından yapılan gerçek açıklamaları duymazdan gelip yalanlarına devam etmeleri de ayrı bir garabet. Resmi açıklamaya göre masanın maliyeti 4600 lira. Fakat yalana yanlış haber yapanlarda bir düzeltme metni ne yazık ki göremedik. Amaç çamur atmaktı zaten.

İftar masasındaki sandalyeden örtüye, çatala, bıçağa kadar hepsinin daha önceki cumhurbaşkanlarından kaldığı fotoğraflarla ispatlandı. Elbette görmesini bilen gözler için.

Mimarlar Odası, 3. köprüyü durdurmaya çalışırken, masanın fiyatı hakkında bir algı yönetimi yapma yoluna girerken acaba İstanbul’un en gözde yerlerinde ormanları yok edip lüks villalar yapanları neden görmezden gelir ki? Mimarlar Odası son zamanlardaki çıkışlarıyla neyi imar etmek istediğini açıkça belli ediyor.

İşini doğru yapan insanlara ihtiyacımız var. Fikri ne olursa olsun, yeter ki dürüst olsun. İnsanların aklıyla oynayarak bir şeyler yapmaya çalışanlar pişkinlik gibi bir sıfata sahip oldukları için sonuç nasıl olursa ona göre çark etmekte de oldukça başarılılar. Seçim kendi istedikleri gibi sonuçlanınca hazırda beklettikleri komplo teorilerini rafa kaldıranların hangi üst akıllar tarafından yönetildiklerini anlamak için işleri sadece saldırmak olanlara ve ortalığı karıştırmak için tetikte bekleyenlere bakmak yeterli olacaktır.

Olanı biteni kendi süzgecinden geçirerek olayları okumak gerek. Milli iradeyse milli iradedir. Zamana ve mekâna göre değişim göstermez bu irade. İşine geldiği gibi yönlendirmelerle insanların aklını karıştırarak puan toplamaya çalışmak ancak birkaç seans daha rağbet görür. Dostların sevincindense düşmanların tavırlarına bakmak daha sağlıklı bir düşünceyi kuşanmak için faydalı olacaktır. Sağlam bir zihin yapısıyla hareket edenler için hiçbir algı yönetimi etkili olamaz, hiçbir üst akıl onlara dayatmada bulunamaz.

 

Hucurat Suresi 6. ayet çok açıkça bugünlerde yaşananları işaret ediyor. Yeter ki rehber olarak Kuran seçilmiş olsun. “Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın.”

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat