TOKAT GAZETESİ

NECESEN YAHŞISAN MI? (2)

NECESEN YAHŞISAN MI? (2)

(Kitap hakkında yazılanlar)

 

Dost ve kardeş ülkenin her tarafında Anadolu’da yaptığım seyahatler kadar rahat ve huzurluyum. Kardeşlerime duygularımla ulaştım, konuştum, bilgi alışverişinde bulundum. Bilim adamlarına, yönetimdekilere, çarşıdaki esnafa, öğrencilere, işçiye, kentliye Anadolu’yu, Anadolu’daki şehirleri, köyleri, insanları anlattım. Aynı milletin çocuklarıyız, güzel şeyler yapmamız lazım, her şeyin başlangıcı sevgidir. Önce birbirimizi çok seveceğiz. Gönüllere giden yollarda varsa engelleri beraber aşacağız.

Necesen Yahşısan mı kitabın içindeki denemeler, yaşandığı anda kaleme alındı. 2004 yılında Kültür ajans/Ankara, 2005 yılında Vektör yayınları /Bakü’de yayınlandı. On yıl aradan sonra Ankara’da 2015 yılında Akçağ yayınları arasından genişletilmiş ikinci baskı yaptı. Allah’a şükürler olsun. Akçağ yayınlarına teşekkür ediyorum. Yaşadıklarımız, sevdalarımız ve ufkumuzu paylaştığımız denemelerimiz okuyucularımızla buluştu.

Bahtiyar Vahapzade’nin Ön sözüyle çıkan kitabımızın son baskısında Yavuz Bülent Bakiler ve Hayrettin İvgin’in kitapla ilgili yazılarını da ilave ediyorum. Kitapta yayımlanması için ulaşan yazıların sahipleri umarım hoş görürler.

Kitabımı, başta Karabağ olmak üzere, bütün Türk dünyasındaki şehitlerimizin aziz hatırasına ve kitabın çıkmasına vesile olan sevgili kardeşim, dostum Dr. Reşat Doğru’ya ithaf ediyorum.

Hakkında onlarca yazılar yazıldı. Dergilerde, gazetelerde tanıtıldı. Bu yazıların birkaç tanesinden kısa bölümleri okuyucularımla paylaşıyorum.

“Yazılar baştanbaşa Azerbaycan ve onun halkına büyük sevgi ile doludur. Ben bu yazıları dikkatle okudum ve düşündüm. Bu yazıların edebi türü nedir? Şiir mi, hikâye mi, deneme mi, mansur şiir mi, nihayet bu karara geldim ki, edebî türünden asılı olmayarak bunlar Türk yazarının Azerbaycan’a hasr ettiği Mehebbet mahnılarıdır. Bahtiyar Vahapzade

“Osman Baş, benim yakın dostlarımdandır. Eli kalem tutar, dili güzel söz söyler. Seven, acıyan ve güzelliklerle dolu olan bir kalbin sıcak vuruşlarıdır. Yavuz Bülent Bakiler”

“Bir insanın kardeşine duyduğu sevgi ve hasretin en yoğun duygularını yansıtan bu yazıları, en taş kalpli okuyucu bile gözleri yaşararak, iç geçirerek okur. Öyle de oldu. Kitap, kısa sürede aranılır hale geldi. Hayrettin İvgin

             “Gittiğin yol uzun, ince ve kutlu yoldur.  Resmiye Sabir

            “O kısa bir zaman; Azerbaycan’da çalışmasına rağmen hem Azeri Türkleri hem de Ahıska Türkleri arasında büyük ve etkili iz bıraktı. Allahverdi Piriyev

            “Bir bürokrat olarak görev yaparken, olaylara ve insanlara bir şair gözüyle bakmanız benim için ayrıca dikkate değerdir. Düşünecek olursak fikir hayatında etkili olmanın yolunu edebi eserler açmıştır. Bu bakımdan böyle bir kitabı yayımlamış olmanızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Yahya Akengin”       

           “Okurken gözümüze Azerbaycan mührünü vuruyor ve melâle terk ediyor kalplerim. Özcan Ünlü”                                                                                                                                                                                   

            “Tarih, edebiyat, sanat beşiği Can Azerbaycan’ı birde şair Osman Baş’ın gözüyle görmek, yüreğiyle duymak, beyniyle düşünmek başka türlü oluyor. Nail Tan

            “Kardeş bayraklara rüzgâr olması yolunda ona daha büyük başarılar diliyorum. Prof.Dr. Elçin İsgenderzade

 

 

            Not: Mübarek Ramazan ayının hayırlara vesile olması dileğiyle, okuyucularıma saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.                                                                

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat