TOKAT GAZETESİ

Belediyemizin Çalışmaları

Belediyemizin sayın başkanından her Cuma günü mesaj alırım. Kendisini yakından tanımasam da mesajlarına sevinirim. İyi dileklerden, selamlardan kim hoşlanmaz ki?

Çalışmalarının tümünü bilmiyorum ama yakın çevremdeki yol ve asfalt çalışmalarını beğeniyle izliyorum. Özellikle GOP bulvarının kaldırımlarındaki sık aralıklarla yerleştirilen banklar için yaşlılar ve dizleri dermansızlardan çok dua alıyor. Hele de bu banklarda üç yaşlı bir araya gelirse keyiflerine diyecek yoktur. Onların sohbetlerinde herkes payını alır. Belediye başkanımız bile.

Bu gün pazara giderken Sivri Tekke yanında bulunan taksi durağındaki yeni kulübe dikkatimizi çekti. Eşimle şöyle etrafında bir tur attıktan sonra kapıyı tıklatıp içerisini görmek için izin istedik.

İçerde centilmen bir bey oturuyordu. Arzumuzu söyleyince hemen buyur etti. Prefabrik kulübenin kapı ve pencereleri pvc’den yapılmış. Kapının bulunduğu duvar hariç diğer üç duvarda ikişer pencere yer alıyor. İçerde oturmak için karşılıklı iki ahşap ve sabit kanepe. Köşede bir plazma televizyon, kapının karşısında bir Türk bayrağı görülüyor.

Tabii şimdi yok ama ilerde bir takvim, belki bir şehir haritası, bir Atatürk posteri edinirlerse daha da yakışır diyorum. Centilmen beye soruyorum.

-Çok güzel olmuş. Güle güle kullanın. Bu sevimli barınağı siz mi yaptırdınız?

-Hayır efendim sağ olsun belediyemiz hediye etti. Benzerleri yalnız bize değil, taksi duraklarının tümüne dağıtıldı.

-Ne kadar güzel, yazın iyi de kışın nasıl ısınacaksınız?

-Elektrik sobamız var. Onunla idare ediyoruz.

Çevredeki insanlar, bu durağın kaptanlarından övgüyle söz ediyorlardı. Yanlarındaki çimlerin sulanmasını, biçilmesini gönüllü olarak üstlenmişler. Örneğin bizim Sitenin bahçesindeki çimler büyüyünce komşulara her sene dert olur. Buradaki çimler, durak kaptanları sayesinde yoldan gelip geçenlere güzel, iç açıcı görüntüler sunuyor. Çevreciliğin en güzel örneği bu durakta görülebilir her halde.

Kulübe deyince son zamanlarda birden bire peyda olan simitçi arabaları geldi aklıma. Onları da belediye hediye etmiş simitçilere. Kapalı, zarif arabalardaki simitleri eldivenle veriyor müşteriye simitçi. Hem de üzerinde “Badem” yazan kese kâğıdıyla.

Ufak gibi görülen büyük hizmetlerinin yanında belediyeden iki küçük hizmet daha beklerim.  

1-Emniyetin yanında bir su patlamış. Çocukken mal güttüğümüz kırda topraktan kaynayan öyle sulara eşme der, kana kana içerdik. İçerdik de sarı sıcağın altında dudaklarımız pörtlerdi. O yüzden horoz marka yuvarlak cep aynası ve gümüş kutulu kremi hiç eksik etmezdik yanımızdan. Kırsaldaki eşmeyi anımsatan su patlağının bir an önce onarılması.

2- Hıdırlık köprüsünden Yer altı çarşısına kadar umumi tuvalet yok. Uygun bir yere bir tuvalet yapılması. Hem de yapılacak tuvalet ücretli olmalı ki Opet istasyonlarındaki gibi temiz ve bakımlı olsun. Böylece prostatlı ihtiyarlarla kentimizi ziyaret eden yabancılar, büyük bir sıkıntıdan kurtulur diye düşünüyorum...

 

Kentimizle ilgili gözlem, düşünce ve önerilerim bu kadar. İlgililerin ilgisine sunulur…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat