TOKAT GAZETESİ

Azerbaycan- BAKÜ

14 Haziran 2015'de Tokat'tan Azerbaycan'a yola çıktığımda bir heyecan ve ürpertilik söz konusuydu içimde. Yurt dışına çıkıyorsun, karşına ne gelecek, kimle karşılayacaksın? Gibi bir çok soruya yanıt beklersin. Karadeniz'in engin maviliğini sol taraf            ına, yeşilini sağ tarafına alırsın. Yolculuk sarp sınır kapısına kadar güzellikler içinde seni hayal alemlerinde yolculuk yapmaya mecbur eder. Sarp kapısından Türkiye'nin ve Gürcistan'ın kontrolünden içeri girersin. Batum bütün turistik güzellikleriyle yeşiliyle, deniziyle sana merhaba der. Geniş ve düz bir arazisiyle denizin yüzme keyfini burada çıkartırsınız. Eğlencenin merkezi, dağlar hafiften yükselirken çayı, fındığı, narinciyesi, elması, armutu, üzümü, gür ve yeşil ormanı sana selam verir. Batum, Tiflis yaklaşık 500 km mesafede. İsteyen demir yolunu, karayolunu, hava yolunu seçerek seyahatini yapar.  Tiflis'in ayrı bir güzelliği var. Tarihi binalar, ünlü kiliseleri görünebilecek en yüksek yerlere yerleştirmişler. Tiflis’ten kırmızı köprü, Azerbaycan sınır kapısı 70 km mesafede buraya ulaşmak oldukça kolay. Otobüsler, münibüsler ve özel taksilerle ulaşabilirsiniz. Gürcistan'ın parası Türk parasının bir buçuk kot pahalı, olmasına rağmen akaryakıt oldukça ucuz. Kırmızı köprüden Azerbaycan topraklarına girince otobüsler seni bekler. Bakü'ye götürmek için. Bakü Kırmızı Köprü sınır kapısı yaklaşık 4,50 km uzaklıktadır. Hazar denizinin kenarına kurulmuş, geniş sokakları, tarihi binalarıyla güzel Bakü'ye ulaşırsınız. Yetmiş yıl ve üzerinde  Rus yönetimi altında kalan Azerbaycan şimdi kendi özgürlüğüne kavuşmuştur.

            Her şeyin bir bedeli vardır. Azerbaycan'ın bağımsızlığa ulaşması için bir çok bedel ödemişlerdir. Anıt mezara uğrayınca bu bedel gözle görülüyor. Dünya'nın her bölgesinde Türkler bu anıt mezarda ismi olan şehitlerle doludur. En çok Türk şehitliğinde Türkiye'nin her ilinden savaşmaya gidip şehit düşen erlerin isimleri vardı. Tokat'tan gidip şehit düşen bir kaç şehidimizin adları şöyle:

            Kasımoğlu er Mustafa 1310 doğumlu Tokat Ölümü 1354 Bakü

            Ahmetoğlu er Ahmet 1315 doğumlu Tokat Ölümü 1334 Bakü

            Haliloğlu Dursun 1324 doğumlu Tokat Ölümü 1357 Bakü

            Hasanoğlu Mustafa 1312 doğumlu Tokat Ölümü 1354 Bakü

            Bekiroğlu er Durmuş 1315 doğumlu Tokat Ölümü 1354 Bakü

            İsmailoğlu er Halil 1315 doğumlu Tokat Ölümü 1354 Bakü

            Hasanoğlu er Salih 1392 doğumlu Tokat Ölümü 1354 Bakü

            Hasanoğlu er Mustafa 1315 doğumlu Tokat Ölümü 1354 Bakü

            Osmanoğlu er Mustafa 1315 doğumlu Tokat Ölümü 1354 Bakü

            Hasanoğlu er Osman 1301 doğumlu Tokat Ölümü 1354 Bakü

            Ali Osman oğlu Erbay Rüstem 1314 doğumlu Tokat Ölümü 1351 Bakü

            Bu ve bunlar gibi nice vatan evlatları Tokat7tan Azerbaycan Türk Şehitliğinde. Bakü'nün anıt mezarlığında Hazar denizine nazır, Bakü'nün en güzel yerinde yatmaktadırlar. Üstlerinde ay yıldız bayrak dalgalandıkça da yatacaklar. Karabağ bölgesinde Ermeni- Rus işbirliğiyle yüz binlerce insanı katledip derin çukurlara gömerken dünyanın gözü kör, kulakları sağırdı. Bakü'nün bir çok bölgesi kaçkınlarla dolup taşmış Karabağ7da ki yurtlarını terk eden insanlarla dolup taşmıştı.

            Bakü'nün diğer adına da rüzgarlar şehri diyebiliriz. Rüzgarın karadan denize doğru yaz kış esmesi kendine bu ada laik görmektedir.

            Dünyanın en büyük bayrağı burada dalgalanmaktadır. Tüm Türk dünyasına el uzatır, selam verircesine biz burdayız diyen bir anıt.

            Denizin ortasında demir kazıklarla yapılmış bir adada 2000 petrol çalışanını ve ailesi adada bulunuyor. Bu adada aileleri evleriyle mutlu bir yaşam sürmektedirler. Harika mimar ve güzel binaları insanı büyülerken dünya mimarları yarışmasında beşinci olan Aliyev spor salonuna karşıdan bakılınca yerden kalkan, kanatlanan bir kuşa benziyor. Şehrin bir diğer yarısı yoksul işsiz ve zor durumdadır. Geçim o insanlar için oldukça meşekatli ve çetindir.

            Yetmiş yıllık Rus kültürünün ve medeniyetinin hala izleri yaşamlarında görmek mümkündür. Kelimelerinin bazıları Rusça, Rusça dillerini çok iyi kullanıyorlar. Rusya zamanında aldıkları eğitim, öğretimde ki diplomaları hala geçerli. Yazarları, şairleri, bilim adamları sokaklardaki evlerin üstlerinde resim ve heykelleri, parklarda devasa heykellerini görmek mümkün. Çünkü sanata, kültüre, edebiyatçıya, şaire burada çok önem verilir, saygı görür.

            Azerbaycan'ın dili öz Tükçeyi bozulmadan günümüze kadar taşımışlardır. Teknoloji, bilim girdikçe dilleri de yavaş yavaş değişik kelimelerde girmeye başladı. İklimiyle deniziyle doğasıyla, bitki örtüsüyle harika bir coğrafya köşesi. Yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarıyla geleceğin zengin ülkelerinden biri görülmektedir. Şimdiden bakıldığında dolarla paralarının eş değerde olduğu görülmektedir.

            Azerbaycan'a gittiğinizde yabancılık çekmezsiniz. Sizden bir parça sizin gibi yaşayan insanlarla karşılaşırsınız. Bu yöre sizin vatan köşenizdir. Bir vatan iki millet diyen Aliyevin de bu topraklarda birçok hizmet ve emeğinin izlerini görebilirsiniz? "Bir vatan yedi devlet, yirmi dokuz millet" sözünün de Dünya da Türk milletinin ne kadar yaygın ve çok olduğunu söylenmektedir. Tek eksiğimiz bir birimizi yeterince tanıyıp ticari, sosyal, kültürel ilişkilerde bulunamamaktadır.

            Asıl zenginlik insanları, doğayı, bilimi, sanatı tanımak, tanıtmak olsa gerek.

            Sevgi yolunuz olsun, sağlık yoldaşınız.

            Süleyman Erkan

 

            08-07-2015 Tokat

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat