TOKAT GAZETESİ

BAYRAMDAN BAYRAMA

     Bir bayram sevincini de birlik ve beraberce atlattık.Bayramları anlamak,yaşamak o tat ve hazı tek başına yaşayamazsınız.Bayram toplumsal yaşam demektir.Huzur,,birlik,beraberlik ve dirlik demektir.Bayramın anlamı uyum,kardeşlik içinde el ele vererek tüm insanlıkla sevgi yumağı olmak demektir.Aslında her günümüzün bayram tadında olsa isteriz.

      Bayram gelmeden önce ev, ocak, sokak, caddeler temizlenir, düzenlenir. Gelecek konuk ve misafirlerin ikramları hazırlanır. Günlerin hepsi aynı olsa da arefenin, bayramın başka bir anlamı olur. En güzel giysilerle, temizlenmiş düzenli bir çevreyle birlikte misafirlerle sabaha kahvaltısının, öğle ve akşam yemeğinin keyfi başka olur. Şekerler, tatlılara mecburen bakacaksınız? Ve dostluk kahvesini birlikte yudumlamanın keyfi başkadır.

      Gurbetten gelen yakınlar kucaklaşırken burun direklerinde hafiften bir sızı gözlerinden nem eksik olmaz. Büyüklerin elleri öpülür yaşlılar, hastalar ve yoksullar ziyaret edilir.

Hediyelerle sevindirilir…

     

     Bayramlar günümüzde alış-veriş demektir. Ekonominin hareketlendiği, en üst seviyeye çıktığı nokta demektir. Alış-veriş yapılırken devletin koruma kollama kanunları olsa da, tarihten gelen (Ahi Evren) geleneğinde aklımızdan gönlümüzden çıkarmamak gerekir. Aldatan insan, kendini aldattığını bilir mi acaba? Yalan söyleyen insan kendine yalan söylediğinin farkında olur mu acaba? <<Adamın biri kör atın önünden arpasını çalarmış. Adam babasına(-baba ben atın önünden arpasını çalıyorum atın haberi olmuyor?)demiş. Babası da (-oğlum o atın bir gün haberi olur.)demiş. Aradan belirli bir süre geçmiş adam ahıra gitmiş ki at ölmüş. Babasına koşarak atın öldüğünü söylemiş. Baba(-Ben sana demedim mi oğul o atın bir gün haberi olur diye.)demiş. Her iyiliğin, hizmetin bir karşılığı mutlaka olur. Her yanlışın ve kötülüğünde mutlaka bir karşılığı vardır.

     Bayram sebebiyle otobüslerle, arabalarla memleketlerine gelenler yolları dolup taşırdılar. Trafik kurallarına uymayan sabırsız davrananlarla sevdiklerini ve milletini üzmekten geri bırakmadılar. İstanbul başta olmak üzere İzmir, Ankara, Antalya ve diğer iller adeta boşaldı.

     Birlik beraberlik, barışmak tanışmak için köylerin meydanlarında toplanılır. Yaylalarda şenlikler kurulur. Ateşler yakılır dostluk yemekleri pişirilir. Coşku ve sevinçle eğlencelerle akşamın güneşi çökerken, herkes evlerine, konaklarına çekilirler. Çevreye bıraktıkları atıkların izleri uzun zaman içinde unutulacak gibi değil.

      Bayramı bayram tadında geçirmek için düzenli akıllı davranmak, birbirimizi uyarmak gerekmez mi? Birlik beraberliğimizi, emeğimizle yol göstermenin adının bayram olduğunu anlatmak o kadar zor mu acaba? Saygının, hoşgörünün, inanmanın, insanlara hizmet etmenin diğer adı bayram değil midir?

     Yolumuz sevgi yolu, dinimiz sevgi dini, bayramdan bayrama olduğu gibi her günümüzün bayram olması dileklerimle.

     Tüm insanlığı bayramını kutlarım. Her gününüz bayram olsun. Bayramdan bayrama günler birleşsin.

 

                          Süleyman ERTAN   

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat