TOKAT GAZETESİ

Taşıtlar ve Trafik

 

Trafik, taşıtlar için vardır. Trafik taşıtların hal ve hareketlerini yönlendiren kurallardır. Kurallara uymak ta insanlara düşmektedir. Kural; insanların toplum içinde rahat, seri, kolay ve hızlı yaşamasına yarayan bir olgudur. Birey kendine saygı duyuyorsa, kurallara da saygı duyar, uygular. Kendine saygı duymayan birey bulunduğu ortamda kendinden başka üstün, yüksek, güçlü kuvvetli hiç kimse yok sayar. Her yer, her şey onun içindir. Kanuni cezalarda bu tür insanlar için geçerlidir. Tüm kanuni kurallar insanlar içindir. Rahat yaşaması, çalışması, gezmesi, konuşması, düşünmesi içindir.

                Hepimiz trafiğe taşıtla veya taşıtsız çıkarız. Yollarda yapılan yanlışlıkları gördükçe bizler nasıl bir toplumda yaşadığımızı anlatır. Trafik bir bilgi eğitim işidir. Toplumun bilgili ve eğitimli olduğunu trafikten çıkarabiliriz.

                Yaşadığımız toplumdaki sürücüler ve yayalar hangi kurala ne kadar uyuyor. Yöneticiler yol düzen ve kurallarını toplumun istediği gibi yapıp hizmete sunuyor mu? Yol mühendisleri her şeyi bilimsel olarak uyguluyor mu? Bakarsanız, incelerseniz sorunun cevabını alırsınız.

                -Sürücüler şehirler arası ve şehir içinde hız sınırına uyuyorlar mı?

                -Taşıtlarını periyodik bakımlarının dışındaki eksiklikleri görüp, gözetip yaptırıyorlar mı?

                -Taşıta her binen kişi kemerini alışkanlık haline getirip bağlıyorlar mı?

                -Şehirlerde hız kuralına uyup kavşak ve köşelerden dönerken yavaşlama ve sinyallerini yakıyorlar mı?

                -Taşıt içinde müzik dinlerken çevreyi düşünüyorlar mı?

                -Hatalı sollama, yol çizgilerini ve yol kenarındaki levhaları okuma alışkanlıkları ne kadardır?

                -Yayalar kurallara ne kadar uyuyor. Şoförler yayalara ne kadar saygılı davranıyorlar.

                -Her hatanın bir canlının bedeniyle veya sürücünün canı ve malıyla ödendiğini biliyor muyuz?

                Ülkemizde bu ve benzeri kurallara uymadığımız sürece mal, can kaybını önlememizin mümkünatı yoktur.  Her parası olan taşıt ve ehliyet almamalı. Kullanmamalı. Bilgisi, eğitimi yeterli olanlar ve iyi bir eğitimden geçenler taşıt ve ehliyet almalılar.

                Toplu taşımalarda, özel taşıtlarda çoğunlukla şoförlerin ellerinin altlarında jop, topuzlu değnek, bıçak vb araçlar bulunuyor. Bunların ne işe yaradığını sorduğum zaman birisi haksızlık yaptığında bunları kullanıyorum. Kendimi savunmak için yanımda bulunduruyorum. Öfkelendiğim kişilerin sesini kesen araç bunlar abi ve daha nice sözler, anlatımlar.

                Hatasız kul olmaz. Bir yanlışlığın dalgınlığın karşılığında çektiğin acıya, birde karşıdaki bireyin şiddeti öfkesi, küfürünü eklerseniz ne olur. Dikkatsizliğin bedelini önceden peşin ödetirler. Kanun önüne trafik+şiddet+yaralama+hakaret+ kanunlara uymama+ toplumu rahatsız etme- çevreyi kirletme olaylarıyla çıkarsınız.

                Aslında bir kaza anında kaza yaptığın kişi, araçta bulunanların durumunu öğrenmen acilse ilkyardım çağırmaktır. Kaza hafifse karşılıklı geçmiş olsun dileklerinde bulunmak, karşılıklı yapılması gerekenleri düşünüp, kendimize ve toplumumuza yardımcı olmak. Kültürlü ve eğitimli insan davranışı nasılsa öyle yapmak.

                Geziler, tatiller, bayramlar, eğlenceler insanları birleştiren buluşturan, zenginleştiren olgulardır. Kazalarla, ölümlerle ayrılıkların ağıtların gözyaşlarının toprağa verilmesi değildir.

                Taşıtlar kullanılmak içindir. Trafik kuralları uyulmak içindir. Kullanırsanız, uyarsanız hem siz mutlu olursunuz hem çevrendekiler, hem ülken huzurlu olur.

                Sevdiklerinle uzun yaşamanın yolu;

                Sevdiklerinle mutlu huzurlu olmanın yolu;

                Geleceğe bakmanın yolu: Trafik kurallarına uymaktan geçer. Trafik şiddeti değil sevgiyi, anlayışı benimser. Her bireyin yolu açık olsun.

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat