TOKAT GAZETESİ

MACAHEL- CAMİLİ

Karadeniz'in güzelliği bir başkadır.Artvin ilinin Hopa ilçesine gelene kadar sol tarafınız deniz ,sağ tarafınız yeşilin bin bir tonu ve cömertliğiyle karşılaşırsınız.Hopa ilçesi  Gürcistan sarp kapısına sınır olan bir yerdir. Oradan  giriş yaparsınız orta Asya ya açılırsınız.Hopa'dan Borçka'ya otuz kilometredir. Borçka dan Macahel' e(Çamili) 45 kilometredir.Yolları tek yönlüdür. Sürekli viraj ve rampa çıkarsınız. Yirmi beş kilometre sonra cankurtaran mevkine geldiğinizde iki bin metreye ulaşmış olursunuz.Yolda yağmur, sis, çise size merhaba der ve sizi kucaklar..Yol vermez ki menzile ulaşasınız.Bir de bu yolun yabancısısınız, heyecan ve adrenaliniz son safhaya ulaşır.Bir yanınız çetin uçurum diğer yanınız kayalık ve taşlıktır . Düşününüz ki bu yol sisli kaygan ve göz gözü görmezken arabanız kaza veya bozulduğunu düşününüz ne yaparsınız? Temmuz ayının yirmi sekizi doruklarda kar kütlesini bir sonraki kar yağana kadar saklayacaktır.Cankurtarandan aşağı inişte yukarı çıkış kadar zor ve tehlike arz eder. Macahele geldiğinizde bir gün veya iki gün kendinize gelemezsiniz.Havadaki oksijen sis ve nem yabancılığımızı hisseder ve çarpar.Nasıl yattığımızı, uykunun tadını burada alırsınız. Gorgit yakınlarında  ve  Efeler  köyü çevresinde  daha henüz  eski ve yeni (2015) e kadar insan eli ve ayağının değmediği yerler vardır.Henüz buralar daha keşfedilmemiştir.Burası UNESCO kayıtları altında tutuluyor.Dünyada ender yerlerden biridir.

      Bin bir yeşilin milyonlarca ağaların içinde sert ve dik yamaçlar,kayalıkları kaplayan ağaçlarla dolup taşmıştır. U   şeklindeki ağzı Batum'a açılmış Kara denizde ki nem ve rutubeti hapseder gibi .Bundan dolayıdır ki birçok endemik bitki ve hayvan türünü de içinde barındırır.Sırtını Karçal'a dayayarak Çoruh ırmağı ile Macaheli birbirinden ayırıyor. Macahel  UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.Bu bölge Türkiye'nin ilk ve tek Biyosfer Rezerv Alanıdır. Macahel havzası on sekiz köyden ibarettir.Altısı Türkiye'de on ikisi Gürcistan'da bulunmaktadır.Türkiye'deki köyler:Düzenli,Camili,Kayalar,Efeler,Maral ve Uğur dur.Borçka'nın yanında yemyeşil ve derin Çoruh ırmağı Batum'a doğru akarken Muratlı barajı sınırımızda yer almaktadır.Sudaki maviliğini seyretmenin tadı ve zevki başkadır.Kim bilir içinde nice balık türleri yüzmektedir.

       Macahel'in anlamı nedir;Macahel olgunlaşmayan meyve  anlamına gelmektedir.Buralarda  baharın yağmur aylarca yağar.Yazın sis,yağmur yüksek   tepelerinden bulutlar hiç eksik olmaz.Kışın kar günlerce yağar  .Yolların sekiz ay kapalı olduğu söylenir. Macahel'in bir diğer anlamı ise; Maca  bilek demek, hel de el demek.Bilek ve elin birleştiği yer demekmiş.Kısacası bu bölgeye yüksek dik  dağların üzerini yeşilin kapladığı deniz ormanı desek herhalde çok doğru bir tanım yapmış oluruz.Bu bölgenin insanı hareketli,çok yol yürüyen,tabiatla yaşamayı kendine sanat haline getirmiş insanlardır.Bu bölgenin insanına doğuştan liseli  adını takmışlar.Soran,öğrenen,yeniliklere acık,düşünüp uygulayan,yaratıcı, sanatçı ruhlu insanlar.Burada yaşayan insanlar Gürcü kökenli olup, Türk ve Müslüman insanlardır.Hala Gürcü dilini kullandıkları gibi,Türkçe'mizi de yöresel dil olarak çok güzel kullanmaktadırlar.

Bu coğrafyada yaşamak zor ve güçtür.Her güzelliğin bir bedeli,her emeğin bir karşılığı vardır ya ,işte burasıda insanlara bol oksijen,sağlıklı yaşam, birliğin,saygının,yardımlaşmanın,kardeş ve dostluğun sunulduğu alan dersek yanılmış olmayız.Bu bölgeden Ekim,Kasım  ayların terk etmediğinizde Mayıs  ayını beklemek zorunda kalırsınız.Eski insanlar kış hazırlıklarını alırken gaz ve tuz alırlarmış.Geri kalan ihtiyaçlarını bu bölgenin ürünleriyle Yaza çıkarlarmış.Mısır dan ekmek(cadı),kara lahana,dağ meyveleri,ıhlamur çayları,fındık kuru yiyecekleri, elma,üzüm,armut. Ve hayvan ürünleri,kışlık kavurması ile bahara  konuşurlarmış. Bu bölgede otuza yakın armut  çeşitti varmış  bu yöreye has.Günümüzde  pek az çeşitti kalmıştır.

          Yaylaların üzerine çıkıldığında Batum'u ve Kara denizi görmeniz mümkündür buradan. Gürcü  kültürü , edebiyatı ve dili Dünyanın en eski edebiyatların dandır. Mezopotamya,Afrika bölgesinde  ilk insanların yaşadıklarına dair kalıntıların bulundukları söylenmektedir.Daha sonraki araştırmalarda ilk insanlara ait kalıntıları Kafkasya ve Gürcistan bölgesinde bulunmuştur.Bu bölgenin  tarihi kültürü insana verilen değerler başkadır. Folklorik, akordiyon,tulum,mızıka eşliğinde hareketli Kafkas oyunları oynanmaktadır.Ay rica yaşlılardan oluşan esturumansız sözlerle  söylenen türküler eşliğinde seksenli,doksanlı yaşlı insanlar da gençlerle başa baş oyunlar oynar dinç ve sağlıklı insanlardır.

              Macahel bölgesinde  kitaplarda bulunmayan üç yeni böçek,bir bitki türü bulunmuştur.Genellikle  Batum kültürü hakimdir.Eski  insanlar bir birlerine  hanım,bey derken Kadınlarda erkeklere bey diye hitap edilirmiş.Birey kim olursa olsun hitapları değişmezmiş.Şimdi azalsada yaşlı insanlarda bu kültür hala yaşatılmaktadır.Türkiye sınırı çizildiğinde  akrabalarının bir kısmı karşı tarafta kalmıştır. Hava Şahinde bu ailelerden biridir. Türkiye sınırları içinde kaldıgı için baba ocağı ve akrabalarıyla görüşemez.Yokluk vardır gidiş geliş yapaz.Her sabah Hava tepeden baba ocağına bakar ocağının tütüğünü görür rahatlar,birazda hasret gözyaşı dökermiş.Bu kadın ölene kadar akrabalarını görememiş.Seksen yaşında hayatı sona erdiğinde yürekte hasret,gözde hasretlikle yumarak hayata veda etmiş.Bu bir insanın dramı daha binlerce insanın buna benzer anı ve hikayeleri mevcuttur kim bilinir.

           Macahel'e  yazın kafileler halinde turistler gelir,gezerler.Kimileri özel arabalarıyla gezmeyi tercih ederler. Tema vakfının  de yer aldığı  konaklama evinde insanlar dinlenir,eğlenir,gezer ve  dinç bir şekilde dönüş yaparlar.Maral şelalesi,Borçka kara göl,Kayaların manzarası,Efelerin köprüsü,dereleri,yaylalar,Gorgit yaylasında tarihi yerleri gezebilirsiniz.El ayak değmemiş bakire yerlere ayak basmasanız da gözlerinizle buraları izler ,seyredersiniz.Yabani hayvanların bolluğu burada mevcuttur.Kurtlar,ayılar,geyikler,domuzlar,sincaplar ve nece hayvanların yaşam alanıdır Macahel. Kuş cennetidir ayrıca burası.Şahinlerin,atmacaların yaşadığı bölgedir.

            Geceleri karanlıkların efendisi,gündüzleri orman denizi,Yalcın  ulaşılması zor, yaylalarında yaşamanın bir sanat ve sağlık  diyenlerin diyarıdır buralar.Her zor ve  çetin şartlara göre yumuşak ve uysal,misafir sever,dost yanlısı insanlarına selam olsun.

            Hepimizin yolu sevgi yolu olsun.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat