TOKAT GAZETESİ

TED okulları Tokat'ta...

35. EĞİTİM MEŞALESİYLE 87 YILLIK SEVDA TOKAT İLE KUCAKLAŞIYOR

 

TED okulları Tokat'ta...Öğrencilik ve öğretmenlik yıllarımda adını duyduğumda özlemle iç çektiğim, imrenerek baktığım günler geldi aklıma. orada okumanın, hatta görev yapmanın farklılık, bir güzellik olduğu bilinciyle yaşadım hep. Bu yüzden duyduğumda inanamadım.

            TED Eğitim kurumları Tokat ta…! Meraklandım..Meraklı bir bekleyiş içindeydim. Binasını uzaktan gördüğümde de şaşırmadım. Ancak buraya yakışır diye geçirdim içimden. Güneşin doğuşuna karşı en güzel mekanı seçmişti. Tepe üstünde tüm haşmetiyle oturmuştu. Bir isim bulmalıydım bu tepeye... 'SEVDA TEPESİ' dedim. Kurumun devasa binası Sevda Tepesi'ne kurulmuş vakur ve cesurca, "ben geldim buradayım...!"  diyordu. Tokat'ımızın güzel çocuklarının aydınlık geleceğine damga vurmak için bayraklarını açmıştı, belli ki...

            Geçtiğimiz Salı günü daha yakından tanıdım ve tanıştım bu eğitim yuvası ile.

            TED kolejlerinin Tokat'taki kurucu ortaklarından gönlü güzel, yüreği güzel Dr. sayın Bilal

Durmaz'ın nazik davetleriyle tanıtım kokteyline katıldım. Ekibi ile birlikte her zamanki mütevazı tavırlarıyla davetlileri merdivende karşılıyordu. Gülen yüzler, mutlu ve ışıklı bakan gözler, tadılan mutluluğun resimleriydi.

            Bilal Durmaz... O bir tıp doktoru. Sağlık hizmetleriyle Tokat'ta, Tokatlı'ya gönül vermiş, sayın

Valimizin deyimi ile "Aidiyat ve Aşk noktasından hareketle gönül gözüyle bakma." güzelliklerine sahip bir yürek. Şimdilerde de eğitimin önemine inananlardan olarak bulunduğu yöreyi eğitimle yüceltmenin şart olduğunu bilerek, eğitime destek projelerine gönül verdiğini gördüm.

            Mutluluğun katlanarak çoğalırken bir anne olarak gururlandım, bir eğitimci olarak ve bir Tokat sevdalısı olarak coştum ve mutluluğu herkesle paylaşmaya çalıştım.

            TED kurumlarının şehrimize konuşlanması, yerleşmesi ve faaliyete geçmesi büyük fedakarlık

isterken, koşullarının da seçici olması dolayısı ile kurucularının oldukça zorlayan durumlar

arz eder...

            Tüm bunları aşarak ve bu  eğitim yuvasını şehrimize getirerek kuruluşunu maddi manevi destekleri ile sağlayan Dr. sayın Bilal Durmaz…  Bu kentin, doğduğun ve doyduğun Tokat'ın çocukları sana minnettar olacaklardır... Bir gün arkana dönüp baktığında bıraktığın aydın izler daima seni kucaklayacak, kollayacaklardır.

            Böylelikle eğitimde bir sevgi kervanın oluşacak, mutlulukla tanışacaksın. Zira halka yaptığın  her hizmet Hakka yapılan en büyük hizmettir.

            Yine bir gün buradan da bir Zülfü Livaneli, Reha Muhtar, Aydın Menderes, Ali Babacan, Güler Sabancı, Metin Feyzioğlu ve Emin Çölaşan’lar neden çıkmasın ki diye düşünürken haksız olmadığımı da söylemek isterim. Bunun için tekrar tekrar teşekkür ediyorum size…

            Öte yandan, kurumun çiçeği burnunda müdiresi hep gülen insan, güzel insan, okulun çehresi, tatlı dilli sevgi dağarcığı Evrim Duyum hanımefendi… Onunla ayrı bir güzellik tadımı olacak eğitimde…

            Çünkü potansiyelindeki gücü, hırsı ve akıl dolu becerilerini sezdim. Başarılarının daim olmasını diliyorum.

            TED kurumlarının Tokat’taki tanıtım kokteyline Valimiz Sayın Cevdet Can ve Belediye Başkanımız Sayın Eyüp Eroğlu’nun katılımları da ayrı bir anlam ve önem kazandırmıştır. Basın mensuplarının, iş adamlarının, veli ve öğrencilerin coşku dolu birliktelikleri herkesi mutluluğa taşımıştır.

            Ankara’dan gelen TED Genel Müdürü Sayın Sevinç Atabay’ı “21’inci yüzyılda nasıl bir eğitim” konulu konuşmalarıyla vücut dilini de birleştirerek yaptığı sunum beni ve dinleyenleri de oldukça etkiledi.

            Bir kurum kısa ve öz ancak bu kadar bu kadar güzel anlatılabilirdi. Kendilerini yürekten kutluyorum.

            Araştırmalarımda TED kurumlarının Cumhuriyet Döneminde eğitim alanında faaliyet gösteren en köklü sivil toplum kuruluşu kimliği ile büyük projelere imza attığını gördüm.

            31 Ocak 1928 yılında büyük ATATÜRK’ün emri, Kızılay ve Türk Hava Kurumunun destekleriyle “Türk Maarif Cemiyetleri” adı altında kurulan TED, 1946 yılında “Türk Eğitim Derneği- TED” olarak isim almıştır.

            Yüce Atatürk’ün, Türk Çocukları için yabancı dil öğrenimini ön gören okullar, kurslar açmak; kimsesizliği ve parasızlığı dolayısı ile kendi başına okumaya imkan bulamayan ahlaklı, çalışkan, zeki Türk çocuklarının okumalarını sağlamak amacıyla kurduğu bu kurum, 87 yıldan bu yana kendine özgü kurallarından asla ödün vermeden devamlılık göstermektedir. Ülke siyasetine, ekonomisine sanat ve basın yayın dünyasına damga vuran insanlar yetiştirmiş, yetiştirmeye de devam etmektedir.

            En yüksek koruyucusunun Cumhurbaşkanı olduğunu tüzüğünde önemle belirten TED kurumları bundan böyle Tokat’ımıza, Yeşil Kazova’ya kuşbakışı bakarken Sevda Tepesinden, çocuklarımıza da yol haritası olacaktır.. Vatanını, milletini, tarihini, coğrafyasını, bayrağını, atasını seven ona sahip çıkan kuşaklar yetiştirirken çağdaşlık çizgisinden daima yüksekleri hedefleyen konumu ve yapısı ile ülkeyi, Türkiye Cumhuriyetini 21’inci yüzyıla taşıyacaktır.

            Bir eğitimci olarak bu tüm kalbimle inanıyorum…

 

                                                                                  Esen Kalın 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat