TOKAT GAZETESİ

TOKAT TED KOLEJİ

 Dr. Bilal Durmaz’ın davetiyle açılışa katıldık. TED KOLEJİ, Tokat’ta şube açıyordu. Kolej binası, Kazova’ya hâkim bir tepeye kurulmuş. Okul; vali, belediye başkanı, TED kolejleri genel müdürü ve şehrin seçkinlerinden oluşan kalabalık bir topluluğun katılımı, dua ve konuşmalarla açıldı.

            Salon’un arkalarında ancak yer bulabildiğimiz için konuşmaları yarım yamalak duyabildik. “Bilgisi olmayanın fikri de olmaz” saptaması gereği, kolej ve kolejler hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığım için açılışla ilgili uzun uzun fikir yürütecek değilim.

            Konuşmacıların sözleri alkışlarla desteklendiğine göre güzel sözler söyledikleri, başarı dileklerinde bulundukları, müteşebbisleri kutladıkları belli oluyordu.

            Açılışta kolejlerle ilgili yeterli bilgi edinemedim. Aradan birkaç gün geçti. Bilal Bey’in öğretmeninden bir yazı beklediği tahminiyle bir arkadaşımla beraber tekrar çıktık koleje. Amacım bir yetkiliyle konuşup bilgi edinmekti.

            Okulda yetkiliye rastlamadık ama harıl harıl çalışan hayli eleman gördük. Çevre düzenlemesi yapılıyor. Çiçek ve çimenler ekmişler. Heyelana karşı taş duvarlar örmüşler. İçerde ve dışarıda noksanlıkları tamamlıyor, binayı ders yılına yetiştirmeye gayret ediyorlardı.

            Önce girişteki merdivenlere dikilip büyük bir beğeni ve hayranlıkla Kazova’yı seyrettik. Karık karık meyvelikler, hasat sonu sararmış anızlı tarlalar, karşıda bütün heybetiyle doğu-batı yönünde uzanan Topçam sıra dağları… Böyle okulda okunur be sağdıç!

            Derslikler, az sayıda öğrencinin eğitim alacağı son model sistemlere göre hazırlanmış. Laboratuarları gezdik. Bilimsel metodun gerekleri ince bir zevkle dizayn edilmiş. Böyle sınıflarda ders verecek öğretmenleri kıskandım, görmeden. Bu okulda ders vermek de iş mi yani! Elli beş altmış öğrencili sınıflarda canım çıktı, yirmi yedi sene…

            Kolej sözcüğüne gelince ne okudum, ne de öğretmenlik yaptım kolejlerde. Ancak, çuhayı giymediysek de giyenleri gördük hesabı, uygulama ve aday öğretmen olarak bir defa gitmişliğim vardır, Ankara Maarif Kolejine.

            Gazi Eğitim Enstitüsü son sınıf öğrencisiyken başımızda bir öğretmenle liselere uygulama amaçlı ders vermeye giderdik. Birimiz ders verirken diğerlerimiz onu dinlerdik. Dönüşte dinleyiciler olarak, onun başarılı - başarısız yönlerini eleştirirdik. Görevli arkadaşın konusu Hindistan’dı. Arkadaşım, derse giriş için, “Hindistan’ın konumunu bilen var mı?” demesiyle birkaç parmağın birden kalkması bir oldu. Kimi yaz tatilinde oradaymış. Kiminin de çeşitli akrabaları, Hindistan’da üst düzey görevlerde bulunuyorlarmış.

            Demek ki kolejlerde tuzu kuru ailelerin çocukları eğitim alıyormuş.

            Tokat TED kolejinde hangi gelir guruplarının çocuklarının eğitim alacağını bilemem ama burayı bitiren çocukların Dr. Bilal Durmaz gibi Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş, çağdaş, hukukun üstünlüğüne inanan yurtsever ve girişimci birer birey olarak topluma katılacaklarını umuyorum.

            Bu düşüncelerle TED kolejinin ilimize hayırlı olmasını, kurucusu ve çalışanlarına iyi şans ve başarılar getirmesini diliyorum.

 

            ALLAH, utandırmasın… Yâr ve yardımcıları olsun…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat