TOKAT GAZETESİ

Dost Olarak Ortak Paydamız

Sevgili  Dostum,

İnsanların rahatça anlaşmaları için ortak paydaları olması lazım. Yani , ortak paydamız  olduğu zaman senle ve insanlarla rahat anlaşmaktayız. Bugün burada ortak paydalarımızın ne olduğu ve neden böyle güzel dostluk kurduğumuzu  bizim güzel dostluğumuzu merak edenlere anlatalım istedim. Ortak paydamız olmasa bile modern insanlar ortak payda bularak anlaşabilirler her zaman. İnsan olmamız da bunu gerektirir.

Sevgili dostum,

Öncelikle ortak paydamız, aynı üniversitenin farklı fakültelerinden ama benzer eğitim sürecinden geçmemiz olduğunu ilk tanıştığımız zaman konuşmuş , aynı üniversiteden mezun olan insanlar olmanın sevincini yaşamıştık. Hatta annenin de aynı Üniversitenin farklı fakültesinden,  babanın da benimle aynı fakülteden mezun olduğunu konuştuğumuz eğitim aldığımız Üniversitemizle gurur duymuştuk.Güzel Üniversiteden mezun olmanın ve köklü eğitim kuruluşlarından faydalanmanın zevkini her insan tatmadığı için, bu ayrıcalığımıza ve tanışmamıza hem şaşırmış, hem de sevinmiştik.Güzel Üniversite okuyan insanlar , eğer bunun faydasını görmüşler ve gerçek manada güzel Üniversite okumanın sevincini yaşamışlarsa  hem topluma hem kendilerine ve çevrelerine enerji saçacaklardır.

Sevgili dostum,

Bir ortak paydamızın da hemen hemen  aynı hastalıklarla mücadele etmemiz olduğunu öğrenince , aynı sorunları yaşayan insan olduğumuz için kaynaşmamız daha çabuk olmuş, bu hem seni hem de beni memnun etmişti.Sonrasında gelişen dostluğumuz ve birbirimizi yaşadığımız şehirlerde ziyaret etmemiz ve hayatımızın geçtiği yerleri görünce daha iyi anlaşmamıza sebep oldu.

Sevgili dostum,

Başka fikirlerde olan insanlarla da konuşmak güzel duygudur ama her insan sohbet etme adabını bilmez ve   hep aynı şeyleri konuşarak insanları bıktırır. Seninle benim de ortak yönlerimiz olduğu kadar, farklı yönlerimiz olduğunu de keşfederek, bizler farklı yönlerimizi bizi kaynaştıran unsurlar olarak algılamanın mutluluğunu yaşadık değil mi ?Senin bazı alışkanlıklarını benim benimsemediğim gibi.

Sevgili dostum,

İnsanları anlamakta çok zaman zorlanmaktayım. Ancak insanlarımız nedense doğuştan ve sonradan  aldıkları eğitim, kültür gereği   , bencil olabilmekte ve suçu her zaman başkasında arayabilmektedir. Bunun sebebi ise  vücutlarının gelişmesi  ama  duygularının gelişmemesi . Duygular gelişmediği zaman insan bir çocuk gibi kalmakta.  Ondan dolayı da çocuk gibi bencil olmakta. Dostluklar bencilliği kaldırmamakta. Bu yüzden de  çok zaman akrabalar yabancı gibi olabilmekte.Halbuki maddi şeyler elde etmek için harcadığımız çabaları manevi şeyler elde etmek içinde harcasak hem bizler hem de  ilişkide olduğumuz toplum kazanacaktır.

Sevgili dostum,

İnsanları bir yerde gene anlamakta zorlanmaktayım. O da  hem çocuklarının en güzel yetişmesini isterlerken , hem de  güzel okullar okumuş yetişmiş insanları takdir etmesini bilmiyorlar . Çocukları ile onların kaynaşmasına çaba harcamıyorlar. Bunları anlamakta zorlanmaktayım.

Canım dostum,

Ama sizi gelişmiş ve güzel eğitim almış insanları kucaklayan , takdir eden insan olarak tanımanın sevincindeyim. Keşke sizler gibi gelişmiş insanı seven insanlar çoğalsa . Ne güzel olur . Ama gerçek hayatta ne yazık ki gelişeni seven insanımız az.

Canım dostum,

İnsanları ortak paydaları buluşturur demiştik. Ortak paydalar kaynaştırmanın yanında , kıskanç insanların, rekabet bilmeyen  insanların da zamanla dostluklarını, kine ve nefrete hatta  düşmanlığa dökmesine sebep olabilir. Ancak hakiki manada davasını ve dostunu seven , canı pahasına olsa da   dostuna düşman olmaz.Çünkü dostunu hata ve sevapları ile , kısaca her şeyi ile sevmişlerdir. Değişen duruma göre değişen insanlar olmazlar gerçek manada dost olanlar.Öyle değil mi ama ?Fakat görmekteyiz ki , dost geçinen ama sonradan bir koltuk için dost dediği insanları satan çok insan olmaktadır.

Can dost,

İnsanları hayvanlardan ayıran bir özelliktir dostluk biliyorsunuz.Bazen  hayvanlar bile insanlardan daha sıkı dostluklar kurabilmekteler ve bu ideal uğruna yaşamaktalar.  İnsanlar  hayvani yanını gösterdiği zaman dostluğa önem vermeyen, insanı yanını gösterdikleri zaman ise insan olmanın sevincini yaşarlar.  Ama ne yazık ki  çok insan sadece hayvani yanını göstermekten zevk almaktalar.

Can dost,

Bizler sadece insanlığımızı göstermekle kalmayarak, örnek insan olmak , örnek dostluklar sergileyerek, bunları da önce çocuklarına, sonra yakın akrabalarına , öğretmen ise öğrencilerine , imam ise cemaatine , bir kurumun müdürü ise  memurlarına aşılamak zorundadırlar değil mi ?Ama ne yazık ki , günümüzde okul tamamlayınca kitap okumayan  , dostlukları sadece yemek içmekten ibaret olarak algılayan insanlar nasıl gelişim gösterebilirler ?

Can dost,

Ortak paydalar önemli . Ama bu ortak paydalar bencillik, kişisel hırs,  sadece dünyalık elde etmek için harcanan çaba olduğu zaman insana bir şey kazandırmaz değil mi ? Önemli olan maneviyatla donanmak ve bu yönümüzü geliştirerek başkalarına da anlatmak olmalı. Bizim yol gösterenimiz gene bizler ve bizim dostlarımız olmalı.

Can dost,

Bizler ortak paydamız olsa da olmasa da dostluklarımızı geliştirmek ve dostlarımızı  iyi güzel şeyleri anlatarak  aydınlatmakla sorumluyuz. İster anlarlar ister anlamazlar. Bu onların sorunu ama bizler usanmadan anlatalım.  Dostluklar , dostların  daha iyiye  gitmesi için vesile olmalı. Anlayana.

Can dost,

Bizim dostluğumuz, yüze gülen ve arkadan bizleri çekiştiren dostluklardan da olmamalı. Ben öyle insanlar gördüm ki,  bir topluluğa girip , onlara yağ çektikten sonra , oradan ayrılınca hatalarını sayıp dökmekteler. Ben böyle  dostluklar istemem. Dostluklar kaynaştıran , bütünleştiren ve kenetleyen olmalı bence.

Can dost,

Güzel dostlukların , insanları geliştirmek ve  onların kaynaşmasını sağlayan dostlukların ülke kalkınmasında da çok önemli olduğuna inanmaktayım. Şöyle ki ; güzel dostluklar kuran insanlar her zaman çevrelerine de  moral vereceklerinden , onların moral vermesi ile insanlar mutlu olacak, bu mutluluklar işlerinde verimlerini de artıracaktır. Verimli olan insanlarda daha çok gelişmek için çaba harcayacaklarından , mutlulukları hem çevrelerine , hem ailelerine, hem gelecekleri olan çocuklarına yansıyacağından ülkemiz daha hızlı gelişecektir. Ama dostluğa ve çevresine önem vermeyen insanlar bunu anlayamaz çoğu zaman.

Can dost,

Yapılan araştırmalar kendisinin sevildiğini, patronunun kendisini değerli bulduğuna inanan işçilerin verimliliğinin daha çok olduğunu göstermiştir. Sendikalı,  patronunun kendisini değerli bulduğuna inanan insan da gelecek kaygısı olmadan verimli olacağından işinden azmi verimlilik alınacak , o verimlilik firmaya, işçinin ailesine , şirketin ve ailenin mutluluğu sektörün verimine, o da  ülke kalkınmasına büyük önem  sağlayacaktır.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat