TOKAT GAZETESİ

İletişim İşimiz

İletişimin anlam ve önemini günümüzde bilmeyen var mı? İletişim araçlarını iyi kullanan milletler kalkınma yolunda emin adımlarla yürüyenlerdir. Çağımız iletişim çağı. Çocuklar konuşmaya, yürümeye başlayınca zamanımızın iletişim aracı olan bilgisayar ve cep telefonlarıyla da tanışıyorlar. Belki de oyun aracı olarak görülüp veriliyor, belki de eğlensin diye veriliyor veya eğitilsin diye veriliyor. Verilmiyor çocuk tarafından merak ediliyor kısa zamanda öğrenip kullanılıyor. Zararı, yararı var mı onu bilim adamları bilir. Ben sadece zamansız ve yersiz öğrenilen bilginin yarardan çok zarar getireceğine inananlardanım. Radyasyona maruz kalırlar mı? Beyin gelişimi engellenir mi? Vücut gelişimine zararı var mı? Çocuğu keşif ve yeteneklerini keşfetmede yararı zararı ne olur bilim adamları en iyisini bilir.

            İletişim araçları o kadar müthiş bir olgu ki çocukların okuma yazma öğretimini bile okul çağından önce  verebiliyor. Bir tek çocuklar mı bu hastalığa yakalananlar. Bir bakınız yediden yetmişe herkesin elinde bir telefon. Hem de son model ve pahalısından. Sokakta yürüyenleri bir on beş dakika dikkatlice seyrediniz. Kimilerinin kulağında kulaklık müzik veya konuşma yapıyor. Kimileri yüksek sesle bağıra bağıra olayı anlatıyor, çözüyor veya çözdürüyor. Bazı iş adamları ve sanayiciler uzun ve detaylı konuşmalarına tanık olursunuz? Kimileri sevgilisiyle, arkadaşıyla, akrabasıyla konuşuyor. Telefonu kullanmayı bilmeyen yaşlılar bile alo diyebilecek kadar konuşuyor. Trafikte taşıt kullanan şoförlerin bir elinde direksiyon diğerinde telefonla konuşmalarına ne dersiniz? Kendi can malını bırak bir tarafa, karşıdaki masum canların da sorumlu Azrail'i sanki... Telefonunda İnternet kullanmayan sizce kaç kişi vardır? 

            Okullara telefonla konuşma dersi koysak mı acaba? Telefonla ne kadar, nasıl konuşacağımızı, hitap etme sanatının ne olduğunu, kısa ve öz nasıl konuşacağımızı, büyüklere, küçüklere, kadınlara ve çocuklarla nasıl konuşacağımızı öğretmek gerekir diye düşünüyorum.

            Pahalı ve modelli telefonlara verdiğimiz paralar bir yana, konuştuğumuz saniyeler de paralı. İnternet kullanıyoruz o da paralı. Her adım atarken kısa öz konuşma yolunu seçmeli. Bu vesileyle hem zamandan hem ekonomiden tasarruf etmiş oluruz. İletişim araçlarını ihtiyaç doğrultusunda kullanırsak yararlı ve önemli bir araç. Aksi taktirde cebini ve ekonomini üzen bir araç olur.

            Son zamanda 4.5 G'ler çıktı, hızlı erişim. İnşallah bu yeni teknolojiyi yerinde ve zamanında kullanırız. Mobil sektöründe üç yüz binden fazla insan sektörün çalışanıdır. Bu sektör gelişmeli ama kullananlar bilinçli, üretenler daha fazla yeni bilim ve teknolojiyi kullanarak iş istihdamı yaratarak. Bu sektörden %25 özel tüketim vergisiyle, %18 katma değer vergisiyle devlete ciddi bir gelir kaynağı sağlamaktadır.

            Telefonlarımızı iyi günlerde, sevgi yolunda kullanın. Kullanırken kendinize ve çevrenize zarar vermemeye çalışınız.

 

Süleyman Erkan

31-08-2015

Şişli-İstanbul

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat