TOKAT GAZETESİ

“Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez.”

Niğde Üniversitesi Tarih Bölümü Öğrencisi ve oyuncu Eren Ergin:

 SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?
EREN ERGİN- Niğde’de doğdum. İlkokulu ve ortaokulu 23 Nisan Havacılar İ.Ö.Okulunda okudum. Liseyi Atabek Anadolu lisesinde okudum. İlk ve orta okulda hatta lisenin de ilk 3 yılında başarılı olduğumu pek söyleyemem ancak lise 4 den itibaren azimle hırsla çalışıp bir yerlere gelmeye çalıştım oyunculuk hayalim ise çocukluğumdan beri süregelen bir şeydi ve bu hayalime nazaran tarih bölümü benim için bir tutkuydu şu anda da Niğde üniversitesi Tarih bölümünde okuyorum.3.sınıf öğrencisiyim.
            *Neden Tarih? Neden Niğde? Bu okulu tercih etmeden önce ve şu an duygularınız arasında ne farklar var?

            EREN ERGİN-Tarih dediğim gibi benim için bir tutku.Tarihi araştırmak ve tarih hakkında bir şeyler öğrenip bunu bilgi dağarcığımıza katmak kadar güzel bir şey yok hatta tarihi sadece tarihçiler değil tüm insanlık bilmeli çünkü cidden atalarımızın da dediği gibi “geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez.”

            Niğde'yi seçmemin sebebi ise ailemin burada olmasındandır. Başka bir ile gitmeyi istemedim. Ama oyunculuk fırsatı önüme açıldığı zaman keşke zamanında Marmara Üniversitesine gitseydim dedim ama bu benim için bir pişmanlık değil yüksek lisansımı da orda yapıp bu işleri yürütme imkanım olabilir :)

            *Tarih okumanıza rağmen ilgi alanınız ilginç ki Sinema. Bunun nedeni ne ? Bu alanda ilerlemek istediğiniz belli nerelere gelmek istersiniz?

            EREN ERGİN -Hedefim kendimi daima geliştirmek üzerine oldu oyunculuk benim için basit bir şey değil eğitimlerime de devam ediyorum asıl alanım oyunculuk ancak film çekme gibi arzularda gelişiyor ona takiben çünkü sinema ve oyunculuk tamamen hayal dünyasından ibarettir. Bir şeyi beyninizde kurgularsınız hayal edersiniz ve onu ekrana aktarırsınız. Şimdiye kadar oyunculuk alanında kazandığım büyük başarılardan birisi yarışma sonucu kazandığım Cem yılmazın film setine Bulgaristan'a gitmek oldu ve bana çok şey kattığını söyleyebilirim.

            Tarih ve oyunculuk cidden farklı ama ilerideki hayalimin de tarihi bir sinema&dizi projesi olduğunu söylersem size bu durumu birazcıkta açıklamış olurum :)

            * Bugüne kadar yaptığınız film çalışmalarından bahseder misiniz?

            EREN ERGİN-Bugüne kadar amatör olarak bir şeyler yapmaya çalıştım kendi ufak çaplı bir ekibim var hatta o kadar ufak çaplı ki 1 kişi olduğunu söyleyebilirim oda arkadaşım can yoldaşım ALİ ODABAŞI kendisi bana her konuda fazlasıyla yardımcı oldu ve onunda bölümü Türkçe öğretmenliği kendiside sanata aşırı ilgisi olan birisidir ayrıca o da amatör olarak ses sanatçılığı ile uğraşmaktadır. Çektiğimiz projelerde görüntü yönetmenimiz ve makyözümüz olarak da görev almaktadır. İlk çektiğimiz proje Afşin adlı savaş konulu Fragman (Trailer) tarzında bir film. Bunu çekerken hiçbir imkanımız yoktu ve cidden çok amatör olduğunu söylesem mübalağa yapmış olmam. Bu projede ise yardımları geçen Fırat Tekin ve Turan Gevrek adlı arkadaşlarıma da teşekkürlerimi sunarım. Arkadaşımız Fahri Furkan Uslu'nun çektiği The Senarist adlı kısa filmde ise amatör olarak oynamışımdır. Daha sonra Pepsi Yarışmaları İçin Pepsi: INFECTION adlı ingilizce filmi çektik ve son olarak da KADER adlı korku gizem türündeki filmimizi çektik.

            * Ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur? Onların sizin çabalarınıza bakışı nedir?

            EREN ERGİN- Annem ev hanımıdır, babam Şekerbank'tan emeklidir. Evin tek çocuğuyum. Ailem bu bakışıma pek olumlu baktığını söyleyemem hatta bazen yaptığım taklitlere ve seslendirmelere kızdıkları dahi olabiliyor :) çünkü oyunculuk bir ruh haliyle geliyor ve doğal olarak bazen bağırarak bazen anlamsız hareketlerle sözlerle oynamanız gerekiyor ve bu durumda gülünç durumlara sebebiyet verebiliyor haliyle :)

            * Çok genç iletişim sevmez. Siz iletişim seven yeni insanları tanımaktan mutlu olan ve arkadaşlarınızı da tanıştıran insansınız. Bu tutum hayatta size ne kazandırıyor?

            EREN ERGİN- Bu güzel soruyu sorduğunuz için öncelikle teşekkür ederim. Yeni dostluklar arkadaşlıklar edinmeyi cidden çok severim, yeni insanlar tanıma isteğim vardır ancak bana göre de bazı değişmez kurallar vardır. Benim sadık olacağım bir dostum olsun dünyaya bedeldir ama çevremde de arkadaşlarım ona istinaden de vardır. İletişim o kadar önemli bir şeydir ki kimseyi kırmadan üzmeden iletişimi gerçekleştirmek bana göre en önemli olan şeydir. Hayatta her insanın hataları vardır ama onları alttan alıp karşıdaki kişinin güzel tarafını görmekte en güzel şeydir.

            *Arkadaşlarınızı da hep Radyo Tv okuyanlardan seçmişsiniz, Niğde de bu bölüm olmasına rağmen neden bu bölüme yönelmediniz de Tarih?

            EREN ERGİN- Arkadaşlarım hep radio tv'den değil öncelikle onu belirteyim sadece tanıdığım 1 -2 kişi var radio tvden diğer arkadaşlarım üniversiteden kendi bölümümden ve Türkçe öğretmenliğindendir. Bana bin kere de sorsalar ben yine tarih derdim çünkü tarihi sonuna kadar öğrenip kendimi sonuna kadar geliştirme hırsı ve azmi var :)

            * Sinema alanında çalışmak ve bu konuda çalışmalarınızın takdir görmesi nasıl bir duygu?

            EREN ERGİN- Daha takdir görecek bir çalışmaya imza atamadık henüz. Sadece oyunculuğumu göstermek için çektiğim bir video sayesinde dediğim gibi Cem Yılmaz'ın yeni filmi için film setine Bulgaristan'a gittim. İnşallah bu başarılarımızın devamı gelecektir diye umuyorum. Her şeyin hayırlısı :)

            * Sinema alanının gelişimi için neler önereceksiniz?

            EREN ERGİN- Sinemanın gelişebilmesi için bazı öneriler yapacağım. Ama şunu belirtmek isterim bu yapacağım her yorum tamamen amatör kişiliğime seslenerek yapacağım. Şimdi sinema bence ilerleyip Türk sinemasının da dünya çapında Hollywood'tan sonra iyi bir yerlere oturması için bazı kalıpların aşılıp filmler ve diziler dünya çapına hitap etmesi gerekir. Ben cidden Türk oyuncularına ve başarılarına yönetmenlerine ve senaristlerine aşırı güveniyorum, hepsinde bu seviyeye çıkabilecek potansiyel de ruh da var. Şimdilik söyleyebileceğim tek mesaj bunlar :)

            SORU- Tarih ve sinema alanında okumak ve gelişmek isteyenlere neler önereceksiniz? 

 

            EREN ERGİN- Tarihi gerçekten öğrenmek ve anlamak isteyenlere cidden tavsiye ederim. Artık devlet bu konuda formasyonda veriyor yani Tarih bölümü okuyanlar artık öğretmende olabilecek. Oyunculuğu düşünenler ise gerçekten şu soruyu sormalılar ben bu işi şan şöhret para için mi istiyorum yoksa cidden sanat yapmak için mi? Bu soruya verecekleri cevap onları bir yere yönlendirecektir birçok ajanslar var onlara kaydolup şanslarını deneyebilirler ancak bu yolda harcanmakta çok kolay yükseliş yaşamakta çok kolay bu işi meslek mi yoksa hobi olarak mı yapacakları da çok önemlidir.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat