TOKAT GAZETESİ

Doğan Cüceloğlu’ndan 10 Güzel Kitap

Kişisel Gelişim ile ilgilenmeye başladığım 2000’li yıllar olan  35 ‘li yaşlarımda tanıştığım Doğan Cüceloğlu kitapları  sonraki yıllarda   “Kişisel Gelişim Dergileri Yazarlığı”  kariyerimizde   başucu kaynakları oldu. Hatta bazı kitaplarını birkaç defa düşünerek okuduğum  ve   çevreme de hediye ettiğim, okumaları  için verdiğim  çok kitabı oldu. Halen de   her fırsatta  okumaya devam ediyorum kitaplarını. Bana  ve hayatıma çok şey kattığına inandığım Doğan Cüceloğlu  kitaplarından  10 tanesini   bu yazımda  sizlere de tanıtmak istedim. Umarım   okuyanlara  bu özet bilgiler faydalı olur.

SAVAŞÇI- En çok  beğenerek okuduğum  Doğan Cüceloğlu kitabı olan Savaşçı, idealist öğretmen nasıl olmalı? Öğretmenlik nasıl bir meslektir?  Öğretmenliğe hangi bakış açısı ile bakmalı ki,  öğretmen mesleğinden  dolayı mutlu olsun?  Bizim  mesleğimizde mutlu olmamız  mesleğimize bakış açısında, hayatta   huzurlu olmamızda   gene hayata bakış açımızda  gizlidir.  Bu kitapta  Doğam  Cüceloğlu, öğretmenlik mesleğini  seçmiş  olmaktan pişman olan  Öğretmen Arif Okurer  ile sohbet ederek  O’nun mesleğini severek  yapmasını  ve  mesleğinde mutlu olmasının  yolunu anlatıyor.”Mesleğimde ve hayatta  mutlu olmak istiyorum” diyen  insanlar  tam adı  “ Coşkulu ve Anlamlı Bir Yaşam  için SAVAŞÇI”  kitabını  okusunlar derim.  Fransız  düşünür ee.cumming der  ki ”seni başkalarından farksız  yapmaya gece gündüz çalışan bir dünyada  kendin olabilmek, kendin kalabilmek   dünyanın en büyük savaşını vermektir. Bu savaş bir başladı mı hiç bitmez” sözünün de  geniş bir açıklaması. Bu satırları  yazarken bile bu kitabı  1  kere  daha okumak gerektiğini  düşündüm.

 

İÇİMİZDEKİ BİZ-  Kalite bilincinin temellerini  anlatan kitap, evde işte ve toplumda   nasıl kaliteli  insan ilişkileri ile mutlu oluruz?  Sorusunun  cevabını alarak  bizlere hayatta   başarılı ve mutlu olmanın yollarını  anlatıyor. İnsanların  şekil ve suretlerine değil hayata bakış açıları  ile olumlu düşünce, gayret  ve   iyi niyetlerine bakmamızı tavsiye eden bu kitap   ile hayata bakış açımızda artı değerler kattık. Yıllar  önce okuduğum bu kitap o zamanlar bana çok şey katmıştı ve   burada yazarken  “ aradan seneler geçti, bu kitabı  yeniden okuyarak hayatına  artı değerler katabilirsin”   düşüncesi bizlere  bu kitabı yeniden okumamızı  söylüyor.Ben olmayı bırakıp  da  işte, evde, okulda ve sosyal  hayatta  “biz “ diyebilen insanlar  her zaman  mutlu olacak mutlaka.

 

İÇİMİZDEKİ ÇOCUK- Her insanın içinde bir çocuk olduğunu   anlatan bu  kitap içimizdeki  çocuk ile barışık yaşadığımız   zaman her zaman mutlu ve bahtiyar olacağımızı, içimizdeki çocuğu  sevdiğimiz zaman    kendimizi de sevmiş olacağımızı   söylüyor.  Çok insanın  içindeki çocuğun farkında olmadığından dolayı hem kendisi ile hem de toplum ile  sanki savaşır  gibi iletişimde olduğunu  anlatan bu  kitabı okuduğumuz  zaman içimizdeki çocuk ile barışmak için çaba harcamanın   ne  kadar  hayatımıza  artı değerler katacağını gösteriyor.

 

MIŞ GİBİ YETİŞKİNLER- İLK ADI  “Yetişkin Çocuklar” olan bu kitap, ailede mutlu olmanın yolunun aile fertlerinin birbirini anlaması ve sevmesinden geçtiğini gösteriyor. Ailede  insanların birbirini sevdiği zaman  bu sevginin aile çevresine de yansıyacağının üzerinde duran b u kitap  “Mış gibi Yetişkinler” olarak   adı değiştirilerek  yeniden yayınlandı. Bu  kitabı da severek okuduğumda ailemi daha çok sevmem ve onlara  daha çok zaman ayırmam gerektiğine olan inancım daha  çok arttı. Bu kitabı  aile çevremizde kitap okumayı sevenlere de  vererek onların okumasını istedim. Hayat her zaman bizlere   ailemizle beraber gülümseyecektir.

 

MIŞ GİBİ YAŞAMLAR-Hayatımız da  yaşadığımız  sorunları ve çözüm yolları konusunda  üçleme bir kitap  yazmak  isteyen Doğan bey, bunu 3 kitapta  yayınlayacaktı  ilk kitap olan  “Mış  Gibi  yaşamlar”  kitabında  “ hayatımızda   yaşadıklarımız   öylesine yaşanmış  olayları anlatarak  hayatımıza gereken özeni göstermediğimizden yaşadığımız  sıkıntıları   yaşamamamız  gerekirken yaşıyoruz” ana fikri üzerinde duruluyor. Burada  sorunlar tespit ediliyor ve örnekler ile anlatılıyor. Hastalıklarda   hastalıkların sebebi,  doğru teşhis ve sonrasında  doğru tedavi ile   hasta sağlığına kavuşuyorsa insanlarda  önce sorunların temelini iyi tespit etmeli,  sonrasında   toplumsal  hastalıklara  iyi  teşhis konarak   en sonra da iyi bir tedavi ile sonuca ulaşmalı teması işlenmektedir.

 

KORKU KÜLTÜRÜ- Burada toplumumuzun birbirini sevmediği ve sorumluluklarını yeterince getirmediği zaman insanların birbirinden korkmaya  başladıkları,  gereksiz korkular ile hem kendi yaşamlarını   hem çevrelerinin yaşamını çekilmez hale getirdiklerini,  bunun çaresinin de  sevgiyi iyi anlayarak  gerçek sevgi ile  sorunlara doğru teşhis koyacağımızı belirten Doğan Cüceloğlu üstat, korku kültürünün hakim olduğu  ailede, işte ve  ülkede  nelerin tehlikeli hale gediğini de   anlatarak  toplumumuzun  korku  kültürü üzerinde iyi düşünmesi gerektiğini söyleyerek  bu konuda fikir ve önerilerini sıralıyor. Korkuları  ancak   böyle kitapları   okuyup uygulayarak  yok ederiz.  Bence bu kitabı  tüm gençlerimiz okumalı. Korkuyu değil de özgüveni ve  sevgiyi kalplere yerleştirdiğimiz zaman  huzur ve  mutluluğu buluruz ancak.

 

İLETİŞİM DONANIMLARI-  İlk adım “Keşkesiz  bir hayat için iletişim Donanımları” olan bu kitap  iletişimde dikkat etmemiz gereken  şeyleri anlatıyor İletişim kurmak isteyen  insanın  karşısındaki insan a değer vermesi ve kendisi ile eşit  tutması  üzerine duran    Cüceloğlu, önce dinlemek, sonra anlamak ve  iletişim kurmak gerektiğini belirtiyor. Karşımızdaki insana  fikirlerimizi  dayatma değil de   onunla düşüncelerimizi  paylaşma ve  O’na empati ile bakma yöntemlerini anlatan bu kitap  insanlarla  iyi iletişim  kurmak  isteyen  insanların  nelerle donanması gerektiğini anlatıyor.

 

ONLAR  BENİM KAHRAMANIM- Görme engelli eğitimci ve   Avukat olan Gültekin Yazgan  ile tanışarak proğramına  davet edip, O’nunla  ve  Tülay hanımla   sohbetlerini anlatan   bu kitapta  görme engelli olmasına  rağmen hem hukuk okuyup hem de    öğretmenlik yapan   ve   ticaret liseleri içi kitap  yazan Avukat Gültekin Yazgan’ın   takdir  ve  kahramanlık dolu hayat hikayesini  sohbet havasında okuyoruz. “Azmin elinden bir şey kurtulamaz “sözünü burada   daha iyi anlıyoruz.

 

BAŞARIYA GÖTÜREN AİLE- Lise ve Üniversite giriş sınavlarına hazırlanan gençlerin aileleri ile etkileşiminin nasıl olması gerektiği üzerinde   duran  bu kitabı okuyunca “ben anne veya baba  olarak  çocuklarımla sınav konusunda  doğru iletişim kurabiliyor muyum?” sorusuna cevap bulabiliyoruz. Bu konuda yaptığımız  yanlışları anlayarak daha  etkili iletişim kurmanın ne gibi avantajlar sağlayacağı konusunda bu kitap sayesinde bilgi sahibi oluyoruz.

 

GERÇEK ÖZGÜRLÜK- İlk defa yazıldığı 20 -25 YIL ÖNCEKİ ADI “ İyi Düşün Doğru Karar ver” olan bu kitapta  Doğan Cüceloğlu emekli olduğu zamanki hali ile gençlik halini karşılaştırarak  sohbet ettiriyor ve  gerçek manada  özgür olmayı açıklıyor. Daha sonra bu kitabı kısaltarak   yeniden yayınlayan  Cüceloğlu,  bu kitabı   en son geçen sene   “Gerçek Özgürlük” adı altında yeniden  yazarak yayınladı. Geçtiğimiz ay   ilk baskıdan sonra   yeni baskıyı ve   en  son baskıyı da okudum ve  gerçekten de engellilere  olan  Cüceloğlu sevgisine hayran oldum. Cüceloğlu Mart.2015 de yaşadığım Tokat’a gelerek  Gaziosmanpaşa Üniversitesinde konferans verdi. Bu konferanstan  sonra  öğrencilerle beraber çay içtik ve aşağıda o güne özel yazdığım şiiri okudum ona.

 

SAVAŞ VE BARIŞ
                                        Doğan Cüceloğlu’na
İÇİMİZDE ÇOCUK var, İÇİMİZDE BİR BİZ var.
Onlar bize mutluluk, Onlar bize sanki nar.

İNSAN İNSANA sevgi, ONLAR BENDE KAHRAMAN
GERÇEK ÖZGÜRLÜK bende, Hayaller uçan saman.

Bir SAVAŞÇI yım bende, SAVAŞIRIM Dünyayla.
Gerçekleri görürüm, işim yoktur rüyayla.

DOĞAN HOCA umuttur, MIŞ gibi insan için.
Güzellikler dururken kötülük vardır niçin?

Çünkü O’nu biz besler, yavaşça büyütürüz.
Bir çocuk sanki O’nu, tutarak yürütürüz.

Barış dolu dünyaya SAVAŞARAK gideriz.
Bu dünyayı yalnız biz, bizler cennet ederiz.

Kitapların sözlerin, bizlere hazinedir.
GERÇEK ÖZGÜRLÜK gene, gençler sizlerdedir.

DOĞAN HOCA bilinçle, içten selamlıyorum.
Senin yazdıklarını, kalbimle anlıyorum.

Bir ömür boyu, mutluluk diliyorum.
Gelişim güzel şeymiş, Onu çok seviyorum.

Turan YALÇIN
Tokat, 27. Mart.2015
27.MART.2015 tarihinde Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde konuşma yapan Doğan Cüceloğlu’na sunulmuştur.

“Engelleri Aşanlar”  ve  “Recep  Yazıcıoğlu’nun liderlik sırları” kitabımı  da  imzalayarak  Doğan Cüceloğlu’na hediye etmiştim.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat